Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Somálští piráti unesli letos třetí loď, německý tanker s plynem

  15:01aktualizováno  15:01
Somálští bukanýři opět řádí. V Adenském zálivu unesli německý tanker převážející zkapalněný plyn a zajali 13 členů jeho posádky. O únosu lodi MV Longchamp, která je třetím uneseným plavidlem v tomto roce, informoval Východoafrický asistenční program pro námořníky.

Zatím největším úlovkem pirátů byl tři sta metrů dlouhý tanker Sirius Star. | foto: Reuters

Podle Andrewa Mwangury z této organizace, sídlící v Keni, bylo na palubě tankeru, který má kapacitu 3 415 tun, 12 námořníků z Filipín a jeden z Indonésie.

Letos jde v Adenském zálivu, kudy ročně propluje 20 tisíc lodí, už o dvanáctý pokus o napadení plavidla, loni se piráti o únos pokusili více než stokrát a ve dvaačtyřiceti případech byli úspěšní. Za propuštěná plavidla vyinkasovali kolem 30 milionů dolarů (asi 627 milionů korun).

Na podzim ale s únosy došla trpělivost mezinárodnímu společenství. Do Adenského zálivu, který je vstupní branou do Suezského průplavu, se vypravily nejprve ruské a americké válečné lodě. Svou flotilu vyslala i Evropská unie, Indie a Čína. - přečtěte si Flotila Evropské unie vyráží do boje proti somálským pirátům

Posíleným jednotkám se podařilo několika útokům zabránit. Naposledy 4. ledna zmařila posádka francouzské válečné lodě útoky pirátů na nákladní loď z Chorvatska a Panamy. Území, které se snaží střežit, je však velmi rozsáhlé, jen těžko se tak dá předejít všem únosům.

Únosy přitom přinášejí dopravním společnostem velké problémy. Vyšší poplatky za pojištění lodí, které proplouvají touto oblastí, mají za následek vyšší cenu přepravovaného zboží. Některé společnosti dokonce volí místo Suezského průplavu trasu kolem mysu Dobré naděje. To ale může cestu zboží prodloužit až o týdny.

Piráti v současnosti zadržují asi desítku lodí s asi 210 členy posádek. Mezi největší úlovky pirátů patřila ukrajinská loď Faina, která převážela 33 tanků T-72, nebo největší úlovek v dějinách pirátství, tři sta metrů dlouhý tanker Sirius Star. - přečtěte si Somálští piráti propustili obří tanker, dostali za něj tři miliony dolarů

JAK PROBÍHÁ ÚNOS

Vlastní útok podniká sedm až deset po zuby ozbrojených mužů na rychlých a malých plavidlech. K lodi se nepozorovaně přiblíží z boku a rychle vylezou na palubu. Jakmile se zmocní lodi, na palubu přichází asi 50 pirátů. Dalších pět desítek čeká na pobřeží pro případ potíží. Většina unesených lodí je dopravena do puntlandského přístavu Eyl.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Turecku narazil autobus do stromu u dálnice, zemřelo jedenáct lidí

Jedenáct lidí přišlo o život a dalších 46 bylo zraněno při nehodě autobusu,...

Jedenáct lidí přišlo o život a dalších 46 bylo zraněno při nehodě autobusu, která se stala v noci na sobotu na dálnici...

Spor s „Rakeťákem“ i covfefe. Donald Trump slaví rok ve funkci

Donald Trump

Donald Trump slaví rok ve funkci prezidenta Spojených států. V čele světové velmoci byl výrazný především na poli...

Zemřel „papež francouzské kuchyně“ šéfkuchař Paul Bocuse. Bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel světoznámý francouzský kuchař Paul Bocuse (na snímku...

Ve věku 91 let zemřel jeden z nejznámějších kuchařů světa Paul Bocuse. Držitel michelinských hvězd měl pověst...

Najdete na iDNES.cz