Somálský politik Mohamed Abdí Gándhí při vyhlašování nového státu Azánie při slavnosti v Keni (3. dubna 2011)

Somálský politik Mohamed Abdí Gándhí při vyhlašování nového státu Azánie při slavnosti v Keni (3. dubna 2011) | foto: AP

Somálci vyhlásili další stát. Azánie chce bojovat s islámskými radikály

  • 14
Somálci si vytvořili další samozvaný stát, takzvanou Azánii. Naším prvním cílem je vyrvat území z rukou islámských radikálů z hnutí Šabáb, prohlásil prezident země Mohamed Abdí Gándhí. Somálská vláda ale příliš nejásá, vznik Azánie dle ní může vnést do chudé země Afrického rohu ještě více chaosu.

Naopak sousední Keňa se těší, že nový stát vytvoří jakousi nárazníkovou zónu na jejích hranicích se Somálskem. Nestabilita v Somálsku ji děsí už delší dobu. Přes nepříliš hlídanou hranici také proudí do Keni stále více Somálců, kteří prchají z rodné země kvůli vleklým bojům mezi islámskými ozbrojenci a armádou. V keňských táborech už vyhledalo azyl přes půl milionu Somálců.

Však také vznik nového státu oznámili somálští politici v keňském hlavním městě. A jako hlavní úkol si vytyčili porazit ozbrojence z hnutí Šabáb. "Cílem sestavení administrativy je v prvé řadě osvobodit tyto regiony. Neoddělujeme se od Somálska," prohlásil v Nairobi prezident samozvaného útvaru Mohamed Abdí Gándhí.

Samostatnost už vyhlásil třeba Somaliland

Islámští radikálové z hnutí Šabáb kontrolují podstatnou část jihu a středu Somálska, včetně části metropole Mogadišu. Vládní jednotky s nimi už roky bojují, centrální somálská vláda má ale v roztříštěné zemi pramalou moc a skutečně kontroluje jen pár bloků metropole. Nedaří se jí bojovat příliš úspěšně ani s proslulými somálskými piráty, kteří jsou postrachem Adenského zálivu.

Bída v Somálsku

Země je v chaosu prakticky od roku 1991, kdy byl svržen diktátor Mohamed Siad Barre. Somálsko se následně rozpadlo na řadu klanově řízených teritorií a zažilo několik jednostranných vyhlášení států.

Prvním z nich byl v roce 1991 Somaliland, který je dle agentury AP nezávislý na Mogadišu, nicméně nepodařilo se mu získat mezinárodní uznání. V roce 1998 pak vznikl částečně autonomní Puntland.

Podle ministra informací Abdulkaríma Džama je vytváření dalších a dalších nových států chybou. "Jít touhle cestou je katastrofa. Myšlenka, že každý region a skupina lidí musí vytvořit vlastní vládu bez konzultace s národním kabinetem, pouze přinese více rozdílů mezi komunitami," míní.

Somálsko, Africký roh

Somálsko, Africký roh


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video