Soud nechce pustit Hučína na svobodu

P ř e r o v - Okresní soud v Přerově zamítl žádost o propuštění z vazby bývalého příslušníka tajné služby Vladimíra Hučína, který je obviněn z několika trestných činů. Jeho advokát Milan Hulík však podá stížnost k soudu vyšší instance. Kromě Hučína, který je uvězněn v pražské pankrácké věznici, vyšetřuje policie a inspekce BIS v jeho případu i další lidi. Z nedovoleného ozbrojování je obviněna i Hučínova matka. Inspekce kontrarozvědky kromě toho zahájila šetření proti Hučínovu bývalému nadřízenému a jeho dalším dvěma kolegům z olomoucké expozitury BIS.

KDO JE VYŠETŘOVÁN
V KAUZE HUČÍN?

Vladimír Hučín - nedovolené ozbrojování, neuposlechnutí rozkazu, ohrožování utajovaných skutečností, neoprávněné nakládání s osobními údaji - hrozí až osm let vězení
Anna Hučínová - nedovolené ozbrojování - až tři roky
Petr Částečka - nedodržení rozkazu - šetří inspekce BIS
2 pracovníci BIS Olomouc - důvod není znám - zatím šetří inspekce BIS

Okresní soud zamítl Hučínovu žádost o propuštění na svobodu, neboť stále existuje obava, že by mohl ovlivňovat svědky a pokračovat v trestné činnosti.

"Žádost jsem zamítla. Ve spise jsou totiž nové důkazy. Například předběžné expertizy Kriminalistického ústavu nebo srovnávací řízení ohledně zbraní. Naznačuje to, že někteří svědci, kteří hovoří ve prospěch pana Hučína, nemluvili pravdu," vysvětlila soudkyně Emilie Richterová.

Advokát Hulík to nemohl komentovat, neboť do spisu nemá přístup. S vazbou ale nesouhlasí. "Svědci již byli vyslechnuti, takže není koho ovlivňovat a policie mému klientovi odňala i všechny věci, takže ani obava, že by pokračoval, neexistuje," řekl advokát.

Ve vazbě v Praze na Pankráci, kde Hučín obývá jednu celu se zatčeným fotbalovým bossem Františkem Chvalovským, navštívil nedávno zpravodajce policista a snažil se s ním hovořit. "Vím o tom od klienta a připadá mi to velmi podivné. Nevím ale přesně, kdo to byl. Do vazby ale tento člověk musel mít přístup," konstatoval Hulík. Druhý Hučínův advokát a bývalý šéf BIS Stanislav Devátý již proti tomu podal stížnost.

Hučín vyšetřování považuje za komplot a tvrdí, že se stal nepohodlný, když přišel na propojení postkomunistů a stání správy. V BIS pracoval na levicovém extremimsu. Policie prohlásila, že veškeré důkazy získala zcela legální cestou. Kriminalisté zpravodajce podezřívají i z podílu na sérii přerovských výbuchů, to však Hučín odmítá.

Advokát stíhání Hučínovy matky nechápe
Hučínův advokát Milan Hulík stíhání Anny Hučínové nechápe, neboť kvůli zbraním je již obviněn jeho klient. "Celá tato kauza je ale tak zvláštní a podivná, že tomu přestávám rozumět. Podle mého názoru jsou všechny záležitosti mého klienta pouze na přestupek," uvedl Hulík. Policie ale několikrát prohlásila, že postupuje přesně podle zákona a všechny důkazy, které proti Hučínovi má, získala zcela legální cestou.

U třiasedmdesátileté Anny Hučínové kriminalisté při domovní prohlídce objevili dvě malorážky s optikou, munici, světlice a nějaké dokumenty. Hučínová se ke všem věcem při výslechu přihlásila. "Malorážky si ke mně do úschovy dal náš známý Stanislav Miloš, který již zemřel, zbytek je po manželovi. Tyto věci mohou být i dvacet let staré. Moje obvinění by vůbec nemělo existovat," řekla Anna Hučínová. U soudu jí ovšem hrozí až tři roky vězení.

Inspekce BIS vyšetřuje i své pracovníky
Inspekce civilní kontrarozvědky prošetřuje kromě toho bývalého ředitele olomoucké expozitury BIS Petra Částečku. Důstojník totiž nedávno veřejně mluvil o tom, že jeho podřízený kapitán Hučín patřil k nejlépe hodnoceným zpravodajcům tajné služby, což inspekce pokládá za porušení rozkazu ředitele BIS.

"Byl jsme předvolán pro nedodržení rozkazu kvůli svému prohlášení, že Vladimír Hučín byl dobrý pracovník. Vycházel jsem ale z jeho pracovního posudku, když dostal výpověď. V tomto případě nejde o prozrazení služebních záležitostí BIS, protože posudek nesmí služební záležitosti obsahovat. A já jsem neřekl nic jiného, než co bylo v posudku," namítá ovšem podplukovník Částečka. Před časem byl z postu šéfa olomoucké expozitury bez udání důvodů odvolán.

Podobně prověřuje inspekce i další dva pracovníky BIS z Olomouce. Jeden patřil k Hučínovým nejbližším spolupracovníkům v oblasti politického extremismu, druhou podezřelou je řadová pracovnice pobočky. Šetření inspekce může podle zákona skončit trestním stíháním, výpovědí, kázeňským trestem či odložením celého případu.

Policisté uzavírají prostor před domem bývalého důstojníka BIS Vladimíra Hučína v Přerově. (8. března 2001)

Policie zatkla 7. března bývalého příslušníka BIS Vladimíra Hučína (na archivním snímku ze 4. prosince 2000), který byl před dvěma týdny propuštěn ze služby kvůli tomu, že odmítl odkrýt síť svých spolupracovníků.

Přítel zpravodajce BIS a někdejšího disidenta Vladimíra Hučína z Přerova protestuje před Ústavním soudem v Brně proti jeho zatčení. (12. března 2001)

Aktivista Lumír Šimeček u transparentu, který rozvinul před budovou Okresního soudu v Přerově na podporu zatčeného bývalého agenta BIS Vladimíra Hučína


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video