Piráti přepadli loď Naham 3 v březnu 2012 a posádku drželi téměř pět let v centrální částí Somálska. Původně tvořilo posádku 29 lidí z Kambodže, Číny, Indonésie, Filipín, Tchaj-wanu a Vietnamu. Jeden námořník při útoku přišel o život a dva během zajetí podlehli nemocem. Propuštění zajatců zprostředkovala nevládní organizace HSP.
Jeden z přeživších Arnel Balbero popsal reportérům zpravodajské stanice BBC podmínky, ve kterých v zajetí žili. „Jedli jsme všechno, nemohli jsme si vybírat. Vařili jsme ptáky a krysy kdesi uprostřed somálských lesů,“ řekl filipínský námořník Balbero.
Zajatci prý dostávali navzdory horku jen litr vody na den a často trpěli různými nemocemi. „Bude pro mě velmi těžké se po tomhle znovu vrátit do normálního života,“ řekl Balbero.
On a jeho druzi byli jedni z posledních unesených námořníků vězněných somálskými piráty. Pirátství u somálského pobřeží je v posledních letech díky mezinárodním námořním hlídkám na ústupu. Podle studie vědců z Oxfordské univerzity Anji Shortlandové a Federica Varese se útoky pirátů snížily také kvůli pozvolna rostoucí ekonomice Somálska.
Podle nich místní podnikatelé dříve s piráty spolupracovali, protože neměli jinou možnost, jak získat finanční prostředky. Například ve městě Bosasso na severu země však v posledních letech přerušili vazby s piráty, protože místní přístav nabyl na významu.
„Jakmile se Bosasso stalo hlavním obchodním přístavem pro dobytek a dovozní centrum pro okolní oblasti, piráti tu přestali být tolerování. Rukojmí byli osvobozeni a piráti byli uvězněni místními klanovými vůdci,“ píší vědci ve studii Oxfordské univerzity z roku 2014.

Somálsko (červená značka) Seychely (modrá značka)
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz