Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sokolov má nové kamery za statisíce. Místo hlídání ulic leží ve skladu

  13:27aktualizováno  13:27
Téměř rok už leží ve skladu nové a nepoužité kamery, které za 300 tisíc korun koupilo město Sokolov. Nedají se zapojit do současného systému, s jehož pomocí městská policie hlídá ulice. Se zjištěním přišel kontrolní výbor zastupitelstva a sepsal o tom zprávu.

Jedna z kamer sokolovského monitorovacího systému na střeše budovy městského úřadu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Vedení radnice se tváří, jako by se nic nestalo. Výběrové řízení na nákup kamer organizoval odbor informatiky městského úřadu. "Musel si být vědom, že nové kamerové prvky nemůže zapojit do přenosové sítě," míní šéf kontrolního výboru Vladimír Zima.

Jednoduše řečeno - linka, skrz kterou proudí data a obraz z čoček na městskou policii, není natolik propustná, aby se k ní daly nově nakoupené kamery připojit.

Nákup ve spěchu

Kontroloři si všimli i spěchu, s jakým informatici výběrové řízení 16. prosince 2011 vyhlásili. Termín dodání stanovili do 28. prosince. Přihlásily se tři firmy, nejlevnější Escad Trade s nabídkou 280 tisíc korun bez DPH.

Dva úředníci (Jiří Krotil byl jedním z nich) přebírali kamery od dodavatele až 28. prosince. Oba ale v tento den čerpali dovolenou. Radnice tvrdí, že kvůli podpisu dodacích listů přišli zaměstnanci do práce.

Kontrolní výbor vytknul úředníkům, že měli vyhlásit soutěž na kamery včetně vhodného ovládacího softwaru. "Je tedy vyhlášeno další výběrové řízení na propojení. To je další z nesmyslů za 960 tisíc korun," kritizoval zastupitel a člen výboru Luděk Barvínek.

Ten se pohádal při kontrole se šéfem odboru informatiky Jiřím Krotilem. "Řekl jsem mu, že lže. On mně, že neumím číst. Hlavní problém ale je, že se kupují zbytečnosti a vyhazují se peníze," řekl Barvínek.

Zprávou kontrolního výboru se zabývalo zastupitelstvo ve čtvrtek. Původně chtěli zastupitelé vzít informaci o sporném výběrovém řízení na nákup kamer pouze na vědomí. Nakonec po kritice uložili radě, aby ze zjištěných chyb vyvodila důsledky.

Nedostatky považuje za závažné například zastupitel Rudolf Macháček. "Odbor informatiky měl při objednání kamer vědět, co kupuje." Vedoucí odboru informatiky Jiří Krotil se bránil: "Připomínky kontrolního výboru nejsou úplně v pořádku."

Krotila se zastal starosta Zdeněk Berka. Podle něho na radnici nepracují špatní odborníci. "Jinak bychom je nezaměstnávali. Nevyhazujeme peníze oknem," ohradil se Berka.

Podle radního pro bezpečnost Jana Kropáčka budou kamery ještě do konce letošního roku připojeny. "Systém už se podařilo posílit zevnitř, aby bylo možné kamery použít. Umístíme je na parkovištích, kde ohlídají vozidla," řekl Kropáček.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Poslanci ANO budou hlasovat proti vydání Babiše a Faltýnka

Poslanci za ANO, ministr zahraničí Martin Stropnický, šéf poslanců Jaroslav...

Poslanecký klub ANO bude hlasovat proti vydání premiéra a šéfa hnutí Andreje Babiše i lídra klubu Jaroslava Faltýnka k...

Ředitel ČT Dvořák i astronom Grygar. Osobnosti chtějí krotit Babiše

Petr Dvořák přichází na jednání Rady České televize, kde by měl být zvolen nový...

Nedopustíme, aby vláda překročila mantinely demokracie, ozvou se podle zjištění MF DNES desítky osobností. Ředitel ČT...

Vláda nezískala důvěru. ANO odsunulo hlasování o vydání Babiše

Premiér Andrej Babiš hovoří s předsedou SPD Tomiem Okamurou na úterním jednání...

Menšinová vláda Andreje Babiše nezískala důvěru Sněmovny, hlasy dostala jen od 78 poslanců ANO. Mandátový a imunitní...

Najdete na iDNES.cz