Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soubor CD 94 připravil komedii od Bena Jonsona

  13:37aktualizováno  13:37
Praha - Mezi povinnosti ředitele rekonstruovaného Švandova divadla na Smíchově (bývalého Labyrintu) a režiséra souboru CD 94 dělí svůj čas Daniel Hrbek. Práce režiséra však v posledních dnech převážila: soubor CD 94 má před premiérou komedie Lišák Volpone od Bena Jonsona, kterou režíroval právě Hrbek. Poprvé ji uvede v sobotu 18. listopadu v Divadle v Celetné. "Text Shakespearova současníka Bena Jonsona je současný," tvrdí Daniel Hrbek. "Je to hra o manipulaci, o lidech bez morálky, kteří na sebe vzájemně šijí nějakou boudu, o všemožných špinavostech. Je to téma, které mě v současné chvíli zajímá i kvůli zkušenostem, které mám od nástupu do funkce ředitele Švandova divadla. Touto prací se mi zúročí."

Zápletka hry se točí kolem triku zámožného benátského šlechtice Volpona a jeho sluhy Mosky, kteří vymyslí, jak získat ještě více peněz a zlata. Volpone předstírá, že je na smrt nemocný, a odkáže své jmění tomu, kdo si ho bude víc předcházet. Jeden ze zájemců o dědictví neváhá křivě vypovídat před soudem, druhý zříci se syna, třetí strká vlastní ženu do cizí postele.

"Téměř dvousetstránkový text jsme společně s dramaturgem Zdeňkem Jecelínem výrazně zkrátili a zakčnili," upozorňuje Hrbek. Hru hrají v překladu Břetislava Hodka.

Režisér Hrbek tentokrát pracuje nejen s herci svého domovského souboru CD 94, ale i s těmi, kteří společně s režisérem Michalem Langem před časem opustili Činoherní klub. Po Shakespearově Bouři se obě skupiny, které by měly tvořit základ budoucího souboru Švandova divadla, setkávají při práci teprve podruhé.

"Jedině při práci se zjistí, jestli spolu mohou obě skupiny, které se daly dohromady sice spřízněnou volbou, ale od stolu, pracovat. Jonsonův Lišák Volpone je navíc typ textu, který CD 94 nikdy nehrálo. Herci musí ukázat, co umějí, a musí to ukázat při práci. Jedině tak se prokáže, jestli spojení obou skupin půjde nebo ne." Do hlavní role Volpona obsadil režisér Hrbek Ivana Řezáče, jeho sluhu Mosku hraje Robert Jašków, v dalších rolích se objeví Michal Dlouhý, Radim Kalvoda, Karel Pospíšil, Veronika Pospíšilová, Klára Cibulková, Zdeněk Velen, Marek Taclík a Vasil Fridrich.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Projekty na střední Moravě za 100 milionů jsou sporné, zjistili auditoři

Regionální rada regionu soudržnosti Střední Morava vydala pár dní před

Z vedení Zlínského kraje zní hlasy, aby vedení Regionálního operačního programu Střední Morava zveřejnilo seznam...

Den rozhodnutí o menšinové vládě ANO a žádosti policie o vydání Babiše

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek (oba ANO) na jednání Poslanecké sněmovny,...

Andreje Babiše čekají v úterý ve Sněmovně dvě nepříjemnosti. Poslanci odmítnou jeho menšinovou vládu, měli by rovněž...

Po Novém roce přibylo obětí domácího násilí. Spouštěčem je stres i alkohol

(Ilustrační snímek)

Do poraden pro týrané ženy po Novém roce telefonuje a přichází víc klientek než kdy jindy. Už během Vánoc zaznamenaly...

Najdete na iDNES.cz