Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sokoli loví zdivočelé holuby

  11:25aktualizováno  11:25
Kroměříž - Všichni tři mladí sokoli, které vysadili ekologové z kroměřížské radnice na jaře do věže kostela svatého Mořice, přežili kritické období, kdy se učili létat, a v současné době už začali lovit. Ekologové proto už plánují vysadit další mláďata sokola stěhovavého do dalších věží a vysokých budov ve městě.
Sokolí mláďata z věže Týnského chrámu

Sokolí mláďata z věže Týnského chrámu již opouštějí budku a ochránci se obávají,že by mohli vypadnout. (31. 5. 2001) | foto: Khalil Baalbaki/DOPČTK

Do pěti let by tak nad Kroměříží mohlo létat až dvacet těchto silně ohrožených ptáků, pokud na ně ekologové získají peníze a pokud ve městě přežijí.

Vysazováním sokolů sledují ekologové dva cíle. Jednak si slibují, že sokoli sníží počet přemnožených zdivočelých holubů, které loví převážně v letu. Agresivní holubí trus totiž ničí městské památky, holubi mohou také přenášet nebezpečné nemoci.

Zároveň však chtějí ekologové přispět k záchraně vzácného dravce.

"Zatím jde vše podle předpokladu. Sokoli přežili a už loví sami. Jeden sameček, který je o několik dnů starší, se drží trochu stranou, ale na dohled od zbylých dvou. To je sameček a samička. Ti si spolu často hrají," popisuje svá pozorování Marie Pokorná z odboru životního prostředí radnice.

Ekologové chtějí na doporučení odborníků obsazovat vysoké budovy ve městě dalšími sokoly. "Mělo by jich být celkem dvacet v průběhu pěti let. To by mělo zajistit dostatečný genetický potenciál k tomu, aby se ve městě usadili na trvalo," tvrdí Pokorná.

Není však zdaleka jisté, kolik jich nakonec přežije. Může to být i pouhá polovina. Na sokoly totiž číhají různá nebezpečí. "Jedním z největších jsou stožáry vedení vysokého napětí. Těch je v okolí Kroměříže poměrně dost," upozornila Marie Pokorná.

Dalším nebezpečím jsou vášniví střelci. "Jsou bohužel lidé, kteří si vždy rádi střelí po všem, co má zahnutý zobák," poznamenala ekoložka.

Také chovatelé poštovních holubů nebudou vidět sokoly nad městem asi rádi. "Zatím se nikdo neozval, ale potíže tohoto druhu můžeme očekávat," připustila Pokorná. Chovatelé okrasných druhů holubů se podle ní příliš bát nemusí.

Jejich holubi se totiž zpravidla drží v hejnech a sokoli na hejno neútočí. Podle Pokorné proto, že loví ve velké rychlosti a nechtějí riskovat srážku.

Na samostatně letícího poštovního holuba však zaútočit mohou. "Snad ale chovatelé pochopí, že jde o veřejný zájem," doufá Marie Pokorná.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Myslivecký strážce musí být bezúhonný, odmítl ÚS zrušit část zákona

(Ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl zrušit část zákona o myslivosti, podle které člověk se škraloupem v trestním rejstříku nemá už...

Zeman nepřekvapil, potvrzuje se jeho pakt s Babišem, říká TOP 09 i ODS

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová a...

Prohlášení prezidenta Miloše Zemana, že i když neuspěje při volbě prezidenta, jmenuje premiérem znovu Andreje Babiše,...

Výbor doporučil nevydat Svobodu ke stíhání kvůli kauze Opencard

Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého primátora...

Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu k...

Najdete na iDNES.cz