Lukáš Rázl

Lukáš Rázl | foto: Bořivoj Černý

Soud definitivně osvobodil syna Rázlové i další aktéry kauzy Skloexport

  • 9
Pražský vrchní soud s definitivní platností osvobodil čtyři lidi obžalované v souvislosti s krachem vývozní společnosti Skloexport. Bývalého člena dozorčí rady Skloexportu Lukáše Rázla i další obžalované zprostil viny ze zneužívání informací v obchodním styku a poškozování věřitele.

Spolu se synem herečky Reginy Rázlové čelili obžalobě také bývalý člen představenstva Skloexportu Group Petr Švec, bývalý jednatel firmy Sincom Tábor Miloš Tůma a bývalý předseda představenstva firmy Minas Uherské Hradiště Miroslav Krajsa. Všem jim hrozilo až 12 let vězení.

V obžalobě stálo, že Skloexport přišel v letech 1996 a 1997 o více než půl miliardy korun při transakcích s akciemi a při převodech majetkových podílů ze svých zahraničních zastoupení. Firma tehdy údajně utrpěla škodu při převodu majetku na pražskou akciovou společnost Skloexport Group. Komerční bance a Živnobance dlužila dohromady téměř 1,4 miliardy korun a státnímu rozpočtu dalších více než 0,75 miliardy korun.

Skloexport Group se podle spisu snažil svými transakcemi ovládnout tuzemský sklářský průmysl i zahraniční obchod s českým sklem a získat od Skloexportu ochranné známky Bohemia Glass a Bohemia Crystal. K převodu známek ze Skloexportu na Skloexport Group podle obžaloby sloužily firmy Sincom a Minas. Za hlavního viníka považovala obžaloba Rázla.

Rázl je s rozsudkem spokojený

Podle rozsudku však nebyl Rázl zaměstnancem Skloexportu, byl pouze členem dozorčího orgánu. Neměl tedy ve společnosti dostatečné rozhodovací pravomoci ani zásadní vliv. Podle soudu neřídil převody ani nevytvářel strategii.

Odvolací senát tak potvrdil  lednový rozsudek Krajského soudu v Liberci, proti kterému se odvolala obžaloba.

"Odvolání státní zástupkyně se zamítá," prohlásil předseda odvolacího senátu Marcel Ječný. Státní zastupitelství proto podle žalobkyně Dany Urbanové po obdržení písemného rozhodnutí zváží, zda se nedovolá k nejvyššímu soudu či nepodá stížnost pro porušení zákona. "I když možnosti dalšího postupu jsou již omezenější," dodala.

Rázl a spoluobžalovaní jsou s verdiktem spokojeni. "Celá věc byla účelová. Nejen z obchodních důvodů, ale mnoho lidí z bezpečnostního aparátu v této zemi si na tom udělalo svoje kariéry," řekl po skončení jednání Rázl. Proto se podle něj kauza také táhla tak dlouho.

Liberecký soud obžalované zprostil viny již v roce 2007. Vrchní soud ale tehdy v odvolacím řízení osvobozující rozsudek zrušil a případ vrátil k novému projednání. Jedinou výjimku udělal v případě Adély Olivové, Rázlovy sestry, kterou tenkrát vrchní soud osvobodil.

,

Nejlepší videa na Revue