Sojuz při přistání minul cíl

  • 46
Přistání posádky kosmické lodi Sojuz dopadlo dobře, ale přesto jej prověří odborníci. Vyšetřovací komise složená z ruských expertů se pokusí zodpovědět otázku, proč přistávací modul dopadl při nedělním ranním návratu na Zemi více než 400 kilometrů od očekávaného místa.

Šéf Ruské kosmické agentury Jurij Koptěv přiznal, že bezprostředně po přistání nefungovalo rádiové spojení s kosmonauty, ale ani "maják", který vysílá signál pro záchranáře, jimž usnadňuje orientaci.

"To, co se stalo, není třeba dramatizovat, ale v zájmu budoucnosti musíme všechno důkladně prošetřit," uvedl podle ČTK Koptěv.

Sojuz bezpečně přistál daleko od cíle
Kosmický výzkum má za sebou první úspěšný návrat z vesmíru po únorové tragédii raketoplánu Columbia. Krátce po 4. hodině SELČ do kazašské stepi dopadl přistávací modul kosmické lodi Sojuz.

Kenneth Bowersox, Donald Pettit a Nikolaj Budarin strávili na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) 161 dnů. Dva američtí a jeden ruský kosmonaut jsou v pořádku.

"Přistání může naznačovat závadu na palubním počítači nebo na autopilotovi a pravděpodobně balistický, nikoli vztlakem řízený sestup. To by znamenalo, že posádka byla vystavena většímu přetížení než normálně," uvedl pro iDNES expert na kosmonautiku Antonín Vítek z Akademie věd ČR.

Záchranáři modul hledali přes dvě hodiny. Původně měl přistát 90 kilometrů severně od města Arkalyk. Všichni kosmonauti po vyproštění tvrdili, že se cítí dobře.

"Posádky záchranářských letadel viděly modul ze vzduchu. Měli jsme s astronauty rádiové spojení. Díky bohu jsou v živí a zdraví," řekl mluvčí řídícího střediska v Moskvě.

Některé zdroje ale od začátku uváděly, že se spojení přerušilo, což se nakonec potvrdilo.

Bylo to první přistání Američanů s ruským kosmickým modulem v Kazachstánu. Po první lékařské prohlídce se posádka přesunula do Hvězdného městečka u Moskvy, kde ji očekávali také zástupci americké vesmírné agentury NASA.

Kosmonauti s sebou přivezli také výsledky vědeckých experimentů. 

Původně se měly posádky na ISS střídat už v březnu, ale po havárii Columbie 1. února NASA pozastavila veškeré lety raketoplánů. Z úsporných důvodů byl počet členů posádky poprvé zredukován na dva.

Na ISS teď pracují ruský velitel Juri Malenchenko a americký inženýr Edward Lu.

Sojuz je momentálně jediným dopravním prostředkem, kterým se lze dostat na ISS a jeho odlet byl zorganizován v rekordním čase.

Současná verze kosmické lodi Sojuz TMA-1 nahradila předchozí model po téměř 16 letech používání. Mimo jiné má podle konstruktérů vylepšené systémy pro bezpečný návrat na Zemi.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video