Soros: Je načase, aby se ekonomicky silné země vzmužily a pomohly těm slabším

  7:30
Před vrcholným summitem G-20, jenž se uskuteční ve čtvrtek v Londýně, předkládá známý finančník George Soros svoji představu o tom, "co dělat". Upozorňuje například na nebezpečnou názorovou zákopovou válku mezi USA a Německem.

Summit G20 začne v Londýně ve čtvrtek, ale již během víkendu proti němu protestovali lidé napříč Evropou. | foto: Reuters

Nadcházející schůzka G-20 je hop, anebo trop. Nezavede-li praktická opatření k podpoře zemí nacházejících se nyní okraji globální finanční soustavy, světové trhy zasáhne další vlna poklesu, právě tak jako když se ministru financí Spojených států Timothymu Geithnerovi v únoru nezdařilo předložit praktická opatření k rekapitalizaci americké bankovní soustavy.

Současná finanční krize se liší od všech předchozích, které jsme zažili od druhé světové války. Kdykoli se finanční soustava dříve dostala na pokraj zhroucení, úřady se daly dohromady a vyvedly ji od propasti. Tentokrát se ovšem soustava v důsledku krachu Lehman Brothers loni v září skutečně zhroutila a bylo nezbytné ji napojit na přístroje. Evropa i USA kromě jiných opatření účinně garantovaly, že nepřipustí pád žádného dalšího významného finančního ústavu.

Tento krok byl nezbytný, ale zapříčinil nechtěné negativní důsledky: četné jiné země, od východní Evropy přes Latinskou Ameriku a Afriku až po jihovýchodní Asii, obdobně přesvědčivé záruky nabídnout nedokázaly. Motivován odhodláním národních finančních orgánů v centru světové ekonomiky ochránit své vlastní instituce, kapitál z okrajů prchnul. Klesly měny, zvýšily se úrokové sazby a vystřelily swapy úvěrového selhání. Až se budou psát dějiny této krize, bude třeba zaznamenat, že na rozdíl od Velké hospodářské krize se protekcionismus zprvu neprosadil v obchodu, nýbrž ve finančnictví.

Historické kořeny jednoho sporu

Mezinárodní finanční instituce (MFI) teď stojí před novým úkolem: ochránit země na okraji před bouří, která se zrodila v centru. Jsou navyklé jednat s vládami, jenže teď se musí naučit řešit kolaps soukromého sektoru. Pokud se jim to nepodaří, země na okraji utrpí ještě víc než státy v centru.

rozdíl

Až se budou psát dějiny této krize, bude třeba zaznamenat, že na rozdíl od Velké hospodářské krize se protekcionismus zprvu neprosadil v obchodu, nýbrž ve finančnictví.

Země na periferii jsou obvykle chudší a závislejší na komoditách než vyspělý svět a jen v roce 2009 musejí splatit 1,4 bilionu dolarů z bankovních půjček. Bez mezinárodní pomoci nelze splatnost těchto půjček odložit. Britský ministerský předseda Gordon Brown si problém uvědomil a zařadil jej na program jednání G-20.

Během příprav ovšem vypluly na povrch hluboké rozpory v přístupu, zejména mezi USA a Německem. USA si uvědomily, že zvrátit krach úvěrů v soukromém sektoru lze jedině co nejúplnějším využitím státního úvěru. Německo, traumatizované vzpomínkou na hyperinflaci dvacátých let minulého století a následný vzestup Hitlera v letech třicátých, se zdráhá přílišným zadlužením vytvořit živnou půdu pro budoucí inflaci. Obě země pevně lpí na svém názoru a dokážou jej podepřít argumenty, které jsou z hlediska dané země platné. Hrozí však, že tento spor 2. dubna naruší schůzku G-20.

