Dcery mají zkažené zuby kvůli zanedbané péči, žaluje matka lékařku

  0:05aktualizováno  0:05
Obvodní soud pro Prahu 3 řeší nevšední spor mezi několika členy jedné rodiny a zubní lékařkou. Dvě mladé ženy mají po letech pravidelné stomatologické péče zkažený chrup – podle matky kvůli pochybení zubařky, podle zubařky kvůli špatné hygieně.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: iDNES.cz

Zubařka Irena Petříková čelí před soudem dvěma žalobám. První z nich podala Marcela Šedivková za svoji mladší dceru, druhou podala samostatně její starší dcera Kateřina Linhartová. V obou případech je nařčení stejné – zkažený chrup v důsledku zanedbání lékařské péče.

K zubařce Petříkové přitom chodila celá rodina řadu let. „S její péčí jsme byli spokojení. Problém byl jenom s dítětem, kterému se stále kazily zuby a pořád se vrtalo. Paní zubařka neustále říkala, že si zuby špatně čistí. Tak jsem si s ní zuby čistila, ale stejně byl vždycky nějaký problém. Když bylo dceři sedmnáct, říkala, že si čistí zuby tak, že už nemůže mít žádný kaz. Přišly jsme k paní doktorce a ta jí našla tři kazy,“ popsala trápení Šedivková.

Rozhodla se tedy hledat pomoc jinde a objednala dceru na dentální hygienu, kde jí doporučili změnit zubaře. Nová zubařka se nad zuby mladé dívky zhrozila – našla jí zhruba dvacet kazů pod plombami, které byly podle ní špatně provedené. Vedle některých byly mezery, jimiž se pod výplně mohly dostávat zbytky jídla.

Šedivková raději poslala na kontrolu i starší dceru. „Pod plombami jí našli nespočet kazů, asi u dvou zubů měla uhnilé kořeny. Bude potřebovat dva až tři implantáty. V jednom zubu jí také našli zapomenutý kousek nástroje,“ popsala výsledek prohlídky Šedivková.

Dívka zanedbávala ústní hygienu, brání se zubařka

„Ona to nedochodila. Měla přijít na panoramatický rentgen, měla tam ještě kaz, ale ona už nepřišla,“ namítá Petříková s tím, že dříve nechtěla tak mladou pacientku zatěžovat radiací, ale při chystaném rentgenu by si případných kazů všimla a spravila je. Že měla dívka tolik zkažených zubů, přičítá lékařka zanedbávané ústní hygieně i přes opakovaná upozornění z její strany.

Na otázku, jak si vysvětluje, že nový zubař u mladší dcery konstatoval špatně udělané výplně, Petříková odpověděla, že každá plomba má určitou životnost.

Nová zubařka jí našla devět kazů, bude to stát tisíce. Jak se může bránit?

Šedivková si později nechala vypracovat znalecký posudek a se stížností se obrátila nejprve na Českou stomatologickou komoru. Oborová organizace však dala v závěrečném stanovisku částečně za pravdu Petříkové a uznala její námitku, že pacientka nedorazila na plánované pořízení rentgenového snímku, který mohl případné kazy odhalit. Znalecký posudek dodaný Šedivkovou navíc nevycházel z přímého vyšetření pacientky, které mezitím spravila zuby nová lékařka, ale jen z dokumentace dodané původní zubařkou. Nebylo tedy možné rozhodnout, zda za zkažený chrup může pochybení lékařky, nebo špatná hygiena pacientky.

Tresty pro zubaře

Stomatologická komora může potrestat zubaře udělením peněžitého trestu do výše 25 tisíc korun. Případně může zubaře podmíněně či nepodmíněně vyloučit z komory,  což v praxi znamená, že zubař nemůže vykonávat svoji profesi. Za posledních deset let udělila komora tyto tresty:

  • 90 důtek
  • 65 pokut
  • 3 podmíněná vyloučení
  • 2 nepodmíněná vyloučení

Zdroj: Statistiky České stomatologické komory

„Uznání viny je samo trestem“

U stomatologické komory naopak uspěla se stížností starší dcera Kateřina Linhartová. V jejím případě ostatně určité pochybení připustila i sama Petříková – zuby se ženě kazily více, protože v minulosti užívala drogy, a tak měla častěji pořizovat rentgenové snímky. „Bylo to moje pochybení, přiznávám, že ten rentgen jsem udělat měla,“ uznala zubařka.

Nad dalším argumentem, totiž že zanedbala řádnou péči také v případě, kdy zbyl pacientce pod výplní kus zubařského náčiní, však mávla rukou. „To se občas stává, nejedná se o pochybení.“

Linhartovou ovšem nepotěšil závěr stomatologické komory, který konstatuje disciplinární provinění na straně Petříkové, ale nenavrhuje žádnou sankci. 

„Podle našich řádů je uznání viny i bez dalšího trestu potrestáním lékaře. Může přinést další konsekvence a přirovnal bych to k podmíněnému trestu v trestním zákoně,“ odpověděl na dotaz iDNES.cz prezident České stomatologické komory Roman Šmucler.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

ČSSD chce jednat s Altnerovými dědici, podle právníků na úhradu dluhu má

Lidový dům (Hybernská 1033/7 a 1032/9)

Právní zástupci ČSSD jsou připraveni jednat s dědici advokáta Zdeňka Altnera o kauze Lidový dům. Reagovali tak na výzvu...

Mise vojáka zraněného u Bagrámu končila za pár dní. Útočník čekal hodinu

Obrněná vozidla MRAP českých vojáků během patroly v okolí Bagrámu v Afghánistánu

Český voják D. K. zraněný tento týden při výbuchu auta u základny v afghánském Bagrámu, se měl za pár dní vrátit domů....

K vyjednávání patří i taktika, říká Adámek o hlasech, které neměl

Zlínský primátor a lídr hnutí STAN Miroslav Adámek.

Zlínskému primátorovi Miroslavu Adámkovi se nepodařilo vyřešit problém s chybějícím hlasem z jeho hnutí STAN, kvůli...Najdete na iDNES.cz