Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šojdrová chce nahradit Čunka. Neprokázal, že umí vést stranu, tvrdí

  11:00aktualizováno  11:51
Poslankyně Michaela Šojdrová se rozhodla ucházet se o vedení lidovců. Současný předseda Jiří Čunek podle ní nenaplnil očekávání spolustraníků. "Chtěla jsem, aby měl příležitost prokázat, zda je, či není schopen stranu reprezentovat a řídit. Tuto možnost měl a nevyužil ji," řekla Šojdrová v on-line rozhovoru iDNES.cz.

Šojdrová chce rozhádanou stranu sjednotit a vrátit lidovcům image konzervativní křesťanské strany se sociálním akcentem. | foto: Lukáš BíbaiDNES.cz

"Nenaplnil moje představy o tom, jak má předseda KDU-ČSL prosazovat naše priority ve vládě, a to nejen moje, ale i představy členů KDU-ČSL," dodala Šojdrová. Na Čunkovu "obhajobu" uvedla, že "to měl jistě těžké, protože neměl zkušenosti z centrální politiky".

Volbu nového vedení strany Šojdrová považuje za příležitost pro vnitrostranickou diskusi o směřování strany a o možnostech využití jejího potenciálu.

"Mám zkušenosti a myslím, že mám také zodpovědnost za to, zda program křesťanských demokratů bude v politice důsledně prosazován," uvedla v on-line rozhovoru.

Jedním z cílů, s nímž půjde do volby, je další existence křesťanských demokratů na politické scéně. "V členské základně cítím podporu a zájem. To mě těší," pochvaluje si poslankyně.

Odpovědi Poslankyně najdete zde

Michaela Šojdrová se rozhodla kandidovat koncem ledna. Věří, že nakonec získá více nominací. V únoru začínají nominační konference, které bude poslankyně objíždět a usilovat na nich o podporu.

Političku už podpořilo i vlivné Sdružení žen KDU-ČSL. "Oceňujeme, že je jedinou ženou, která se chystá kandidovat, i proto jsme ji podpořily," řekla iDNES.cz Marie Jílková, která kandiduje jako lidovecká "pětka" ve volbách do Evropského parlamentu. - čtěte Kandiduj na šéfku, vyzvaly Šojdrovou vlivné lidovkyně

"To, že jsem žena, je určitě výhodou i nevýhodou. Rozhodujeme-li o předsedovi strany, pak musí hrát hlavní roli kvality odborné a lidské," domnívá se Šojdrová.

O svých vizích, které spolustraníkům nabídne, zatím hovořit nechce. "Diskuse teprve začíná, nechci předbíhat, konkrétní programová témata chci nejprve představit členské základně a teprve poté s nimi seznámím širokou veřejnost," řekla iDNES.cz poslankyně.

Už dříve ale uvedla, že chce rozhádanou stranu sjednotit a vrátit lidovcům image konzervativní křesťanské strany se sociálním akcentem. Za hlavní problém současných lidovců totiž považuje právě nejednotu. "To, co dlouhodobě chybí, je jednotné vystupování," říká Šojdrová.

Lidovecký sjezd se bude konat v červnu v Kroměříži. O křeslo předsedy si už na podzim řekl europoslanec Jan Březina. Čunek zatím neví, zda bude svůj post obhajovat. V souvislosti s možnými adepty na předsedu strany zaznívá i jméno náměstka ministra zemědělství Karla Turečka, zájem o křeslo má i ministr pro místní rozvoj Cyril Svoboda či první místopředseda strany Roman Línek.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Poslanci se přeli o vydání Babiše a Faltýnka ke stíhání, rozhodnou v pátek

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek (oba ANO) byli vydáni Sněmovnou k trestnímu...

Spor o premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců Jaroslava Faltýnka, respektive o to, kdy Sněmovna rozhodne, zda je zbaví...

Fake news zneužívá Ovčáček i Babiš, tvrdí nová publikace o tomto fenoménu

Publikace Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! vznikla...

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Tímto záměrně přepjatým titulem se honosí publikace, která...

Do zastupitelstva Brna míří Faltýnek mladší, jehož dřív kritizoval Babiš

Jiří Faltýnek je synem poslance a prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava...

Brněnské městské zastupitelstvo čeká změna, která se dotýká hnutí ANO. Místo Roberta Plagy, jenž se stal ministrem...

Najdete na iDNES.cz