Dcery mají zkažené zuby kvůli zanedbané péči, žaluje matka lékařku

  0:05aktualizováno  0:05
Obvodní soud pro Prahu 3 řeší nevšední spor mezi několika členy jedné rodiny a zubní lékařkou. Dvě mladé ženy mají po letech pravidelné stomatologické péče zkažený chrup – podle matky kvůli pochybení zubařky, podle zubařky kvůli špatné hygieně.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: iDNES.cz

Zubařka Irena Petříková čelí před soudem dvěma žalobám. První z nich podala Marcela Šedivková za svoji mladší dceru, druhou podala samostatně její starší dcera Kateřina Linhartová. V obou případech je nařčení stejné – zkažený chrup v důsledku zanedbání lékařské péče.

K zubařce Petříkové přitom chodila celá rodina řadu let. „S její péčí jsme byli spokojení. Problém byl jenom s dítětem, kterému se stále kazily zuby a pořád se vrtalo. Paní zubařka neustále říkala, že si zuby špatně čistí. Tak jsem si s ní zuby čistila, ale stejně byl vždycky nějaký problém. Když bylo dceři sedmnáct, říkala, že si čistí zuby tak, že už nemůže mít žádný kaz. Přišly jsme k paní doktorce a ta jí našla tři kazy,“ popsala trápení Šedivková.

Rozhodla se tedy hledat pomoc jinde a objednala dceru na dentální hygienu, kde jí doporučili změnit zubaře. Nová zubařka se nad zuby mladé dívky zhrozila – našla jí zhruba dvacet kazů pod plombami, které byly podle ní špatně provedené. Vedle některých byly mezery, jimiž se pod výplně mohly dostávat zbytky jídla.

Šedivková raději poslala na kontrolu i starší dceru. „Pod plombami jí našli nespočet kazů, asi u dvou zubů měla uhnilé kořeny. Bude potřebovat dva až tři implantáty. V jednom zubu jí také našli zapomenutý kousek nástroje,“ popsala výsledek prohlídky Šedivková.

Dívka zanedbávala ústní hygienu, brání se zubařka

„Ona to nedochodila. Měla přijít na panoramatický rentgen, měla tam ještě kaz, ale ona už nepřišla,“ namítá Petříková s tím, že dříve nechtěla tak mladou pacientku zatěžovat radiací, ale při chystaném rentgenu by si případných kazů všimla a spravila je. Že měla dívka tolik zkažených zubů, přičítá lékařka zanedbávané ústní hygieně i přes opakovaná upozornění z její strany.

Na otázku, jak si vysvětluje, že nový zubař u mladší dcery konstatoval špatně udělané výplně, Petříková odpověděla, že každá plomba má určitou životnost.

Nová zubařka jí našla devět kazů, bude to stát tisíce. Jak se může bránit?

Šedivková si později nechala vypracovat znalecký posudek a se stížností se obrátila nejprve na Českou stomatologickou komoru. Oborová organizace však dala v závěrečném stanovisku částečně za pravdu Petříkové a uznala její námitku, že pacientka nedorazila na plánované pořízení rentgenového snímku, který mohl případné kazy odhalit. Znalecký posudek dodaný Šedivkovou navíc nevycházel z přímého vyšetření pacientky, které mezitím spravila zuby nová lékařka, ale jen z dokumentace dodané původní zubařkou. Nebylo tedy možné rozhodnout, zda za zkažený chrup může pochybení lékařky, nebo špatná hygiena pacientky.

Tresty pro zubaře

Stomatologická komora může potrestat zubaře udělením peněžitého trestu do výše 25 tisíc korun. Případně může zubaře podmíněně či nepodmíněně vyloučit z komory,  což v praxi znamená, že zubař nemůže vykonávat svoji profesi. Za posledních deset let udělila komora tyto tresty:

  • 90 důtek
  • 65 pokut
  • 3 podmíněná vyloučení
  • 2 nepodmíněná vyloučení

Zdroj: Statistiky České stomatologické komory

„Uznání viny je samo trestem“

U stomatologické komory naopak uspěla se stížností starší dcera Kateřina Linhartová. V jejím případě ostatně určité pochybení připustila i sama Petříková – zuby se ženě kazily více, protože v minulosti užívala drogy, a tak měla častěji pořizovat rentgenové snímky. „Bylo to moje pochybení, přiznávám, že ten rentgen jsem udělat měla,“ uznala zubařka.

Nad dalším argumentem, totiž že zanedbala řádnou péči také v případě, kdy zbyl pacientce pod výplní kus zubařského náčiní, však mávla rukou. „To se občas stává, nejedná se o pochybení.“

Linhartovou ovšem nepotěšil závěr stomatologické komory, který konstatuje disciplinární provinění na straně Petříkové, ale nenavrhuje žádnou sankci. 

„Podle našich řádů je uznání viny i bez dalšího trestu potrestáním lékaře. Může přinést další konsekvence a přirovnal bych to k podmíněnému trestu v trestním zákoně,“ odpověděl na dotaz iDNES.cz prezident České stomatologické komory Roman Šmucler.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Druhá světová válka a holokaust neexistují. Norsko reformuje školství

Vězni z pobočného tábora Ebensee (byl součástí Mauthausenu) po osvobození...

Norská konzervativní vláda chce v plánované školní reformě vynechat z osnov velkou část sociálních věd a historie,...

Ďuričko žaluje nevděčnou dceru. Dal jí domy za miliony, ona ho zavrhla

Bohumír Ďuričko v Justičním areálu Na Míčánkách

Bývalý pražský hoteliér Bohumír Ďuričko, který dostal 12,5 roku za vraždu Václava Kočky mladšího a z věznice byl...

Další z rubriky

Jurečka chce snížit DPH na palivové dřevo spolu s návrhem vlády měnícím EET

Místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka sleduje průběžné výsledky druhého kola...

S návrhem snížit daň z přidané hodnoty na palivové dříví, stavební řezivo, dřevěné brikety a pelety z 15 na 10 procent...

VIDEO: Sochař vyřezal Titanic z masy ledu na brněnském náměstí

Sochař Marian Maršálek vytesal v Brně z ledu více než dvoumetrovou sochu...

Moravské náměstí v Brně se proměnilo v nevšední sochařskou dílnu. Hodinu po poledni tam umělec Marian Maršálek začal...

Češi chodí do politiky hlavně z prospěchářství, myslí si většina dotázaných

Prázdné lavice v Poslanecké sněmovně (ilustrační snímek)

Lidé vstupují do politiky spíš kvůli osobním zájmům než ve prospěch celé společnosti. Vyplývá to z listopadového...

Najdete na iDNES.cz