Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

„Somálská hudba“ vyhnala z Mogadiša desetitisíce lidí

  12:10aktualizováno  15:49
Mogadišané jsou už na válku zvyklí a střelbě z kulometu říkají "somálská hudba". Teď ale násilí dosáhlo nebývalé míry. Během posledních vojenských akcí zahynulo téměř čtyři sta civilistů a padesát tisíc lidí z města utíká. Somálská metropole se mění ve město duchů.

Mogadišo podle jednoho z pracovníků Červeného kříže nezažilo podobné násilí od pádu režimu Siada Barrého před šestnácti lety.

Při posledních bojích mezi Somálci a etiopskými vojáky zahynulo 381 civilistů a došlo i na vláčení mrtvoly Etiopana po městě.

Scény po sestřelení etiopské helikoptéry musely přijít Američanům jako déjá vu. V roce 1993 spadl nad Mogadišem jejich vlastní vrtulník.

Dalších 565 lidí bylo údajně zraněno a nemocnice jsou už přetížené. "Máme tu jen polovinu chirurgů a ti operují už tři dny bez přestávky," citoval list Die Tageszeitung Šejchdona Salada Elmího, ředitele místní nemocnice.

Vystrašení civilisté ve městě, kde se rapidně zvýšil prodej kalašnikovů, zůstat nechtějí. Na cestu pryč se vydalo už padesát tisíc z nich a další přibývají. Podle Die Tageszeitung ucpali silnice, takže urazit třicet kilometrů ven z města trvá čtyři hodiny.

Boj proti teroristům?
Etiopští vojáci vstoupili do Somálska loni v prosinci. Měli podporu Ameriky, která ve východní Africe vidí líheň Al-Kajdy, a zadání bylo jasné: odstranit vládu Svazu islámských soudů a nastolit prozatímní vládu Abdulláha Jusufa.

Somálská rodina se chystá k odjezdu. Mogadišo opustilo už přes padesát tisíc lidí.

Etiopané ovládli Mogadišo koncem prosince a islamisty vytlačili až k jižní hranici. Mnoho klidu ale jejich správa nepřinesla. Opozice se začala sbírat a zbraní se rozhodně nechopili jen islamisté.

"Nebudeme trpět masakry, které páchají etiopské jednotky na obyvatelstvu," prohlásil Achmed Direi Ali, mluvčí místního nejpočetnějšího klanu Hawíje. "To, co se v Mogadišu děje, je krvavá lázeň, namířená proti civilistům," dodal.

Etiopské jednotky se ale rozhodly rázně zakročit a poslední dny vytrvale útočily na povstalecké čtvrti. Nakonec se podařilo mezi oběma stranami uzavřít příměří, ale spoléhat na něj nelze. "Dnes ráno je klid, ale střelba může začít kdykoli," tvrdí jeden z Mogadišanů.

Zahraničí mlčí
Pokud mezinárodní společenství nechce jednat, svolá obvykle konferenci. Ta somálská má proběhnout v polovině dubna přímo v Mogadišu a na programu bude národní smíření. "Ve skutečnosti jedná mezinárodní společenství zcela nedostatečně," prohlásil jeden z diplomatů.

Vojáků Africké unie dorazilo do Somálska mnohem méně, než slibovala.

Neakceschopnost prokázala i Africká unie. Do Somálska slíbila dodat několikatisícový mírový sbor, dorazil ovšem jen dvanáct set Uganďanů.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Trumpovo zdraví je vynikající, prohlásil jeho lékař po zdravotní prohlídce

Donald Trump

Zdravotní stav Donalda Trumpa je vynikající. Oznámil to v úterý lékař Bílého domu Ronny Jackson na základě výsledků...

V Kosovu zavraždili předáka místních Srbů, Bělehrad je v pohotovosti

Oliver Ivanovič na snímku z října 2004

Čelný politik srbské menšiny v Kosovu Oliver Ivanovič byl v úterý zavražděn v Kosovské Mitrovici. Oznámila to srbská...

EU přitvrzuje jednání s Londýnem, volný pohyb chce i dva roky po brexitu

Donald Tusk během projevu v Evropském parlamentu (16. ledna 2017)

Brusel bude podle informací serveru Politico prosazovat, aby byla zachována stávající práva občanů EU žijících ve Velké...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz