Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sokol: Národní odpor a Dělnickou stranu tvoří tentýž lidský substrát

  9:22aktualizováno  17:07
Druhým pokračovalo Nejvyššího správního soudu v Brně jednání o rozpuštění Dělnické strany. Tomáš Sokol, který zastupuje vládu, se dopoledne snažil prokázat propojení strany s extremisty. Odpoledne soud projednával profily jednotlivých členů strany, které si nechal vypracovat zejména z materiálů policie.

Tomáš Sokol při líčení o rozpuštění Dělnické strany u Nejvyššího správního soudu v Brně (11. 1. 2010) | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

V jednací síni padla jména jako je Mirko Musil, Ladislav Budz, Martin Anlauf, Petr Anderle, Martin Herejk, Erik Sedláček. Jednalo se o ty, kteří za Dělnickou stranu kandidovali do Evropského parlamentu.

Téměř všichni byli stíháni nebo obžalováni kvůli podpoře a propagaci hnutí směřujících k potlačování práv a svobod člověka, někteří dokonce fyzicky napadli příslušníky romské menšiny.

DS bojuje za bílou Evropu

Zahraniční soukmenovce ale nezajímá

Dopoledne se advokát Sokol pokoušel prokázat, že lidé v Dělnické straně jsou často zároveň členy extremistických uskupení, hlavně Národního odporu. "Lidský substrát Národního odporu je současně také lidským substrátem Dělnické strany," uvedl Sokol.

Mimo Národního odporu Sokol poukázal na propojení s uskupením Autonomní nacionalisté, na jejichž akci Tomáš Vandas osobně vystoupil, organizací Resistence Women Unity a s Národním korporativismem, jehož bývalý předseda je členem Dělnické mládeže.

co a kdy se probírá u soudu

Pondělí: Soud nechal citovat z vládního návrhu a k němu se vyjádřila žalovaná strana. Probíraly se stanovy Dělnické strany.

Úterý: Dokazování propojení s Národním odporem a dalšími extremistickými hnutími.

Středa: Veřejné akce Dělnické strany, výslech svědka.

Čtvrtek: Pokračují výslechy svědků, může padnout rozsudek nebo výrok o odročení.

"Nehodlám se vyjadřovat k věcem z roku 2006. Každý má svou někdy černou minulost, stačí se podívat na vládu České republiky," reagoval předseda Dělnické strany Tomáš Vandas.

Ten znovu zopakoval, že pro spojení Dělnické strany a Národního odporu neexisuje jediný písemný důkaz. "Je nám dáváno za vinu něco, co neexistuje," tvrdil předseda Dělnické strany. 

Na přímý a opakovaný dotaz ale musel přiznat, že alespoň jeden z členů Dělnické strany  - Tomáš Kebza byl v minulosti neonacistou. "Členem byl, je to ale nejméně dva roky stará záležitost," bránil se Vandas.

Komentář

Co nahrává Dělnické straně

"Pokud zde není přímo bratrské pouto, tak velice silné pouto mezi DS a neonacistickými organizacemi zde existuje," řekl Tomáš Sokol. Počet lidí spojených s extremisty je podle něj významný. "Rozhodně nejde o osamoceného zbloudilého jedince," uvedl advokát.

"V současnosti má Dělnická strana 950 členů. Zde prezentovaný vzorek deseti nebo 15 lidí je jen malá část," reagoval Vandas.

Soudci se na závěr líčení zabývali jednotlivými akcemi Dělnické strany, například demonstrací v Berouně v únoru 2007 proti raketové základně, přerovskou akcí proti komunismu, protestními pochody Plzní či Svitavami a dalšími.

Tomáš Sokol uvedl, že se jich společně účastnili členové Dělnické strany i extremisté. Vandas tvrdil, že svolavatelem akcí buď nebyla Dělnická strana, nebo že na ně členové ultrapravicových uskupení dorazili bez pozvání.

Vandas si neměl s kým povídat

Předseda Dělnické strany Tomáš Vandas na počátku líčení překvapil tím, že vedle sebe posadil šéfa Dělnické mládeže Martina Zbelu. "Já bych si také chtěl s někým popovídat v průběhu jednání u soudu," vysvětlil.

"Dobře, pokud vám na povídání nestačí soudci," reagoval předseda sedmičlenného senátu Vojtěch Šimíček.

Další zajímavostí bylo předání soudní obsílky Jiřímu Šlégrovi. Toho se soud snažil předvolat jako svědka, ale nemohl ho najít . Šlégrovi se nakonec vymstilo, že spoléhal na anonymitu a k soudu se ráno osobně vypravil. Soudní úředníci jej poznali a předvolání mu osobně předali.

"Poznali jsme jej díky fotografiím na Facebooku, díky nim jsme mu předvolání předali přímo do rukou," uvedl zdroj MF DNES, který si nepřál uvést své jméno

V pondělí advokát vlády Tomáš Sokol vysvětloval, co ministrům na straně vadí. Svou řeč přednesl i předseda Tomáš Vandas. Před Nejvyšším správním soudem prohlásil, že jde o politický proces a i když ho strana prohraje, bude v činnosti pokračovat.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Zeman přijal ministerské kandidáty. S Plagou řešil inkluzi, s Milkem kanál

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal další tři kandidáty na ministry. Přijel za ním adept na ministra...

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz