Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

SOS Praha potvrdila, že radní pobírají odměny protiprávně

  15:05aktualizováno  15:05
P r a h a - Koalice Spojených občanských sdružení SOS Praha, která se doposud zabývala především ekologickými tématy, začala včera kritizovat členy městské rady za to, že zastupují město ve statutárních orgánech akciových společností a pobírají za to odměnu. Podle SOS tím dokonce radní a další uvolnění členové zastupitelstva porušují zákon a sdružení je vyzývá k rezoignaci.

"Podle zákoníku práce a zákon o Praze radní nesmějí pobírat za zastupování ve společnostech odměnu, protože zákon na ně pohlíží jako na zaměstnance magistrátu. Ti sice město zastupovat mohou, ale bezplatně. Členové rady jsou zabezpečeni a je nemravné i nezákonné pobírat nějaké částky navíc," uvedl mluvčí SOS Praha Petr Štěpánek. Dodal, že SOS proto vyzývá členy zastupitelstva k rezignaci z představenstev společností.

Zastupitelstvo by mělo obsadit místa v akciových společnostech právnickou osobou případně zaměstnancem magistrátu, který nevykonává státní správu ani samosprávu. Pokud k této nápravě nedojde měli by zastupitelé rezignovat na své mandáty," doplnil Štěpánek, který ovšem nedokázal říci, zda například podá na některé radní trestní oznámení.

Radní Zdeněk Kovářík, který zastupuje hlavní město například v představenstvu Pražských služeb či ve společnosti Trade Centre Praha uvedl, že jej tvrzení ekologických organizací nijak nepřekvapuje, ale předpokládá, že se mýlí. "To je poměrně stará věc a kdysi na to upozorňoval i člen zastupitelstva ze Zbraslavi Josef Vedral. Já nejsem vykladač zákona, ale to, že za práci v představenstvech pobírám odměny je přeci normální," řekl Kovářík.

Magistrátní tajemník Zdeněk Zajíček uvedl, že podle právníků magistrátu se na pobírání odměn z akciových společností současné znění zákona o Praze a zákoníku práce nevztahuje.

Ještě razantněji popřel argumenty sdružení SOS advokát Vladimír Jablonský. Ten uvedl, že některá tvrzení SOS jsou zcela mimo český právní řád. "Například výzva adresovaná zastupitelstvu, aby město obsadilo místa v představenstvech právnickou osobou je nesmyslné, protože podle zákona mohou být v představenstvech pouze fyzické osoby. Stejným nesmyslem je i požadavek na obsazení takového místa zaměstnancem magistrátu, který nevykonává státní správu ani samosprávu," řekl Jablonský. Tento advokát konstatoval, že zákon o hlavním městě je třeba vykládat v souladu s celým českým právním řádem. "Uvolnění členové zastupitelstva nejsou zaměstnanci magistrátu a proto není důvod, aby mohli dostávat odměnu za svou činnost v představenstvech. Zákoník práce se na ně vztahuje pouze v těch případech, které neřeší zákon o hlavním městě. To se týká například nároku na dovolenou a podobně," sdělil právník.

SOS Praha zastupuje několik desítek ekologických organizací, které měly či mají výrazné výhrady především ke stavbám městského silničního okruhu. SOS často tvrdí, že radnice zastupuje pouze zájmy motoristů a stevebních firem namísto toho, aby se starala i o zdravé životní prostředí. Součástí SOS je i sdružení Společnost pro trvale udržitelný život STUŽ, které se opakovaně odvolává proti vydaným stavebním povolením na automobilový tunel Mrázovka.

Ředitel Odboru městského investora Jozef Macko nedávno konstoval, že ekologická sdružení sice zdržují například výstavbu Mrázovky v souladu se zákonem, ale neustálé odvolávání stavbu prodražují minimálně o inflaci a odvolací orgány přitom nikdy odvolání nevyhověly.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Babišovy výroky ohrožují důvěru v naši práci, ohradila se policie

Budova policejního prezidia v Praze (ilustrační snímek)

Policie odmítla tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO) z dnešního jednání Sněmovny, že je v Česku možné objednat si na...

Najdete na iDNES.cz