Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soud nečekaně ukončil Britovu řeč

  16:50aktualizováno  16:50
- Brit Chris Denning ukončil svou dlouhou závěrečnou řeč a soud v Praze 2 ho poslal za pohlavní zneužívání nezletilých chlapců na 4,5 roku do vězení.
Soudce Denninga, který hovořil asi hodinu, nečekaně přerušil a udělal přestávku. Poté obžalovanému oznámil, že má posledních deset minut. "Hovoříte sice k věci, ale minimálně po páté opakujete některá fakta," uvedl na vysvětlenou.

Překvapený Deninng ani nevyužil svůj čas. Hovořil pouhých pět minut a na závěr zpochybnil svědectví chlapců. "Nevím, zda by soud měl spoléhat na výpovědi nezletilých," řekl v poslední větě.

Z pohlavního zneužívání byli obviněni spolu s Deninngem ještě další tři cizinci. K těm byl soud mírnější. Američana poslal za mříže na 3,5 roku stejně jako Francouze Jeana Maria Smadja. Výše trestu se odvíjela hlavně od toho, že oba nabízeli chlapcům drogy. Poslední ze souzených Francouz Jean-Pierr Roffi dostal tři roky.

Lhůtu na odvolání proti rozsudku si nechali obžalovaní, státní zástupce se nevyjádřil. Pravděpodobně je však spokojen, protože výše trestů odpovídá tomu, co navrhoval.

Byl jsem "mimi" s přízvukem, řekl Denning

Obžalovaní, které soud vyzve, aby na závěr líčení pronesli závěrečné slovo, se dají rozdělit do dvou skupin. Jedni obvykle polohlasně a s hlavou sklopenou tvrdí, že litují toho, co provedli, a prosí o spravedlivý rozsudek. Druzí se zmohou jen na konstatování, že jsou nevinní a žádají, aby byli zproštěni obžaloby. Obhajobu nechávají na advokátech a jejich monolog se počítá maximálně na minuty.

Chris Denning, který byl souzen za pohlavního zneužití několika mladíků, sice soud také přesvědčoval, že nedělal nic špatného, ale trvalo mu to dohromady bezmála padesát hodin. Během nich pochopitelně důkladně rozebíral práci policistů i státního zastupitelství, analyzoval znalecké posudky, vyprávěl, jak se s chlapci seznámil, snažil se prokázat, že ho měli rádi a brali ho spíš jako otce či kamaráda, a tak dále.

Včera se také mimo jiné vrátil do dětství. "Já jsem byl od malička velice vyspělý. Když mi byly tři roky, v mateřské školce mi přezdívali "mimi s oxfordským přízvukem". V osmi letech jsem běžně sám jezdil městskou hromadnou dopravou," líčil obžalovaný, aniž by kdo pochopil, jak vzpomínky souvisejí s projednávanou kauzou.

Předseda senátu Viktor Mach však nakonec jeho řeč neukončil proto, že by se řečník odchýlil "od tématu", ale proto, že některé pasáže a souvislosti několikrát opakoval. Stalo se tak ve chvíli, kdy Denningovi zbývalo dočíst zhruba deset až patnáct stránek objemného svazku.

Obžaloba odsouzené viní z toho, že se v pražských restauracích a hernách seznamovali s nezletilými chlapci, zvali je k sobě domů, dávali jim peníze či dárky a pak je sváděli k sexuálním aktivitám.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ:
Závěrečná řeč trvá už 44 hodin
Přibližně tři hodiny trvalo ve středu 8. března již v pořadí deváté pokračování závěrečné řeči Brita Chrise Denninga, který spolu s dalšími třemi cizinci čelí u Obvodního soudu pro Prahu 2 obžalobě z pohlavního zneužívání nezletilých chlapců. Jeho řeč tak soudu dosud zabrala 44 hodin. Podle vyjádření předsedy senátu k přerušení mnohadenní řeči obžalovaného není právní důvod, neboť se drží tématu.

Není zcela jasné, zda se Denning pokouší oddalovat konec soudního jednání. Do vazby byl vzat v listopadu 1997. Jeho vazba podle zákona nemůže trvat déle než tři roky. Pokud se do té doby soudu nepodaří případ ukončit pravomocným rozsudkem, bude muset být propuštěn na svobodu. Ne všichni obžalovaní jsou ale prodlužováním řízení nadšeni. Francouz Jean Maria Smadja se nechal slyšet, že uvažuje o hladovce.

Denning svoji závěrečnou řeč začal přednášet letošního 12. ledna jako poslední ze všech obžalovaných. Tehdy tvrdil, že bude hovořit asi 20 hodin. Zatím není jasné, jak dlouho bude ve své řeči ještě pokračovat. Denninga a další tři cizince - jednoho Američana a dva Francouze - obžaloba viní z toho, že se v pražských restauracích a hernách seznamovali s nezletilými chlapci, zvali je k sobě domů, dávali jim peníze či dárky a pak je sváděli k sexuálním aktivitám.

Dva z obžalovaných měli nezletilým nabízet i drogy. Státní zástupce požaduje pro Denninga vedle vyhoštění trest v polovině trestní sazby, která u pohlavního zneužívání činí jeden rok až osm let vězení. Obdobné tresty požaduje i pro ostatní obžalované kromě Francouze Jeana-Pierra Roffiho, jemuž navrhuje trest při dolní hranici sazby.

Obžalovaný Chris Denning.

Chrise Denninga vedou před soud.

Bývalý rozhlasový moderátor Chris Denning.

Chris Denning.

Chris Denning, obžalovaný z pohlavního zneužívání chlapců, přichází do soudní síně.

Chris Denning, obžalovaný z pohlavního zneužívání chlapců, přichází do soudní síně.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Za smrt tří mladíků v křižovatce soud potvrdil tři roky. Postrádal lítost

Na křižovatce u Zvěrkovic přišli v prosinci o život tři lidé. Odbočka z...

Tři roky vězení a pět let zákazu řízení potvrdil Krajský soud v Brně jednadvacetiletému řidiči Marku Neumanovi za...

Obsluha herny si vyplácela výhry, využívala staré stvrzenky

Hazard, kasino, peníze, hráči

Zaměstnankyně herny v Mostě si neoprávněně vyplácela výhry z automatů. Přišla si na desetitisíce korun. Vyšetřovatel...

Za mlácení žen v barech dostala modelka z Karvinska přes pět let vězení

(Ilustrační snímek)

Krajský soud v Ostravě poslal na 5,5 roku do vězení třiadvacetiletou Sarah Chlebkovou, která loni na diskotéce v Orlové...Najdete na iDNES.cz