Sojuz se vrátil na Zemi

  • 4
Transportní vesmírná loď Sojuz-TM 32 s rusko-francouzskou posádkou přistála po osmi dnech, které strávila na Mezinárodní vesmírné stanici ISS, po šesté hodině SEČ v Kazachstánu. Posádka ruských kosmonautů Afanasjeva a Kozejeva a Francouzky Haigneré uskutečnila ve vesmíru několik vědeckých experimentů.

Sojuz přistál 177 kilometrů jihovýchodně od kazašského města Džezkazgan, informovalo ruské Středisko pro řízení kosmických letů v Koroljovu u Moskvy. "Vše proběhlo velmi dobře," tvrdí mluvčí střediska Věra Medvedkovová.

Kosmonauti, kteří se cítí dobře, pak vrtulníkem odletěli na kosmodrom Bajkonur. Odpoledne zřejmě odletí do Moskvy.

Odlet
Ve 2:39 SEČ se transportní vesmírná loď Sojuz-TM 32 oddělila od Mezinárodní kosmické stanice ISS. O tři minuty později velitel zapojil na osm vteřin korekční motory a Sojuz se začal od stanice vzdalovat.

Hlavním úkolem posádky byla doprava nové tranportní lodi Sojuz-TM 33, která bude sloužit pro dlouhodobé obyvatele stanice až do května příštího roku jako záchranný člun. Kromě toho francouzská astronautka Haigneré dělala na palubě stanice řadu vědeckých experimentů.

Přípravy na návrat začaly v pondělí
Přípravy k návratu zahájila trojice astronautů už v pondělí. Do návratového modulu Sojuzu-TM 32 ukládala výsledky pokusů a do obytného modulu lodi odpad určený k likvidaci.

V úterý 30. října ukončila Haigneré poslední experimenty s obojživelníky v akváriu. Ruští kosmonauti mezitím zapojovali a prověřovali systémy lodi, která byla připojena ke stanici od letošního 30. dubna.

Po posledním odpočinku na palubě ISS přestoupili Afanasjov, Haigneré a Kozejev pozdě večer na palubu transportní lodi. Ve 23:37 SEČ kosmonauti, oblečeni do lehkých skafandrů typu Kondor, hermeticky uzavřeli průlezy. Pak začali s bezprostřední přípravou odletu.

PŘIVÍTÁNÍ NA ISS
Tři muži, kteří budou na ISS až do prosince, než je odveze raketoplán
Endeavour, spatřili poprvé od srpna jiné lidi. Americký velitel Frank Culbertson a jeho dva ruští kolegové Vladimir Děžurov a Michail Ťurin totiž na stanici přivítali první hosty. Dva Rusy a francouzskou výzkumnici, které přivezla transportní kosmická loď Sojuz TM 33. Ta zůstane k ISS dlouhodobě připojena a bude sloužit zdejším posádkám podobně jako záchranný člun.

Na Francouzku zapomněli
"Blahopřejeme vám k dobrému přistání. Díky vám, chlapci," takovou rádiovou zprávu vyslalo dvěma mužům - kosmonautům Afanasjovovi, Kozejevovi a Francouzce Haigneré ruské Středisko pro řízení kosmických letů v Koroljovu u Moskvy poté, když úspěšně absolvovali cestu ze Země na ISS.

Nový záchranný člun přistál u spodního stykovacího uzlu modulu Zarja Mezinárodní kosmické stanice ve 12:44 SELČ.

Po nedělním startu musela posádka Sojuzu uskutečnit řadu manévrů, aby stanici, kroužící ve výši asi čtyř set kilometrů, dostihla. I když v závěru akce astronauti spotřebovali více pohonných látek, než předpokládal plán, cíle nakonec dosáhli o tři minuty dříve.

Astronauti uskuteční za osm dnů pobytu na stanici dvanáct vědeckých a technických experimentů v rámci společného rusko-francouzského programu Andromede.

Kosmická loď odstartovala z kosmodromu v kazachstánském Bajkonuru v neděli v 10:59 SELČ.

Složení posádek
Velitelem hlavní návštěvnické posádky REP-2 s volacím znakem "Derbent" je jeden z nejzkušenějších ruských kosmonautů Viktor Michajlovič Afanasjov. Ten letí do vesmíru už počtvrté.

Prvním palubním inženýrem je astronautka západoevropské kosmické agentury ESA a francouzské organizace pro výzkum vesmíru CNES, lékařka Claudie Haigneré. Tato první Francouzka ve vesmíru absolvovala první let v roce 1996, kdy strávila dva týdny v ruské kosmické stanici Mir.

Její nynější let se uskutečňuje za úplatu. Dohodla se na něm CNES a ruská organizace Rosaviakosmos.

Druhým palubním inženýrem je Konstantin Mirovič Kozejev, který je v kosmu nováček.

NASA:  Haigneré je profesinální astronautka
Představitelé amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír NASA sdělili, že Haigneré je profesionální kosmonautka, a proto její pobyt na vesmírné stanici nebude nijak omezen.

Omezení na palubě ISS platila pro prvního platícího kosmického turistu - kalifornského milionáře Dennise Tita. Ten strávil téměř celý týden na ruské straně stanice. Do amerického úseku mohl vstouput jen v doprovodu amerických astronautů.

Ruští kosmonauti Viktor Afanasjev (nahoře) a Konstantin Kozejev (dole) a jejich francouzská kolegyně Claudie Haigneréová se loučí před nástupem do kosmické lodi Sojuz TM 33. Ta odstartovala z kosmodromu v kazašském Bajkonuru se zásobami k Mezinárodní kosmické stanici, 21. října 2001


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video