Sonda má důkaz o možném životě na Marsu

  • 38
Vědci mají zřejmě další důkaz, že by na Marsu mohla existovat nějaká forma života. Evropská sonda Mars Express totiž odhalila významnou koncentraci vodní páry a metanu v atmosféře rudé planety, uvádí web Evropské vesmírné agentury.

PŘÍLOHA
Mars: rudá planeta
články * grafiky
fotografie * odkazy

Analýzy údajů, které sonda nashromáždila, mohou pomoci i lépe pochopit geologické a atmosférické procesy na planetě. Otevírají vědcům rovněž nové možnosti k odhalení případných stop současného života.

Zjištění poskytl speciální takzvaný Fourierův spektrometr (PFS), kterým je sonda kroužící kolem Marsu vybavena. Ten našel ve výšce deset až 15 kilometrů nad povrchem rudé planety v atmosféře vodní páry, které jsou rozloženy a rozptýleny s ostatními složkami atmosféry.

"Získali jsme tak nový dílek skládačky, který nás přibližuje k poznání toho, v jaké formě mohl existovat minulý nebo ještě i současný život na Marsu," zdůraznil mluvčí ESA.

Pára se koncentruje na třech místech
Vodní páry se podle webu Evropské vesmírné agentury (ESA) koncentrují hlavně na třech místech, kde je jejich koncentrace dvoj až trojnásobná než v ostatních pozorovaných oblastech. Místa, kde se koncentrují vodní páry, korespondují s plochami, kde robot NASA objevil vrstvu ledu silnou několik desítek centimetrů.

Nejnovější výzkumy rovněž potvrdily, že metan není v atmosféře rovnoměrně rozmístěn, ale hromadí se ve stejných oblastech jako voda. 

Páru by mohlo z nitra planety k povrchu hnát geotermické teplo, zní jedna z teorií. Proti tomu však hovoří velmi nízké povrchové teploty kolem minus 50 stupňů Celsia, kvůli nimž voda zmrzne dřív, než se stačí dostat na povrch.

Voda by mohla být pod ledem
Vědci také spekulují, že pod ledem je i voda v kapalném stavu. A právě v ní by mohly existovat formy primitivního života, jež produkují metan a jiné plyny, pronikající až do ovzduší.

Italský vědec Vittorio Formisan už v březnu prohlásil, že výskyt metanu na Marsu mají na svědomí buď vulkány, nebo živé organismy. Jako zdroje tohoto plynu přicházejí v úvahu i cizí nebeská tělesa. Tomu ale Formisano nevěří: "Komety a asteroidy považuji za krajně nepravděpodobnou příčinu."

Ale i kdyby byla zdrojem metanu vulkanická činnost, zvýšilo by to šance na výskyt života na Marsu. Podle geologů by totiž teplo vzniklé sopečnou činností mohlo udržet pod povrchem vodní zásoby v kapalném stavu a vytvořit tak životu příznivé prostředí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video