Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Součkovou vystřídal Kubinyi

  11:25aktualizováno  11:25
Prezident Václav Klaus jmenoval na post ministra zdravotnictví lékaře Jozefa Kubinyiho. Vyhověl tak premiéru Vladimíru Špidlovi. Nový ministr se funkce ujme už ve čtvrtek. Prezident krátce pohovořil i s odstupující ministryní Marií Součkovou.

ANKETA:
Zvládne nový ministr Jozef Kubinyi reformu zdravotnictví?

Při jmenování Klaus uvedl, že ministerstvo zdravotnictví je nemocným resortem, kde se střídá nejvíce ministrů. "Je nemocnější než české zdravotnictví," řekl ČTK prezident.

"Ministerstvo zdravotnictví, zdá se, je zakleté ministerstvo," uvedl Klaus. Kubinyimu proto popřál, aby se mu podařilo zakletí odstranit, stabilizovat české zdravotnictví a konečně mu vnuknout "jinou vůdčí" myšlenku, než mělo doposud.

Prezident také naznačil, že je proti posilování státního vlivu ve zdravotnictví, což byla jedna z hlavních myšlenek koncepce odcházející ministryně.

Kubinyi po složení slavnostního slibu novinářům řekl, že prvním jeho krokem bude zformování týmu odborníků, s nimiž stanoví pořadí priorit. Z koncepce své předchůdkyně hodlá převzít jen první analytickou část popisující současný stav zdravotnictví.

"Mám vlastní vizi, kterou bych chtěl naplnit," uvedl podle ČTK. Své návrhy chce předat poslancům do několika týdnů, či měsíců.

"Byl bych rád, kdybyste začal tím, že odstátníte zdravotnictví, že zavedete jedinou možnou věc - soukromé účty pacientů...," reagoval na jeho slova Klaus.

Od vlády ČSSD však podle Kubinyiho nemůže Klaus tak radikální změny očekávat. "Obávám se, že si budete s tímhle muset počkat na nějakého jiného ministra," odpověděl nový ministr.

Jmenování se zúčastnil i premiér Špidla. "Mohu vás ujistit, že (Kubinyi) bude mít podporu celé vlády a bude mít i naprosto jasnou podporu moji," slíbil Špidla.

Osmačtyřicetiletý ostravský lékař Jozef Kubinyi je expert na nukleární medicínu. Jako poslanec, který vedl zdravotní komisi ČSSD, Součkové vyčítal, že málo hájí "bezplatné zdravotnictví".

Je jedním z nejvěrnějších stoupenců premiéra Vladimíra Špidly. Ve straně vždy ostře vystupoval proti křídlu Miloše Zemana. V politice na sebe poprvé výrazně upozornil při poslední volbě prezidenta: veřejně oznámil, že už potřetí prezidenta volit nepůjde.

Pro některé lékaře je Kubinyi člověkem, který by mohl výbušnou situaci v resortu alespoň zklidnit.

Ředitel pražské Fakultní nemocnice v Motole a člen pražské ČSSD Miloslav Ludvík označil Kubinyiho za schopného vyjednavače, který "dokázal v rozjitřených diskusích vzít od každého to podstatné a dát to dohromady".

"To by mohlo konečně rozhýbat potřebné zdravotnické zákony," věří Ludvík.

Odvolání šéfky zdravotnického resortu se v úterý seběhlo náhle: premiér si po zasedání sněmovny svolal poslance ČSSD, aby jim řekl, že se chystá Marii Součkovou odvolat. Mluvil svým typickým způsobem: stroze a bez jakýchkoliv emocí. - více zde

Součková ještě nařídila kontrolu
Odstupující ministryně Součková stačila ještě požádat Nejvyšší kontrolní úřad o kontrolu v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem. Chce prověřit nakládání se státní dotací a zkontrolovat veřejnou obchodní soutěž na dodavatele.

Návrh na kontrolu podala Součková podle tiskového odboru ministerstva zdravotnictví 12. dubna.

Nový ředitel nemocnice si nechal začátkem dubna vypracovat audit. Jeho závěry se dají interpretovat i tak, že dostavbu ústecké nemocnice lze přirovnat k tikání ekonomické časované bomby.

Audit například navrhuje nastolit v nemocnici v předstihu režim krizového řízení.

Při stavbě areálu Bukov se plýtvalo penězi. "Z dokumentace vyplývá, že organizace dodávek technologie vede od výrobce k investorovi prostřednictvím nejméně dvou, tří subjektů, u kterých lze předpokládat nárok na marži," píše se doslova v textu zprávy. Auditorům se nezdály ani dodatky, kterými exředitel Jiří Madar a sdružení Ústí, které nemocnici stavělo (mimo jiné stavební firma Metrostav), měnily smlouvu na stavbu nemocnice už týden po jejím uzavření.

Auditor se odvolává na zákon, podle kterého je pak taková smlouva na veřejnou zakázku neplatná.

Pokud by se dostavba nezdála třeba Nejvyššímu kontrolnímu úřadu, hrozilo by jí v krajním případě vrácení státní dotace. Ta činila skoro miliardu.

"Znovu musím konstatovat, že smlouva s dodavatelem včetně dodatků je zcela v pořádku a vždy byly tyto změny prováděny ku prospěchu nemocnice," ohradil se pro MF DNES proti výsledkům auditu bývalý šéf nemocnice Jiří Madar.

Prezident Václav Klaus (vpravo) jmenoval na návrh premiéra Vladimíra Špidly (uprostřed) novým ministrem zdravotnictví poslance ČSSD Jozefa Kubinyiho, 14. dubna 2004

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Část kněží by změnu Otčenáše uvítala. Modlitba musí být srozumitelná, míní

ilustrační foto

Někteří čeští kněží, které oslovil portál iDNES.cz, souhlasí s návrhem papeže Františka, aby se v modlitbě Otčenáš...

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...Najdete na iDNES.cz