Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sonda objevila na Erosu nové záhady

  8:04aktualizováno  8:04
Americká sonda Shoemaker, která v pondělí úspěšně přistála na skalnatém povrchu asteroidu Eros, sice některé otázky o tomto druhu vesmírných těles objasnila, řadu dalších otázek však otevřela. Vědci nyní v údivu bádají nad některými záhadnými prvky krajiny, které snímky zachytily: Kde se vzaly například ohromné rozlámané balvany na povrchu, proč je kráter velikosti fotbalového hřiště naplněn jemným prachem, kde se vzal útvar vypadající jako sesuv půdy na tělese tak malém a s mizivou přitažlivostí?
Nejnovější snímky z mise můžete vidět na tomto webu NASY

Vědci jsou nadšeni kvalitou fotografií z povrchu asteroidu. "Jejich pomocí jsme získali odpovědi na mnohé otázky, které jsme si kladli," prohlásil vedoucí obrazové části celé mise Joseph Veverka, profesor Cornellovy univerzity.

"Právě tak nám ale tyto snímky předkládají nové záhady, které se pokusíme vyřešit v příštích rocích," dodal Veverka.

Eros, nesoucí název starořeckého boha lásky, je ve skutečnosti kus hmoty "burákovitého" tvaru o délce 34 kilometrů a průměru třinácti kilometrů. Je jednou z několik set planetek a kusů skal s výstřední oběžnou dráhou vedoucí do blízkosti Země, kterou podobný asteroid v minulosti zasáhl a způsobil podle vědců vymření dinosaurů.

Záhadný Eros
Proč z velkého množství viditelných kráterů jsou všechny velmi starého data a proč zde nejsou žádné novější? Kde se vzalo tolik jemného prachu na asteroidu, jehož povrchová teplota se pohybuje mezi plus 30 a mínus 100 stupni Celsia? "Vůbec ještě nevíme, co všechno se tam dělo a děje. Eros pro nás zůstává záhadou," řekl Veverka.

Z prvků byly již na asteroidu zjištěny křemík a hliník spolu se sloučeninami hořčíku. To ukazuje na jeho vznik v dobách vytváření sluneční soustavy.

NASA se ve středu rozhodla prodloužit misi sondy Shoemaker na asteroidu o deset dní. Naproti tomu zamítla původně zvažovanou možnost, že by se sonda pomocí zbytku paliva v motorech "přískokem" přemístila na jinou část Erosu. Jednak už palivo prakticky žádné nezbylo, jednak by se přistání nemuselo znovu povést a sonda by se mohla předčasně rozbít.

Povrch asteroidu Eros vyfotografovaný z americké sondy Shoemaker, která na něm úspěšně přistála. (12. února 2001)

Americká sonda Shoemaker (na počítačovém snímku NASA), která zahájila kosmickou misi v roce 1996 a v posledním roce obíhala asteroid Eros ve vzdálenosti 48 až 320 kilometrů, přistála na povrchu asteroidu. (12. února 2001)Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Policie zachránila v Kalifornii 13 vězněných dětí, rodiče je poutali do řetězů

Manželé David Allen Turpin a Louise Anna Turpinová z Kalifornie věznili a...

Policie v Kalifornii zachránila třináct sourozenců, které jejich rodiče věznili a mučili hladem. Některé děti byly v...

Příliv běženců do Německa loni rapidně klesl, o azyl jich žádalo 187 tisíc

Běženci čekají v Berlíně na registraci (1. února 2016)

Do Německa loni přišlo 186 644 žadatelů o azyl - poprvé po několika letech tak jejich počet klesl pod 200 000. Na...

Řecká policie zasáhla slzným plynem proti demonstrantům v Aténách

Lidé protestují proti omezení práva na stávku (15. ledna 2018)

Řecká policie použila slzný plyn a ohlušující granáty proti demonstrantům, kteří se pokusili proniknout k budově...

Najdete na iDNES.cz