Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Součková: Stát nemocnice neoddluží

  18:52aktualizováno  18:52
Šéfům českých nemocnic vrásky hned tak neubudou. Ministryně zdravotnictví v parlamentu zopakovala, že vláda je osmisetmilionového dluhu nezbaví. Marie Součková přednesla obsáhlou zprávu, ve které navrhla několik opatření, od odvolání špatných managementů až po nový systém úhrad nemocnicím. Poslanci se ale pohádali o to, jak má debata vypadat a přerušili ji do příštího úterý.

Místopředseda zdravotního výboru Milan Cabrnoch (ODS) prohlásil, že se sněmovna z projevu nedozvěděla jaké jsou příčiny dluhů a jak se budou řešit. Kabinet se podle něj nemůže zbavit odpovědnosti tím, že nemocnice převede na kraje.

Poslanci se krátce po začátku debaty o zadlužených nemocnicích pohádali o to, jak má vypadat a zda se jí může zúčastnit středočeský hejtman Petr Bendl. Odložili ji proto na příští úterý.

Debatu o nemocnicích prosadily do programu KSČM spolu s ODS, podle níž krizi způsobila populistická politika sociální demokracie. Samotná debata ale situaci nezlepší. Poslanci mohou přijmout usnesení, nicméně kabinet se jím nemusí řídit.

Velké problémy malých nemocnic
Na tři desítky okresních nemocnic dluží celkem 320 milionů korun. Šesti z nich dodávají distributoři léky, jen zaplatí-li "na dřevo". K nejzadluženějším patří nemocnice v Kroměříži.

Na první pohled vypadá kroměřížská nemocnice normálně, dokonce docela hezky. Mnoho oddělení je nových, dvanáct let se pořád něco budovalo. Nebýt zavřené nemocniční lékárny, laik by si ničeho nevšiml.

Rozhodně není vidět, že nemocnice bojuje o holý život, docházejí jí léky a na další nemá peníze. Ale je to tak, nemocnice má léky snad na týden. Co bude dál, nikdo neví.

Na léky nejsou peníze
Kroměřížská nemocnice jako jediná nekupuje léky ani za hotové. Nemá za co.
Pacienti však většinou netuší nic. "Jak se o nás starají? Jestli nás nešidí? To tedy říci nemohu," odpovídá trochu udiveně pacientka v modrém županu. Vyšla si zapálit cigaretu před interní oddělení.

Její kolegyně však cosi o potížích nemocnice slyšela. "Ale to se týká snad všech nemocnic, ne?" ptá se.

Kroměřížská nemocnice je však přece jen zvláštní případ. Je zřejmě nejzadluženější z těch šesti, kterým distributoři léků zastavili dodávky.

Narozdíl od nemocnice ve Valašském Meziříčí, která je na seznamu distributorů také a musí léky kupovat za hotové, kroměřížská nemocnice nekupuje léky vůbec, nemá za co. Léky čerpají lékaři ze zásob.

Ředitel Petr Pšikal před týdnem tvrdil, že léky vydrží asi dva týdny, aniž se projeví jakýkoliv nedostatek, který by pocítili pacienti. Nyní říká: "Situace se nezměnila."

Pomoci musí stát
Zdá se, že nemocnice vsadila všechno na jednu kartu. Věří, že řešení se najde do doby, než jí dojdou zásoby, a že ji stát nenechá zkolabovat, protože je jediná ve více než stotisícovém okrese.

Její zřizovatel, Okresní úřad v Kroměříži, jí totiž může pomoci jen dobrým slovem nebo almužnou. "Nyní jsme jí poslali 427 tisíc korun, které jsme ušetřili tím, že jsme zrušili služební cesty, a šetříme za telefony a na topení," uvedl okresní přednosta Miroslav Pilát.

On i vedení nemocnice však shodně tvrdí: Pomoci musí stát, protože dluhy zavinil systémovými chybami ve financování zdravotnictví v minulých letech.

"Její dluhy by měl jednoznačně zaplatit stát, protože nemocnice je státní," připojuje se starosta Kroměříže Petr Dvořáček. "I kdyby stát zaplatil dluhy všech nemocnic, nebyla by to částka, která by něco ohrozila," domnívá se.

Někde je už na nemocničních chodbách cítit nervozita. "Chtělo by to nějakou národní sbírku. Stejně je to všechno v háji, tady už hodně lidí počítá, že jestli nemocnice přežije, zbude z ní jen torzo," vrtí hlavou jeden z ošetřovatelů.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

ŽIVĚ: Poslanci rozhodují, zda bude na policii dohlížet komunista Ondráček

Komunista Zdeněk Ondráček na schůzi Sněmovny

Sněmovna znovu rozhoduje o tom, zda komunista Zdeněk Ondráček, muž, který před listopadem 1989 v Pohotovostním pluku...

D1 u Humpolce, zastavenou nehodami, zprůjezdnili po 19 hodinách

Kolony na dálnici D1 (16. ledna 2018)

Okolo středeční 8. hodiny se povedlo na D1 na 99. kilometru ve směru na Prahu zprůjezdnit jeden jízdní pruh. Dálnice v...

Pardubický hejtman otočil a podpořil Drahoše, chce strhnout i další

Prezident Miloš Zeman rozmlouvá s hejtmanem Martinem Netolickým při návštěvě...

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický před pěti lety jednoznačně vyjádřil podporu Miloši Zemanovi a při jeho...

Najdete na iDNES.cz