Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soud: Foglarovo dědictví patří nadaci

  10:58aktualizováno  10:58
Dědictví po spisovateli Jaroslavu Foglarovi náleží nadaci, která nese jeho jméno. Rozhodl o tom Obvodní soud pro Prahu 3. Zamítl žalobu spisovatelova synovce Petra Foglara. Podle soudu je žaloba špatná. Spor trval čtyři roky a ještě není u konce.
Petr Foglar u soudu

Petr Foglar u soudu - Petr Foglar, synovec spisovatele Jaroslava Foglara, u Obvodního soudu pro Prahu 3. (16. července 2004) | foto: Dan MaternaMF DNES

"Žaloba měla znít, zda někdo je, či není Foglarovým dědicem. Neměla se týkat pouze jeho závěti. Proto musím žalobu zamítnout," řekla soudkyně Kateřina Sixtová.

Neplatnost závěti, kterou známý spisovatel sepsal nedlouho před smrtí v roce 1999, napadl o rok později jeho synovec Petr Foglar. Snažil se dokázat, že jeho strýc netušil, co podepisuje.

Soud mu dal nejprve za pravdu, v opakovaném líčení naopak řekl, že závěť platí. Verdikt byl už třetím v pořadí, který soud ve sporu vynesl.

"Už se to táhne příliš dlouho na to, aby člověk věřil v nějaký kladný výsledek," řekl po vyhlášení rozsudku Petr Foglar.

Na verdiktu je překvapivé právě odůvodnění, proč má spisovatelova pozůstalost zůstat nadaci. Zdejší soud totiž Martinu Kopeckému, advokátovi Petra Foglarova v roce 2000 řekl, že musí zažalovat platnost závěti, aby pak mohl získat celou pozůstalost. Pak se ale Kopecký dozvěděl, že to dělat neměl.

"Není to chyba žalobce. Je to vinou nesrovnalostí, které v této oblasti řadu let existovaly. Až nyní Nejvyšší soud rozhodování v takových sporech sjednotil," snažila se vysvětlit situaci soudkyně Sixtová. "Zmatky byly bohužel na úkor účastníků řízení," připustila.

Kopecký řekl, že podá žalobu znovu. "Je to chyba soudu, případ mohl být už dávno vyřešený. Podáme také žalobu na stát, aby nám uhradil náklady za jednání," prohlásil.

Radost z rozsudku neměl ani Dan Loukota, právní zástupce nadace. "Rozsudek znamená, že spor nekončí. Celé se to bude muset opakovat znovu," uvedl.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Najdete na iDNES.cz