Solární panely v Ševětíně

Solární panely v Ševětíně | foto: Jan Daněk, iDNES.cz

Policie viní pět lidí z podvodů kvůli elektrárně Ševětín, vlastní ji ČEZ

  • 10
Útvar pro odhalování organizovaného zločinu zahájil v souvislosti s fotovoltaickou elektrárnou Ševětín trestní stíhání pěti lidí. Viní je z podvodu, hrozí jim až deset let vězení. Elektrárnu vlastní polostátní ČEZ, jehož dva manažeři jsou podle Radiožurnálu mezi obviněnými. Firma vzkázala, že o sdělení obvinění neví.

O obvinění informovalo pražské vrchní státní zastupitelství, bližší informace však nesdělilo. „S ohledem na probíhající úkony trestního řízení nebudou v současné době poskytovány bližší informace,“ uvedla státní zástupkyně Petra Ullrichová.

Podle zjištění Radiožurnálu míří obvinění na tři lidi z dodavatelských firem, konkrétně na Milana Bednáře a Radka Machačku z Mapra a Renatu Přikrylovou z IES Recycling. Zbývajícími obviněnými jsou údajně manažeři ČEZ Martin Zeman a Oldřich Kožušník. První z nich podle Radiožurnálu už ze společnosti odešel, druhý v ní stále pracuje. Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž uvedl, že společnost zatím nemá informace o sdělení obvinění.

Ševětín na Českobudějovicku je s instalovaným výkonem 29,9 megawattu třetí největší fotovoltaickou elektrárnou v Česku. Provoz zahájila v prosinci 2010, vlastníkem je nyní polostátní ČEZ.

Solární park stavěla firma Lumen Energy. V její dozorčí radě seděl Jan Špika, poslanec Sněmovny, která váháním a odkládáním novely zákona o obnovitelných zdrojích de facto umožnila udržet přehnané dotace v kritickém roce 2010.

Prodej Ševětína do rukou ČEZ zprostředkovala majetkově rovněž neprůhledná olomoucká firma IES Recycling, spojená historicky s Ivanem Kyselým - byznysovým partnerem vlivného expolitika Ivana Langera. Obří park dostal licenci na poslední chvíli 14. prosince 2010, přestože - jak později zjistila kontrola Energetického regulačního úřadu - neměl v pořádku dokumentaci a po skončení zkušebního provozu majitel nedodal kolaudační rozhodnutí.

Podle dřívějších informací týdeníku Respekt zmizelo při stavbě solárního parku v Ševětíně sto milionů korun. Stejnou sumu detektivové údajně zmrazili na účtech olomoucké firmy IES Recycling, kvůli podezření, že je vyplatil ČEZ za vícepráce na stavbě, které se ve skutečnosti nedělaly.

Druhým garantem projektu byla podle Respektu firma Mapro. Její tři bývalí majitelé podle týdeníku tvrdí, že desítky milionů korun odcházely z Mapra například do pražské advokátní kanceláře, v níž od roku 2010 působí bývalý ministr vnitra Ivan Langer.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video