Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soud: Junák se změnil, Štiřín mu nepatří

  16:51aktualizováno  16:51
Skauti zatím potlach na zámku neuspořádají. Okresní soud pro Prahu-východ zamítl žalobu organizace Junák proti Konferenčnímu centru Štiřín. Zástupci Junáka tvrdí, že zámek po válce řádně získali, ale po únoru 1948 je o něj připravili komunisté. Soud však dal za pravdu žalované straně. "Došlo k zániku Junáku," zdůvodňuje soudkyně Marie Cimrová rozsudek. Současný Junák je podle ní jiným subjektem, než původní skautská organizace.

Právní kontinuita skautské organizace nebyla dodržena, domnívá se Cimrová. Ministerstvo vnitra zapsalo po listopadu 1989 Junák jako novou organizaci. Soud by se proto podle ní nemusel zabývat otázkou vlastnického práva Junáku ke Štiřínu.

Soudkyně je však přesvědčena o tom, že by mělo být podáno odvolání, aby spor prověřil ještě další právní názor. Zástupci Junáku se proti dnešnímu rozhodnutí odvolají.

Předchozí vývoj sporu
Spor o zámek se táhne už pět let. Je jednou z několika kauz, kdy spolky žádají o vrácení majetku. Líčení bylo v říjnu 2001 odloženo. Organizace Junák podala dovolání k Nejvyššímu soudu, ve kterém požaduje, aby konferenční centrum do vynesení rozudku nemohlo nakládat se spornými nemovitostmi.

Ačkoliv okresní soud v květnu vydal předběžné opatření, jímž zakázal žalované straně s nemovitostí disponovat, krajský soud v odvolacím řízení předběžné opatření zamítl. Právní zástupkyně Junáka Lenka Rivolová vysvětlila, že se na Nejvyšší soud obrátila kvůli obavám z prodeje Štiřína před ukončením sporu.

Obvodní soud odročil jednání na říjen 2001 na žádost představitelů Junáka. "Příští týden bychom měli získat podklady z Ústavu dějin, které dokládají právní kontinuitu Junáka a tím jeho nárok na zámek," sdělil starosta skautské organizace Jiří Navrátil.

S poválečným skautem zametl "Vítězný únor"
Do vlastnictví skautů se nemovitost spolu s přilehlými pozemky dostala v roce 1946 jako náplast za skautský majetek zabavený nacisty. Tehdejší Pozemkový fond ho tzv. úplatným přídělem Junáku prodal za 350 tisíc korun do správy, držení a užívání.

"Až po dvouletém užívání byl zámek skautům protokolárně předán do vlastnictví, a to paradoxně právě 25. února 1948," řekl Navrátil. V roce 1948 nelegální Ústřední akční výbor Národní fronty převedl celý skautský majetek na tehdejší Český svaz mládeže. Vedle zámku tak vzalo za své i 197 skautských srubů, chat, hřišť a tábořišť.

O dva roky později svaz převedl zámek na stát a následných 40 let ho užívalo ministerstvo školství.

Ministerstvo: Do zámku jsme investovali
Na začátku devadesátých let převzalo objekt ministerstvo zahraničí, které zde zřídilo své konferenční centrum. Po listopadu se na Štiříně začala pořádat nákladná manažerská školení a provozovat cestovní ruch. "Cestovní agentura tu nabízela pobyty zpestřované osobními asistentkami," tvrdí Navrátil.

"Na zámku pořádáme i komerční akce, ale přednost má samozřejmě státní správa," uvedl ředitel Konferenčního centra Andrzej Budzanowski. "Příští rok budeme mít permanentně obsazeno, jelikož tady budou pracovat komise v souvislosti se summitem NATO v praze," doplnil.

Skauti chtějí Štiřín zpět. Konferenční centrum jejich nárok neuznává. Prohlásilo, že vrácení zámku brání důležitý veřejný zájem. "Pokud bude naše země směřovat do EU, bude representativní prostor pro mezinárodní jednání jistě plně využit," soudí Budzanovski.

Konferenční centrum převzalo zámek ve zdevastovaném stavu. "Na podlaze bylo linoleum, stěny obložené umakartem. Na to, aby se zámek dostal do dnešního stavu byla nutná investice v desítkách milionů korun," říká Budzanovski. Dnes kromě konferenčního centra funguje na Štiříně hotel s 83 lůžky, náročné klientele je k dispozici také golfové hřiště.

Junák pracoval i v exilu
Státní správa se lukrativního majetku vzdát nechce. Zpochybňuje právní kontinuitu Junáka. Zástupkyně ministerstva Dana Janíková míní, že mravní a ideová kontinuita není totéž co kontinuita právní. Starosta Junáka Jiří Navrátil ale tvrdí, že skautská organizace nikdy legálně nezanikla. "I v dobách nesvobody existovalo v zahraničí exilové ústředí Junáka," poukazuje.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Pomník maršála Koněva v Dejvicích posprejovali vandalové

Na pomník vojevůdce I. S. Koněva v pražských Dejvicích někdo namaloval...

Na pomník maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v pražských Dejvicích někdo červenou barvou napsal letopočty 1956, 1961,...

Policie: O adventu a Vánocích budeme víc vidět, někde i s dlouhými zbraněmi

První náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek na tiskové konferenci...

Policie v době adventu a vánočních svátků chystá intenzivní bezpečnostní opatření, která se zaměří na místa s vysokou...

Za znásilnění může nejčastěji někdo známý, roste počet mladých násilníků

(Ilustrační snímek)

Za většinu znásilnění mohou osoby, které oběti znají, než cizí člověk v temném parku, ukazuje analýza 55 loňských...Najdete na iDNES.cz