Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Souboj dvou televizí vyhrává ta třetí

  9:10aktualizováno  9:10
Smutek v televizi Prima, úleva na Kavčích horách a radost na Nově - to jsou převládající pocity v sídlech tří českých celoplošných televizí po prvních dnech nového uspořádání hlavních večerních zpráv. Nejvíce z těchto změn profituje televize Nova.
Nova sleduje boj o diváka z bezpečného odstupu. Její Televizní noviny jsou nejsledovanější

Nova sleduje boj o diváka z bezpečného odstupu. Její Televizní noviny jsou nejsledovanější | foto: Profimedia.cz

Přesun začátku Událostí České televize ze čtvrt na osm na sedmou hodinu se okamžitě projevil výrazným poklesem sledovanosti Primy.

Nejvíc ale na pranici svých rivalek vydělala Nova. Události ČT totiž nyní končí několik minut před půl osmou, takže už se nepřekrývají se začátkem "nováckých" Televizních novin.

Hned po hlavních zprávách sice následují v České televizi Události z regionů, vysílané ve třech mutacích z Prahy, Brna a Ostravy, ale ty úbytek diváků na Nově nezpůsobily.

Naopak, novoroční Televizní noviny sledovalo 3,5 milionu diváků a v dalších dvou dnech se jejich počet pohyboval kolem tří milionů. To jsou i na tradičně nejsledovanější zprávy dost vysoká čísla.

V úterní ráno byl ředitel zpravodajství České televize Zdeněk Šámal jako na trní. Netrpělivě čekal, až dostane na stůl výsledky měření sledovanosti novoročních Událostí.

"Musím říct, že první den jsem opravdu úzkostlivě čekal, až přijde sledovanost. On to je poměrně velký krok, takže do prvního vysílání jsme všichni byli pod poměrně velkým tlakem," přiznává Šámal.

První čísla vyzněla pro ČT pozitivně - Události sledovalo na Nový rok 1,7 milionu diváků. MF DNES má k dispozici i podrobné údaje o sledovanosti všech tří stanic od 1. do 3. ledna v době od sedmi do osmi večer.

Prima má problém
Zvlášť zajímavý je posun v době od sedmi do čtvrt na osm. Zatímco v prosinci nepřekračoval podíl ČT na celkovém počtu diváků sledujících v tomto čase televizi dvacet procent, od 1. ledna neklesl pod třicet procent.

Naopak na Primu se dřív od sedmi hodin dívalo průměrně pětatřicet procent diváků a po přesunu Událostí do stejného času klesl její podíl na dvacet procent.

ČT tedy "ukousla" Prvním zprávám Primy zhruba třetinu diváků, což je v hlavním vysílacím čase velmi bolestné zranění. Šéfredaktor zpravodajství Primy Jiří Závozda odmítá připustit, že by se televize ocitla v krizi: "Žádná panika nezavládla. Ve středu jsme se vrátili k milionu diváků, což je pořád na tuto zemi dost, ne?"

Jeho podřízení však vidí situaci mnohem méně optimisticky. "Jediné, co v newsroomu zavládlo, je smutek," řekl MF DNES člen zpravodajské redakce Primy, který si nepřál zveřejnit své jméno. Podle kuloárových informací už vedení televize vymýšlí, co s propadem sledovanosti dělat.

Na rozdíl od ČT, která není na počtu diváků přímo závislá, je pro Primu sledovanost na začátku hlavního vysílacího času (tzv. prime time mezi 19. a 23. hodinou) zásadní. Odvíjí se od ní příjmy z reklamy, což je pro komerční stanici hlavní zdroj peněz.

Prima zatím neuvažuje o přesunu začátku hlavní zpravodajské relace. Chce následovat příkladu Novy a nasadit před sedmou hodinou nějaký pravidelný pořad, který by u ní diváky udržel až do zpráv. Nova to řeší seriálem Ulice, který běží každý den od 18.45 a na nějž navazují Televizní noviny.

Přesně to doporučují odborníci také Primě. "Mohou se pokusit obsadit čas před prime timem, aby se tam shromáždili diváci, kteří pak vydrží u jejich hlavních zpráv," soudí Jan Jirák z katedry mediálních studií FSV UK.

Prima však nic takového udělat nemůže, dokud se nedohodne s Regionální televizní agenturou (RTA). Pod ní jsou sdruženy regionální televize, jimž musí Prima podle licenčních podmínek umožnit vstupovat tři hodiny denně do svého programu.

Až dosud měla Prima s RTA dohodu o časech, v nichž se malé televize připojovaly do jejího vysílání. Ta koncem loňského roku vypršela a nová se zatím nedaří uzavřít. Od 1. ledna proto stanice RTA v šesti krajích přerušují vysílání Primy, a to i před prime timem.

ČT: delší reportáže
Kromě nového času, kdy startují Události, si diváci musí zvykat i na další změny ve zpravodajství. "Děláme delší příspěvky, snažíme se doplňovat zprávy o analýzy a souvislosti. Začali jsme používat vstupy z virtuálního studia," shrnuje Šámal. Delší stopáž příspěvků i přesun ze čtvrt na celou hodinu je podle něj návrat k "evropskému normálu".

Od zahraničních televizí odkoukala ČT úvodní přehled hlavních zpráv, kde jsou nyní i citace aktérů reportáží. Od Novy zase převzala upoutávky na další příspěvky, které moderátoři čtou asi ve dvou třetinách zpráv, aby udrželi diváky.

Podle mediálního experta Jiráka se ještě nová podoba Událostí musí usadit. "Zatím to působilo hodně rozházeně. V hlavní části nebylo patrné strukturování na domácí a zahraniční zpravodajství. Nemají jasno ani v tom, co je náplň hlavních zpráv a co patří do regionálního zpravodajství," hodnotí Jirák.

Je také poměrně skeptický v tom, že Události v regionech, které začínají těsně před půl osmou, dokážou udržet diváky u obrazovek ČT. "To by muselo být regionální zpravodajství výrazně lepší. Zatím je ČT výrazně pragocentrická," dodává.

To, že si po přesunu Událostí na 19. hodinu rozdělí prime time ČT a Nova, se podle něj dalo čekat. Nyní se už tahanice budou odehrávat v době po hlavních zprávách. Jinými slovy, hlavními zbraněmi v boji o "večerní diváky" už nebudou zprávy, ale filmy, seriály a zábavné pořady.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Koho vybrat za prezidenta? Kalkulačka vám ukáže, s kým se shodujete

Volební kalkulačka iDNES.cz

Nejste si jistí, kterému z prezidentských kandidátů dát v lednové volbě svůj hlas? Volební kalkulačka, kterou...

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...

Kocumová s Baxou opouštějí Změnu, vadí jim Korytářovy názory

Lídr Změny Zuzana Kocumová.

Jan Korytář obhájil pozici lídra i do dalších komunálních voleb, liberecké hnutí Změna, kterou vede, tím ale přišlo o...Najdete na iDNES.cz