Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soud dal revizorům bič na černé pasažéry, dopravní podniky ale váhají

  0:01aktualizováno  0:01
Ve věčném souboji revizorů a černých pasažérů se v listopadu soud přiklonil na stranu kontrolorů. Podle něj mohou zadržet cestujícího bez jízdenky do příchodu policie. Dopravní podniky zatím reagují na verdikt různě. Zatímco v Plzni už připravili školení, v Brně nové pravomoci nevyužijí.
ilustrační foto

ilustrační foto | foto: Dan MaternaMF DNES

"My jsme rozhodnutí soudu přijali jako posílení postavení revizorů. Cestující už je nebudou brát jako někoho, kdo nemá žádnou pravomoc. Rozhodně to ale není tak, že bychom teď někde někoho drželi. To dělat nebudeme. Stále klademe důraz na komunikaci a jednání s tím člověkem, který si nesplnil povinnosti," řekla mluvčí brněnského Dopravního podniku Hana Pohanová.

Stejně jako před rozhodnutím soudu postupují revizoři i v Praze a Ostravě. "To bylo rozhodnutí k jednomu konkrétnímu případu. My samozřejmě tu tendenci vítáme, ale čekáme, až se to objeví v zákoně, až to projde legislativou," uvedl mluvčí ostravského Dopravního podniku Miroslav Albrecht.

Mluvčí pražského Dopravního podniku Ilona Vysoudilová míní, že revizoři díky rozhodnutí soudu požívají vyšší autority. "Mohu říci, že lidé o verdiktu ví. Revizoři to pocítili a vnímají, že je lidé více akceptují a jsou vstřícnější. Ubylo případů, kdy černý pasažér reagoval na kontrolu tvrzením, že mu revizor stejně nic nemůže udělat, a že mu uteče," řekla mluvčí.

Pražští revizoři podle ní postupují stále podle zákona o drahách. "Ten umožňuje zastoupit cestujícímu bez jízdenky cestu, ale v praxi to velký význam nemá," připustila Vysoudilová s tím, že i v Praze dává Dopravní podnik přednost komunikaci s cestujícím bez jízdenky před jeho fyzickým zadržením.

Naopak v Plzni, kde se souzená potyčka mezi revizorem a černým pasažérem stala, počítají s tím, že cestující bez platné jízdenky zadrží do příchodu policie. "My máme připravené právní a psychologické školení. Revizoři se dozví, jak zadržet černého pasažéra do příchodu policie tak, aby nepřekročili své pravomoce a sami pak nečelili například obvinění z napadení. Také jde o to, aby si byli vědomi vlastních fyzických možností," vysvětlil dopravně-provozní ředitel plzeňského Dopravního podniku Václav Zikmund.

Napadání revizorů zůstane problémem

"Pořád zůstanou tací, kteří se revizora snaží obelstít za každou cenu, včetně fyzického napadení," řekl Zikmund. S tím souhlasí i v Ostravě. "U nás je to problém. Každoročně zaznamenáváme případy napadení revizorů s dobou léčení několika týdnů. Zatím nemám signál, že by se to změnilo," uvedl mluvčí ostravského Dopravního podniku Albrecht.

Naopak v Brně si na napadání revizorů nijak zvlášť nestěžují, i když mluvčí Pohanová připustila, že i takový případ se občas přihodí. Loni zranili brněnští černí pasažéři 19 revizorů, o rok dříve jich bylo třicet.

"Na druhou stranu je řada těch, kteří u nás pracují řadu let a nikdy napadeni nebyli. Je to prostě o mezilidských vztazích," řekla Hana Pohanová.

Z Vysvětlení Nejvyššího správního soudu

Pokus o únik cestujícího bez platné jízdenky z místa, kde jej revizor vyzval k vyčkání na příchod osoby oprávněné zjistit jeho totožnost, je útokem na majetková práva provozovatele, tedy na zájem chráněný zákonem.

Nutná obrana zadržením cestujícího je samozřejmě možná jen za podmínky, že revizorovo počínání není zcela zjevně nepřiměřené způsobu útoku. Je-li obrana zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku, o nutnou obranu se nejedná. Revizor tedy nesmí volit takové prostředky, které povedou nebo mohou vést k újmě na zdraví "černého pasažéra" nebo jakékoliv jiné osoby.

Revizor se ani nesmí bez dalšího "vrhnout" na cestujícího, ale musí mu dát šanci svou povinnost dle zákona splnit dobrovolně. Revizor nesmí použít větší síly než je nezbytně nutné k dosažení cíle jeho zákroku, kterým je ochrana majetkových práv provozovatele. Tohoto cíle dosáhne znemožněním útěku cestujícího a zjištěním jeho totožnosti osobou k tomu oprávněnou. Nutná obrana neslouží a sloužit nemůže vymožení pohledávky vůči "černému pasažérovi."

Naproti tomu je přirozené, že zasahující revizor musí reagovat též na eventuální násilí ze strany cestujícího. Cestující, který ve vztahu k revizorovi použije fyzickou sílu, respektive se s ním pustí do potyčky, musí nést tomu odpovídající riziko revizorovy adekvátní reakce. Zákon o přestupcích totiž dává revizorovi možnost se i tomuto novému útoku ze strany cestujícího přiměřeně bránit.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Pašeračka heroinu, nakládačka od hokejisty a zpomalovací práh

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Na mezinárodním letišti v pákistánském velkoměstě Láhaur byla zadržena dívka, která pašovala devět kilogramů heroinu....

OBRAZEM: Nejtragičtější požáry za 30 let. Na vině byly svíčky i msta

Požár na pražské Florenci, 27.10.2010

Poté, co se počet obětí sobotního požáru v pražském hotelu Eurostars David zvýšil na čtyři, se tato nešťastná událost...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Najdete na iDNES.cz