Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Současná situace se Bosně podobá, ale ani zdaleka to není stejné

aktualizováno 
P r i š t i n a (AP, ptp) - První chybou při pokusu srovnávat Bosnu s Kosovem je myslet si, že to je to samé. Chuť je sice v obou případech balkánská, ale omáčka má jinou barvu.

Podobnosti přirozeně existují - oba konflikty souvisejí s rozpadem bývalé Jugoslávie, oba zneklidňují Západ proto, že mohou lehce překročit hranice, oba také vtahují do hry Srby.
V Bosně se však odehrával mezinárodní konflikt, kde se proti sobě mezi dvěma nezávislými zeměmi postavili tři domácí účastníci, buď jednotlivě, či v koalicích. A co je důležité, všichni tři hovořili stejnou řečí.
Kosovská krize je vnitřním konfliktem v provincii, která je součástí Srbska, hlavní republiky nové Jugoslávie. Zahrnuje nespokojené kosovské Albánce a Srby - dvě kultury, dva jazyky, ale na jednom území.
Do Bosny přišlo nakonec NATO se vzdušnou silou, v Daytonu byla podepsána mírová dohoda a Západ vyhlásil úspěch. Nyní znovu přichází s raketami a bombami. Dnešní politický cíl je však mnohem více zamlžený.
<%-3>Espen Barth Eide, expert na Balkán z Norského institutu pro mezinárodní záležitosti, označil představu, že vzdušná síla NATO ukončila bosenskou válku, za falešnou, protože útoky přišly až v okamžiku, kdy muslimsko-chorvatská koalice už vítězila nad Srby.<%0>
Případné vzdušné údery v kosovském konfliktu, kde většinoví Albánci bojují proti Srbům za nezávislost, by měly zřejmě srazit Miloševiče na kolena a přinutit ho jednat.
V Bosně byl Miloševič integrální součástí mírových jednání, byl partnerem při finálním urovnání, které ukončilo válku. V Kosovu je nesmiřitelným nepřítelem tvrdě vzdorujícím Západu i přes hrozby bombardování.
Etnické čistky bosenského stylu většinou znamenaly vyhánění menšiny z jejích domovů, kam pak přicházely rodiny příslušející k etnické většině. V Kosovu Srbové tvoří menšinu, ale vyhánějí většinové Albánce. Ti tvoří až devadesát procent obyvatel území. Jejich opuštěné, často nezničené a nepoškozené domy však zůstávají prázdné a nejsou zaplňovány vítězícími Srby.
Stejně jako v Bosně situace uprchlíků v Kosovu nutí Západ zasáhnout ještě dříve, než udeří zima.
Jugoslávie je nyní slabší, než byla před šesti lety, oslabena ekonomickými sankcemi a účastí na předchozích válkách. Nyní však jsou Miloševičovy síly připraveny hájit domácí území, nikoli spojence za hranicemi. To může zhoršit rozhodování.
NATO by se také střetlo s celkem slušně vyzbrojenou protileteckou obranou Jugoslávie, která je mnohem nebezpečnější, než byla výzbroj bosenských Srbů.
A pozemní síly - pokud by byly použity - se jistě setkají s jiným přijetím než v Bosně. Armáda NATO vstoupila do Bosny na základě dohody podepsané všemi stranami. Jednotky, které by případně přišly do Kosova po vzdušných úderech, by byly vítány jen Albánci. Setkaly by se však s mohutným odporem ze strany Srbů.
Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

V Británii a Itálii komplikuje sníh dopravu, Němci se obávají záplav

Sníh komplikuje dopravu také v Londýně (11. prosince 2017)

Evropu dál trápí rozmary počasí. V Německu po víkendovém přívalu sněhu hrozí v některých částech povodně. K normálu se...

V obraně budeme spolupracovat, oznámili ministři zahraničí EU

Americké letouny F/A-18  a japonská F-15 přelétávají nad letadlovou lodí Ronald...

Ministři zahraničí pětadvaceti členských zemí Evropské unie v pondělí potvrdili vznik stálé spolupráce v obranné...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz