Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soud: Grebeníček může být souzen

  16:23aktualizováno  16:23
Soud s bývalým vyšetřovatelem komunistické StB Aloisem Grebeníčkem bude. Krajský soud v Brně totiž zamítl Grebeníčkovu stížnost proti pokračování projednávání jeho případu, ve kterém je obžalován z týrání vězňů v 50. letech. Soudci v Brně se přiklonili k názoru lékařů, že osmdesátiletý Grebeníček už je natolik zdráv, aby mohl veřejné projednávání absolvovat, i když za specifických podmínek. Soudkyně Okresního soudu v Uherském Hradiště Radomíra Veselá uvedla, že první jednání nařídí někdy na konci února.

V prosinci minulého roku rozhodla soudkyně Radomíra Veselá na základě odborného lékařského posudku, že proces s Aloisem Grebeníčkem je možný.

Začátek hlavního líčení byl závisly na rozhodnutí Krajského soudu v Brně, který posuzoval Grebeníčkovo odvolání proti obnovení procesu. 

"Poslal jsem soudkyni, uherskohradišťskému státnímu zástupci a ministru spravedlnosti vyjádření, v němž znovu upozorňuji na vážný zdravotní stav svého klienta, který nedovoluje pokračovat v líčení," sdělil Grebeníčkův obhájce Čestmír Kubát.

Zdůraznil, že pokud by obžalovaný při procesu zemřel, mohl by být postup soudu podle českých zákonů kvalifikován jako vražda.

Soud bude v nemocnici
Soud se má konat za zvláštních opatření v nemocnici v Uherském Hradišti. "Ze znaleckého posudku lékaře vyplývá, že je schopen účasti při jednání, pokud se proti listopadu nezhorší jeho zdraví," uvedla již dříve Veselá.

"Jednat ovšem musíme mimo soud, zřejmě na oddělení respiračních chorob v uherskohradišťské nemocnici."

Podle odborníka, jenž posudek vypracoval, by měli lékaři po celou dobu líčení sledovat Grebeníčkovu srdeční činnost. Lékař po třiceti minutách doporučuje pěti až desetiminutovou přestávku. Obžalovaný Grebeníček by měl být den před jednáním přijat v nemocnici.

"Zatím nedokáži říct, jak přesně bude soud probíhat. Musím si nejdříve prohlédnout jednací místnost. Protože je o případ velký zájem a nevím kolik se tam vejde lidí, zvážím, zda by nebylo možné zajistit přenos do jiné místnosti prostřednictvím kamer," řekla soudkyně Veselá.

Vlastní spis případu obsahuje 1500 stran, přílohy pak kolem 3000 stran.

Případ byl už jednou odložen kvůli Grebeníčkově nemoci. Osmdesátiletý obžalovaný je otcem současného předsedy Komunistické strany Čech a Moravy.

Obžaloba: Grebeníček týral vězně
Alois Grebeníček je obžalován z ublížení na zdraví. V obávané věznici v Uherském Hradišti měl v padesátých letech krutě týrat vězně. Že tak skutečně činil, nedávno potvrdil další bývalý vyšetřovatel StB Vladimír Zavadilík.

Při hlavním líčení proti vlastní osobě odmítl, že by přišel do styku s elektrickým přístrojem na mučení vězňů. "Já ne, ale Grebeníček ho určitě používal," řekl Zavadilík. Více o případu Vladimíra Zavadilíka čtěte zde.

Alois Grebeníček byl s dalšími dvěma členy obávané uherskohradišťské vyšetřovačky StB obžalován už v roce 1997. Stíhání bylo přerušeno loni v lednu kvůli zdravotním potížím obžalovaného. Za ublížení na zdraví s těžkými následky Grebeníčkovi hrozí až osm let vězení.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Návrh otevřít znovu velké obchody o státních svátcích poslanci odmítli

(Ilustrační snímek)

Velké obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zůstanou dál při některých státních svátcích zavřené. Zrušení zákona,...

Europoslanec Ježek se rozešel s ANO. Telička hnutí kritizuje za vlastní gól

Europoslanec Petr Ježek (na snímku z 24. února 2014)

Europoslanec Petr Ježek ukončil spolupráci s ANO kvůli odlišným názorům na podporu prezidenta Miloše Zemana ve volbách...

Myslivecký strážce musí být bezúhonný, odmítl ÚS zrušit část zákona

(Ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl zrušit část zákona o myslivosti, podle které člověk se škraloupem v trestním rejstříku nemá už...

Najdete na iDNES.cz