Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Také prezidentská kancelář podléhá kontrole, dal soud za pravdu stěžovateli

  11:58aktualizováno  11:58
Právník a člen TOP 09 Michal Kincl uspěl s žalobou na vedoucího Kanceláře prezidenta republiky. Když chtěl v červenci 2015 nahlédnout do majetkového přiznání kancléře Vratislava Mynáře, Hrad žádost zamítl s tím, že nevede příslušný registr oznámeni. Soud však nyní rozhodl, že evidenci vést musí.

Brněnský právník Michal Kincl tvrdí, že výroky komunistky Marty Semelové jsou útokem na demokratický systém v České republice. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Soud neshledat legitimní důvod, proč by ostatní veřejní funkcionáři měli podléhat kontrole a vedoucí Kanceláře prezidenta nikoli,“ vysvětlila rozhodnutí soudkyně Ludmila Sandnerová.

Kincl žádal o nahlédnutí do registru oznámení s odvoláním na zákon o střetu zájmů. Bylo to v den, kdy po dlouhém otálení kancléř Mynář konečně donesl majetkové přiznání za rok 2013 do sněmovny. Jeho obsah pak vyvolal značné pobouření (více čtete zde).

Hrad však Kinclovi nevyhověl. Jeho právní zástupce Václav Pelikán argumentoval, že Kancelář prezidenta není v zákoně přímo jmenována, není orgánem státní správy a povinnost vést registr oznámení se na ni nevztahuje.

Soud však rozhodl, že vedoucí Kanceláře prezidenta je veřejným činitelem a Hrad proto musí zřídit registr, kde by majetková přiznání byla zveřejněna. „Vedoucí kanceláře tak má povinnost podávat oznámení evidenčnímu orgánu. Pokud by neexistoval, ztratila by oznámení smysl,“ dodala soudkyně. Kancelář teď musí o Kinclově žádosti znovu rozhodnout.

Verdikt je pravomocný, případná kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu nemá odkladný účinek. Hradní advokát Pelikán uvedl, že rozhodnutí budou respektovat. Upozornil však zároveň, že se k 1. září mění zákon a Hrad tak musí evidenci zřídit jen na osm měsíců. Po změně zákona registraci oznámení povede ministerstvo spravedlnosti, kam bude následně posílat oznámení i prezidentská kancelář.

Zatímco tentokrát Kincl uspěl, loni mu soud za pravdu nedal. Soud odmítl jeho žalobu na poslankyni Martu Semelovou a KSČM kvůli výrokům o Miladě Horákové či invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Rozhodl, že Semelová Kinclovi nezpůsobila žádnou újmu (více o verdiktu zde).

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Soud osvobodil liberecké zastupitele v kauze městských pozemků

Jiří Kittner u soudu.

Odvolací soud potvrdil osvobozující verdikt pro třiadvacet libereckých zastupitelů, kteří byli mnoho let stíháni v...

Lékař souzený za výměnu krve kvůli jízdě v opilosti má mírnější trest

Obžalovaný lékař Michal Kravec s obhájcem u domažlického okresního soudu. (14....

Domažlický soud zmírnil trest bývalému primáři chirurgie tamní nemocnice. Michal Kravec už dříve dostal podmínku,...

Kdosi sestřelil dron, se kterým majitel létal nad loukou

Dron sestřelený ve Štramberku ze vzduchu.

Kopřivničtí policisté pátrají po neznámém pachateli, který v neděli odpoledne sestřelil ze vzduchu dron...

Najdete na iDNES.cz