Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soud: Chlapec zemřel, lékař mu operoval zdravý orgán

  0:10aktualizováno  0:10
Banální operace v prostějovské nemocnici skončila před rokem a půl smrtí čtrnáctiletého chlapce. Soud nyní rozhodl, že operující lékař pochybil. Zatím ale není jasné, jaký trest dostane. Soudkyně totiž rozhodla neveřejně v rámci takzvaného trestního příkazu.
Chirurg nemůže kvůli chybě operovat. Ilustrační foto.

Chirurg nemůže kvůli chybě operovat. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Státní zástupkyně chirurgovi navrhovala podmínku a pokutu, kromě toho mu mohou hrozit veřejné práce či zákaz činnosti.

Chlapce nezachránily ani další operace
Čtrnáctiletý hoch zemřel v nemocnici po poměrně jednoduché operaci varlete v listopadu roku 2005. Chirurg si spletl strany těla a operoval zdravou pravou namísto nemocné levé.

Z operované kyčelní žíly navíc později začala vytékat krev do pánevního dna, pacientovi postupně selhávaly důležité životní funkce a po několika hodinách od zákroku zkolaboval. Život mu nezachránila ani okamžitá série několika dalších operací.

"Vydala jsem trestní příkaz, kterým jsem rozhodla o vině lékaře. Pro tento postup byly splněny všechny podmínky. Případ byl spolehlivě objasněný a lékař své pochybení přiznal," potvrdila prostějovská soudkyně Iveta Šperlichová.

Jaký trest udělila, však nesdělila. O detailech rozsudku může totiž mluvit až ve chvíli, co ho dostanou obžalovaný lékař a státní zástupkyně. Obě strany mají navíc možnost se odvolat, pak by soud musel nařídit normální veřejný proces.

Matce operovaného chlapce se ovšem postup soudu moc nezdá. "Samozřejmě jsem ráda, že soud uznal vinu lékaře. Uvidíme, jaký bude trest, zda tam bude zákaz činnosti nebo jen podmínka, ale za adekvátní bych požadovala to, aby stál před soudem," řekla Jana Vysloužilová.

Nemocnice zatím neví, zda lékaře propustí
Po konzultacích se svým advokátem je připravena se proti rozsudku odvolat, popřípadě se s nemocnicí v civilní žalobě soudit o další odškodné. "Podle zákona poškození nemají právo odvolat se proti výši trestu," poznamenal ovšem státní zástupkyně Eva Khürová z prostějovského státního zastupitelství, která měla případ na starosti.

Nemocnice v Prostějově se nevyjádřila k tomu, zda odsouzeného lékaře nechá dál působit v tomto zdravotnickém zařízení. "V této chvíli nemáme o případu žádné bližší informace. Stanovisko sdělíme ihned, jakmile dostaneme příslušní informace a podklady," řekl mluvčí nemocnice Jaroslav Svozil.

Podotkl rovněž, že zdravotnické zařízení již udělalo řadu opatření, aby se podobná situace nemohla opakovat. Chybujícího chirurga zbavilo možnosti samostatně provádět operační zákroky a zakázalo mu operovat laparoskopicky. Nemocnice mimo jiné také začala preventivně pořizovat videozáznamy všech laparoskopických operací.

"Rodině již bylo v plném rozsahu vyplaceno odškodnění prostřednictvím pojišťovny," doplnil rovněž mluvčí nemocnice Jaroslav Svozil.

Sto tisíc za smrt je výsměch, říká matka
Lékař, který čtrnáctiletého studenta před rokem a půl operoval, se na policii ke všemu přiznal, potvrdil, že si spletl strany a podle státní zástupkyně Evy Khürové svého pochybení také litoval.

Matce, která celé vyšetřování vyvolala, nad rámec zákonného pojištění nabídl i stotisícové odškodnění. "To jsem odmítla. Jestli ohodnotil smrt mého syna na sto tisíc korun, je to výsměch," řekla Vysloužilová.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Neobohatila jsem se, hájí se exředitelka školky souzená za zpronevěru

Justice, talár, soudce, zástupce, soud, spis, trest, odvolat

Lounský okresní soud rozplétá případ z Mateřské školy v Podbořanech, v němž je ze zpronevěry obžalovaná bývalá...

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...

Na Pražském okruhu se srazilo osm aut, tvoří se kolony

Kolony na dálnici D1 (16. ledna 2018)

Před křížením Pražského okruhu a Rozvadovské spojky se ráno srazilo osm aut. Nikdo nebyl zraněn, ve směru na Ruzyni je...

Najdete na iDNES.cz