Michaela Šojdrová (KDU-ČSL)

Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) | foto: Michal Šula, MF DNES

Šojdrová: KDU-ČSL neboří reformy, jen bojuje za voliče

  • 73
Šéfka poslanců KDU-ČSL Michaela Šojdrová odmítá, že by se její strana snažila rozbíjet vládní koalici. Čtvrteční rozhodnutí špiček strany, které odmítly zdravotnické reformy, má podle ní jiný důvod. "Nikdo nás s těmito reformami neseznámil," řekla Šojdrová iDNES.cz.

Co se to v KDU-ČSL děje, že jste vystoupili proti některým návrhům ministra zdravotnictví Julínka?
Nic vážného se neděje. Dozvídáme se, ale nevíme, jestli je to pravda, že jednotlivé kroky zdravotnické reformy mají být součástí daňové a sociální reformy. Proto jsme po mých připomínkách navrhli koaliční jednání, protože já jsem byla přesvědčena, že změny ve zdravotnictví nebudou součástí tohoto balíku reforem.

Ale ministr Julínek veřejně mluvil o tom, že chce brzy začít s reformami.
Ano, ale nikde neřekl, že to bude součástí daňové a sociální reformy. S námi o tom nemluvil. My jsme nic k jednání nedostali.

Nechcete tedy jeho reformy, nebo nelze ještě vyloučit, že se dohodnete?
Nic není vyloučeno. My jen trváme na tom, že to dosud součástí toho balíku nebylo.

A bude to jeho součástí v budoucnosti?
Záleží na dalších jednáních. My nevíme, co přesně ministr Julínek navrhuje, co vlastně chce.

On například navrhuje poplatek za návštěvu lékaře, o což s ním zřejmě povedete spor. Nebo jste pro?
Pokud jde o návštěvu lékaře, jsme zásadně proti tomu, aby se platilo za návštěvu dětí do patnácti let. Například už proto, že návštěvy u lékaře mají i preventivní význam.

A pokud jde o dospělé?
Pokud jde o dospělé, záleží na dalším jednání, byla bych případně jen pro nějaký nízký poplatek. Já ale ze všeho nejvíce chci, aby ministr řešil cenovou regulaci léků, to je pro nás zcela zásadní. Chceme například, aby lidé měli možnost dostat se k lékům, které mají stejný účinek jako drahé léky, které jsou pro mnohé nedostupné.

Není to tak, že lidová strana nyní zjistila, že musí změkčit připravované reformy, protože například u zdravotnictví narážíte na protesty svých voličů?
Ne, naše nynější připomínky nevznikly po nátlaku voličů, ozvali jsme se sami jako poslanci. Pokud jde o samotné zdravotnické reformy, naši voliči rozumí tomu, že je například nutné platit za pobyt v nemocnici.

Nenarážíte ale přece jen na problém, že u vašich voličů můžete reformami ztratit? Nebudete tlačit na ODS, aby od nynějších reforem upustila?
Podívejte, pro nás jsou nejpodstatnější rodiny a rodiny s dětmi. Budeme trvat na tom, aby právě tyto skupiny byly chráněny. Proto bych i upřednostnila, aby změny ve zdravotnictví nebyly zahrnuty do balíčku reforem, který bude v létě předložen ke schválení Sněmovně.

Nemůže to skončit rozkolem v koalici a nakonec třeba i jejím rozpadem?
Ne. Naši voliči si uvědomují, že reformy jsou nutné. Že například ve zdravotnictví se musí udělat, protože jinak by museli více platit na zdravotním pojištění.

To znamená, jste připraveni nést vládní batoh - jak to nazývá premiér Topolánek - společně s ODS a Stranou zelených?
Jsme, ale neměla by v něm být zdravotnická reforma. My ji navíc opravdu neznáme, zatímco daňové a sociální reformy vznikaly po dohodě s našim ministrem financí Miroslavem Kalouskem, u zdravotnictví tomu tak nebylo.

Neobáváte se toho, že po vašich současných připomínkách se bude opět mluvit o lidovcích jako o nespolehlivých partnerech, kteří vždy zradí?
I když jsme součástí koalice, jsme především samostatná strana, která bojuje za své voliče, stejně jako to dělají jiné strany.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue