Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soud: Elitní policisté celníka nevydírali

  14:29aktualizováno  14:29
Plzeň - Plzeňský krajský soud zprostil obžaloby dva bývalé policisty z elitního útvaru pro boj s organizovaným zločinem Zdeňka Macháčka a Milana Mikeše. Ti stanuli letos v září před soudem kvůli podezření, že si v roce 1997 vymohli od celníka tři miliony korun výměnou za to, že zahladí jeho účast na nelegálním dovozu lihu. "Teprve při soudním řízení byly důkazy doplněny. Neprokázalo se, že by skutek spáchali tito dva muži," řekl předseda senátu Roman Dočkal.

Podle obžaloby měl Mikeš odvézt na policejní služebnu do Opavy celníka Petra Balína sloužícího na hraničním přechodu v Rozvadově. Při výslechu byl údajně i Macháček. Ten měl od celníka nejprve požadovat milion dvě stě tisíc marek.

Celník tvrdil, že cenu za svou beztrestnost usmlouval na tři miliony korun a peníze předal Mikešovi poté, co ho dovezli zpátky domů do západních Čech.

Policisté prokázali alibi
Macháček i Mikeš od počátku tvrdili, že s tím nemají nic společného, že mají alibi - byli v té chvíli na jiném místě. Macháček soudu předložil důkazy, že byl s rodinou na rekreaci v hotelu v Mariánských Lázních, což při výpovědi potvrdil i jeho ředitel.

"Nejsou žádnými laiky ve svém oboru. Macháček by neriskoval, že odjede na druhý konec republiky a nikdo se o tom nedozví. V hotelu byl se svými dětmi, které mohly komukoliv  říci, že otec odjel pryč," řekl soudce Dočkal.

I Mikešově obhajobě, že plnil služební úkoly v Berouně a poté byl s manželkou, senát uvěřil.

Celníkovi soud neuvěřil
Naopak za rozporuplný považoval soud celníkův postup v případu. "Jeho matka oznámila v místě policistům, co se synovi stalo. On však odmítal ve věci vypovídat. Až v listopadu 1998, když byl vzat do vazby, se rozhovořil, ale žádné policisty konkrétně neoznačil. To se stalo až po půl roce, když mu byly předloženy fotografie. Soudu je nepochopitelné, že rekognice se udělala až po tak dlouhé  době," řekl Dočkal.

Soud konstatoval, že celník se mohl skutečně stát obětí vyděračů, ale Macháček s Mikešem to nebyli. Z důkazů totiž vyplývá, že v Opavě byl celník vyslechnut a že u toho byli dva policisté, které tam nikdo neznal.

"Je na inspekci ministra vnitra a státním zastupitelství, jestli se dál bude touto kauzou zabývat," prohlásil soudce.

Kolegové vypovídali rozporuplně
Před senátem vypovídali i detektivové, kteří sloužili v elitním policejním útvaru. "Jedni nevěřili, že mají tento čin na svědomí. Opačný postoj měli podřízení Macháčka. V tomto útvaru, který měl být zrušen, vládly mezi policisty spory," řekl Dočkal.

Proces, který se konal bez účasti veřejnosti kvůli projednávaným přísně tajným skutečnostem, sledovala předsedkyně Unie svobody Hana Marvanová, která vyhověla žádosti Macháčka, aby se stala při procesu jeho důvěrnicí.

"Od začátku jsem byla přesvědčena, že trestní stíhání je účelové. Při procesu se ukázalo, že na útvaru pro boj s organizovaným zločinem si tímto způsobem mohli mezi sebou policisté vyřizovat účty. Navíc trestní stíhání mohlo souviset s tím, že  pan Macháček velel razii proti ruské mafii u Holubů," řekla Marvanová.

Upozornila také, že právním zástupcem celníka je bývalý policista Josef Doucha, který často zastupuje u soudu ruské klienty.

Vše musí prošetřit inspekce
"Existuje podezření, že počínání některých pracovníků z útvaru pro boj s organizovaným zločinem, kteří tam dosud působí, nebylo korektní a v souladu se zákonem. Prošetřit toto podezření je nyní úkolem pro inspekci ministra vnitra a orgány činné v trestní řízení," prohlásila Marvanová.

Verdikt nabyl právní moci. Práva odvolání proti rozhodnutí soudu se totiž vzdala i státní zástupkyně.

Expolicista tvrdí: Ztratil jsem důvěru v policii
Zdeněk Macháček, který strávil tři měsíce ve vazbě a musel odejít od policie, hodlá nárokovat náhradu škody od ministertva vnitra. "Ještě si rozmyslím, zda na někoho podám žalobu a budu se snažit rozkrýt pozadí celého vykonstruovaného případu. Možná, že mne v tomto směru předběhne státní zastupitelství. Teď jsem šťastný, že se potvrdila moje slova, že jsem nevinen," řekl po odchodu ze soudní síně Macháček.

Prozradil, že před několika týdny dostal nabídku, aby se vrátil k policii, pokud soud pro něj dobře dopadne. "Odmítl jsem. Deset let jsem byl policistou, ale zarazilo mne, co je tam všechno možné. Ztratil jsem veškerou důvěru k policii," řekl Macháček.

Hana Marvanová se zúčastnila soudu nad policisty, 13. prosince 2001

Bývalý policista Mikeš, kterého soud podezříval, že si od celníka vymohl miliony oplátkou za jeho beztrestnost, 13. prosince 2001

Soud nad policisty z útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Macháčkem /druhý zleva/ a Mikešem /první zprava/, 13. prosince 2001

Jednání soudu s elitními policisty bylo neveřejné kvůli státnímu tajemství, 13. prosince 2001

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Chodkyni bez reflexních prvků srazilo na silnici auto, na místě zemřela

Dopravní nehoda se stala na čtyřproudé silnici mezi Chebem a Františkovými...

Tragická nehoda se stala brzy ráno na čtyřproudé silnici nedaleko Chebu. Mladou chodkyni, která na sobě neměla žádné...

V dole na Karvinsku zahynul polský horník, při vrtání ho zavalila hornina

Důl Paskov

Pětapadesátiletý polský horník zemřel při úterním důlním neštěstí v závodu dva ve Stonavě na Karvinsku. Muže pod zemí...

Podvodníci se v e-mailech vydávali za ředitele, firmy okradli o miliony

(Ilustrační snímek)

S novým trikem, jak okrást firmy, přišli v poslední době internetoví podvodníci. Brněnští policisté nyní vyšetřují...Najdete na iDNES.cz