Mělo by být možné, aby obě strany respektovaly názor druhého, aniž by se vzdaly vlastního, a zároveň našly společnou řeč. Namísto stanovení univerzálního cíle dvou procent HDP pro stimulační balíčky, postačí dohoda, že země na okraji potřebují mezinárodní pomoc, aby ochránily své finanční soustavy a zapojily se do proticyklických politik. To je ve společném zájmu. Pokud se připustí zhroucení periferních ekonomik, poškodí to i vyspělé země.

Životodárné čerpání

Jak to vypadá, schůzka G-20 nějaké konkrétní výsledky přinese: pravděpodobně se prakticky zdvojnásobí zdroje Mezinárodního měnového fondu, zejména prostřednictvím mechanismu Nové dohody o zápůjčce, který lze aktivovat, aniž by se řešila znepokojivá otázka přerozdělení hlasovacích práv v mezinárodních finančních institucích.

To sice postačí k tomu, aby MMF dokázal přijít na pomoc konkrétním zemím v potížích, avšak bez podmínečnosti to nezajistí systémové řešení. Takové řešení je po ruce v podobě zvláštních práv čerpání (SDR). Tento mechanismus existuje a v malém měřítku už byl odzkoušen.

SDR jsou velice komplikované a není snadné jim porozumět. Ale jejich podstata tkví v mezinárodní tvorbě peněz: země, které jsou s to vytvářet vlastní peníze, je nepotřebují, ovšem země na okraji ano. Bohaté státy by tudíž měly své příděly zapůjčit těm zemím, které je potřebují. To by bohatým zemím nezpůsobilo rozpočtový deficit. Adresátské země by MMF splácely velice nízkou úrokovou sazbu (kompozitní průměrnou sazbu státních pokladničních poukázek všech konvertibilních měn). Se svými vlastními příděly by mohly volně naložit, ale MFI by dohlížely na to, jak se využívají zapůjčené příděly, aby se zajistilo, že se prostředky z úvěrů dobře vynaloží. Jen těžko lze vymyslet plán, kde by byl poměr nákladů a výnosů tak příznivý.

Vedle jednorázového zvýšení prostředků Mezinárodního měnového fondu je rovněž zapotřebí významných každoročních emisí SDR, řekněme ve výši 250 miliard dolarů, dokud bude trvat globální recese. Aby tento plán působil proticyklicky, SDR by mohla být na požádání splatná v tranších (samostatně uvolněná část emise cenných papírů, nebo část investice -pozn. red.), když se globální hospodářství bude přehřívat. Na to, aby se emise SDR domluvila na nadcházející schůzce G-20, je už pozdě, ale pokud by ji navrhl prezident Barack Obama a v principu odsouhlasila většina účastníků, na povzbuzení trhů a zajištění zvučného úspěchu schůzky by to stačilo.

© Project Syndicate, 2009.

Autor:

Šebo: Rodiče neočkovaných dětí jsou zločinci, černý kašel je pro kojence smrtící

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Ozbrojenci vtrhli do domu a svázali podnikatele s rodinou, zřejmě šlo o mstu

12. dubna 2024  9:44,  aktualizováno  15:08

Policisté z Česka i Německa pátrají na Domažlicku po ozbrojencích, kteří v noci na dnešek přepadli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na začátku byl tajný projekt. Jak vypadá stanice metra, kterou nikdy nejel vlak

14. dubna 2024

Premium Nenápadná plechová vrata naproti Úřadu vlády na pražském Klárově skrývají velké tajemství. Praha se...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Britští lékaři dělali pokusy na dětech, infikovali je nakaženou krví

19. dubna 2024  15:44

Britští lékaři v 70. a 80. letech minulého století prováděli pokusy na dětech, stovky lidí...

Zdrogovaný motorkář ujížděl policii. Srazil se s autem a zastavil se u svodidel

19. dubna 2024  15:37

Pětačtyřicetiletý motorkář se zákazem řízení ujížděl minulý pátek večer libereckým policistům,...

Muž přinesl na policejní služebnu v Prostějově tašku plnou funkčních granátů

19. dubna 2024  15:30

Ráno policisty v prostějovské ulici Újezd pořádně vylekal senior, který na jejich služebnu přinesl...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...