Jihomoravské solární elektrárny začaly čelit nájezdům zlodějů (ilustrační snímek).

Jihomoravské solární elektrárny začaly čelit nájezdům zlodějů (ilustrační snímek). | foto: Radek Miča, MAFRA

Solární elektrárny čelí nájezdům gangů, panely končí i za hranicemi

  • 307
Pro solární panely si zřejmě na jižní Moravu jezdí organizované mafie. Části elektráren podle odborníků končí za hranicemi. Řáděním "solárních" gangů už se zabývá policie. Aktuálně pátrá po bandě, která rozkradla solární elektrárnu u Horních Věstonic na Břeclavsku.

Sluneční elektrárna z Věstonic zmizela koncem dubna, ještě než ji majitel stačil zapojit.

"Odvezli odtud osmasedmdesát již zabudovaných panelů a dalších šestnáct, které ještě nebyly nainstalovány," uvedla mluvčí břeclavské policie Kamila Haraštová.

Majiteli elektrárny způsobili zloději škodu za víc než milion korun. "Pachatele se ještě nepodařilo dopadnout, kriminálka po nich dál pátrá," konstatovala mluvčí.

Například ve Velkém Karlově na Znojemsku napočítali dvanáct chybějících panelů hned po Vánocích a stejný počet panelů zmizel v únoru i z elektrárny v Hradčanech na Brněnsku.

Podobných případů má policie v kraji více. "Nemyslím, že by nyní nastal boom krádeží solárních elektráren. Spíš je to tak, že zloději objevili tuto novou komoditu," míní mluvčí policie pro Brno-venkov Bohumil Malášek.

Víc než panely zloděje lákají kabely elektráren, protože jsou lépe prodejné. Do elektrárny u Ráječka na Blanensku si pro ně dokonce přišli dvakrát.

"V prvním případě jich ze země vytrhali za třiatřicet tisíc, v tom druhém si chtěli odnést kabel ještě navinutý na cívce. Naštěstí zloděje vyrušila ostraha," popsala blanenská policejní mluvčí Iva Šebková.

Čidla pohybu a kamery

K ochraně slunečních elektráren je potřeba nákladného zabezpečovacího zařízení. Některá pole se solárními panely hlídají bezpečnostní čidla - když zaregistrují pohyb v areálu, během dvou vteřin pošlou ostraze esemesku. Elektrárny navíc hlídají také kamery, které jsou napojeny na centrální pult.

Na krádeže solárních panelů už zareagovaly i pojišťovny. Obyčejný plot jim totiž na uzavření pojistky nestačí.

"Zejména u větších systémů se musí oplocení kombinovat s dalšími bezpečnostními prvky. Minimálně s kamerovým systémem se záznamem obrazu nebo ideálně s elektronikou svedenou na pult centralizované ochrany," naznačil mluvčí České pojišťovny Tomáš Zavoral.

Solární elektrárny občas čelí i vandalům. Aby panely nerozbíjeli kameny, pojišťovna chce, aby byl ochranný plot vysoký až tři metry a panely od něj vzdálené metrů pět.


Video