Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soud bude zjišťovat, zda Benda „neoplývá politickou inteligencí“

  16:25aktualizováno  16:25
Místopředseda Věcí veřejných Tomáš Jarolím posílá k soudu špičky severočeské ČSSD, aby mu pomohly v jeho sporu s jejich expředsedou Petrem Bendou. Mají dosvědčit, že Benda "neoplývá politickou inteligencí". Právě za tato slova Benda Jarolíma žaluje.

Petr Benda na autogramiádě Jiřího Paroubka v ústeckém knihkupectví Beran. | foto: Karel PešekMF DNES

"Navrhuji předvolat Arno Fišeru a Jaroslava Foldynu. Ti mluvili mnohokrát o politických kvalitách pana Bendy," prohlásil u soudu Jarolímův advokát Jaroslav Maršík a předložil množství článků z iDNES.cz od začátku roku.

"Z nich je patrné, že členové ČSSD vnímají osobu žalobce jako přinejmenším problematickou," dodal Maršík.

Poslanec Foldyna a náměstek hejtmanky Fišera v poslední době Bendu často ostře kritizovali, Fišera nakonec vystřídal Bendu v čele krajské ČSSD.

"Jsou to moji političtí odpůrci a z jejich chování a přístupu ke mně se dá předpokládat, jak budou vypovídat. Jsou zaujatí a jejich případné svědectví má nulovou hodnotu," reagoval Benda.

Krajský soud v Ústí nad Labem řeší článek nazvaný Asociální demokrat, který v červnu 2008 napsal Jarolím ve své tiskovině Krajský Ex-press. Psal, že "Benda neoplývá politickou inteligencí, nemá žádnou vizi a sociální už vůbec ne". Dále, že "mění názory ze dne na den a nestydí se lhát" a také že "za svého působení v politice nashromáždil velké osobní jmění".

Soud o zveřejnění reakce už Benda prohrál

Benda za to ihned žádal omluvu a zveřejnění reakce. Jarolím to odmítl. Následně převedl vydavatelství tiskoviny na společnost Rigpa, jíž však vlastní, a vydal další text s názvem "Bendomovci aneb omluva nebude, pane Bendo".

Benda nyní chce omluvu za oba články. Žádost zveřejnit reakci už soud letos v červenci zamítl (více zde).

Žalovaná strana rozdělila spor na tři části. Slova o politickém smýšlení a absenci vize mají před soudem okomentovat politici.

 "Ani při nejbujnější fantazii bych nedokázal potvrdit, že pan Benda nějakou vizi má. Nikdy jsem od něj o žádné neslyšel," reagoval hned pro MF DNES Foldyna.

Důkazy o lhaní mají přinést záznamy televizních reportáží a novináři, které Jarolím navrhuje předvolat. Bendovy majetkové poměry mají dokreslit výpisy z katastru nemovitostí a z obchodního rejstříku. Soud nyní zváží, zda návrhy připustí a svědky předvolá.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Okamura zrušil podmínku účasti SPD ve vládě, s ANO je ochotna jednat i ČSSD

Radim Fiala a Tomio Okamura z SPD před jednáním Sněmovny o důvěře menšinové...

Andreji Babišovi se poté, co jeho menšinová vláda nezískala důvěru, otevírají nové možnosti, jak by ji mohlo ANO...

Tisíce lidí nevědí, že jejich zdravotní kartu po lékařích převzal úřad

(Ilustrační snímek)

Hromadné zavírání ordinací kvůli e-receptům se nekoná. Přesto si tisíce lidí musí najít nového lékaře a nevědí, že...

Vláda bez důvěry, sníh drtí Česko a sourozenci pod zámkem

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Shrneme nabitý den ve Sněmovně. Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil vydání Andreje...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz