Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soud nevěří slzám obětí, zamítl žaloby

  7:44aktualizováno  7:44
Soud zamítl první žaloby pozůstalých, kteří po moskevské městské vládě odškodnění kvůli teroristickému útoku Čečenců na divadlo na Dubrovce. Žalobci se chtějí odvolat. Proces zatím vyznívá do ztracena. Soudci se zabývají celkem šedesátkou žalob. Odmítají sentimentální výlevy a žádají fakta, která mohou usvědčit úřady, že zanedbaly péči. Advokáti zatím soud ničím nepřesvědčili.

Soud zamítl žaloby tří žalobců, příbuzných usmrcených rukojmích, kteřé požadují od moskevské vlády odškodnění za fyzickou i morální újmu v částce čtyř milionů dolarů (asi 120 milionů korun).

Žalobci se proti rozhodnutí moskevského soudu do deseti dnů odvolají k vyšší instanci. Jejich obhájce Igor Trunov řekl, že teď je mu všechno jasné a že nepochybuje o zamítnutí i všech dalších 21 žalob.

Při teroristickém útoku, který čečenské komando podniklo proti divákům populárního moskevského muzikálu Nord-Ost, zahynulo oficiálně 129 lidí. Dosud zůstává zahalen tajemstvím osud dalších nejméně 70 nezvěstných.

K žalobám u tverského soudu se odhodlali lidé, kteří přišli o své blízké a kteří tvrdí, že v důsledku nasazení dosud neznámého chemického prostředku utrpěli vážné zdravotní problémy.

Od moskevského vedení proto žádají náhradu škod, prozatím ve výši 59,7 milionu dolarů. Pro Rusko je to zcela bezprecedentní částka. Vedení metropole tvrdí, že bývalí rukojmí mohou "zruinovat Moskvu".

Moskevské vedení považuje požadavky žalobců zastupovaných advokáty v čele s Igorem Trunovem, za nehorázné a nemístné. Trunov je obviňován z "laciné sebereklamy" a média nakloněná moskevskému starostovi Juriji Lužkovovi zveřejňují údaje, které by měly právníka kompromitovat.

List Moskovskij komsomolec například uvedl, že tento mladý advokát, který je nositelem mnoha vědeckých titulů a členem Mezinárodní akademie věd, byl před časem odsouzen k šesti letům odnětí svobody kvůli machinacím s byty. Ačkoli byl později amnestován, deník zdůrazňuje, že si ve vězení odpykal tři a půl roku.

Trunov je osočován, že chce zneužít obětí Nord-Ostu v naději, že z milionových kompenzací bude mít odstupné. Právník to sice přímo nepopírá, avšak tvrdí, že hlavním důvodem procesu je "rozhýbat společnost a dát lidem naději na spravedlnost". Chce prý ruským obyvatelům alespoň naznačit, že o svá práva mohou bojovat.

Ruské justiční orgány se v případě rukojmích moskevského divadla dostaly do nejisté pozice a zjevně tápou, komu mají "vyhovět". Soudkyně navíc zakázala účast novinářů.

Trunov byl povolán městskou prokuraturou jako svědek, když oznámil, že jako důkazní materiál hodlá předložit videonahrávku, jež měla svědčit o utrpení rukojmích a kterou prý měli pořídit v době útoku teroristé.

Advokát se však k výslechu nedostavil s tím, že jeho svědecká výpověď by ho vyřadila z procesu týkajícího se žalob postižených. Neodmítá předložit videokazetu prokuratuře. Trvá však na tom, že ji nejprve musí vidět soud. Ten však záznam nechce hodnotit, dokud ho neuvidí prokuratura.

Trunov řekl, že záznam neobsahuje nic "senzačního". Podle něj je tam například zaznamenána fronta na záchod, který teroristé udělali z orchestřiště. Páska nicméně podle něj obsahuje materiál dokazující morální utrpení lidí, kteří se nacházeli v budově divadla.

Příbuzní rukojmích v soudní síni obviňují moskevské vedení, že celému světu ohlásilo "úspěšnou" operaci, zatímco mnozí rukojmí zemřeli kvůli "neodbornému" zásahu.

"Co je to za vládu, která nás nemůže ochránit? Nevěříme vám. Kdo vám dal právo nás podvádět?" ptala se v soudní síni Taťjana Karpovová, matka známého moskevského písničkáře Alexandra Karpova, který je známý překladem dalšího muzikálu Chicago, rovněž uváděného v Moskvě.

"Po útoku jsem šla za moskevskými úředníky. Páchli alkoholem. Ptala jsem se, co mám dělat, když syn nikde není. A oni řekli, že dnes není můj den, že dnes se zabývají živými. Řekli mi, abych šla domů a čekala. Že se se mnou spojí."

Bývalí rukojmí u soudu vyprávějí, že byli z nemocnic propuštění v děsivém stavu a že dosud mají těžké zdravotní komplikace.

Žalobci požadují, aby soudkyně Marina Gorbačovová byla z procesu odvolána, neboť je prý závislá na financování moskevské vlády. Gorbačovová však odmítá odstoupit a tvrdí, že advokáti její předpojatost nedokázali.

Požaduje naopak předložení důkazů, že video a další materiály mohou pomoci objasnění žaloby. To se však advokátům zatím dokázat nepodařilo.

Anna Ljubimovová (vlevo), dcera jedné ze 129 obětí osvobození divadla v Moskvě, přepadeného Čečenci, odpovídá novinářům v doprovodu právníka Igora Trunova (vpravo). Osm pozůstalých podalo u moskevského soudu tři obžaloby proti radnici. Požadují finanční odškodnění v řádech milionů dolarů. (3. prosince 2002)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Víc peněz pro oběti teroristických útoků, žádá zmocněnec německé vlády

Německá kancléřka Angela Merkelová navštívila vánoční trhy na náměstí...

Zmocněnec německé vlády pro oběti loňského teroristického útoku na vánoční trhy v Berlíně Kurt Beck požaduje výrazně...

Austrálie odrazuje migranty. V uprchlickém táboře panuje násilí, vedro a hlad

Kurdský uprchlík a novinář Behrúz Búčání.

Násilí ze strany policie, vedro, hmyz, nedostatek vody, přeplněné budovy a nepoživatelné jídlo. Takové podmínky panují...

Erdogan vyzval mocnosti, aby uznaly Jeruzalém za hlavní město Palestiny

Recep Tayyip Erdogan

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve středu na summitu islámských zemí vyzval světové mocnosti, aby uznaly...Najdete na iDNES.cz