Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Softwarový patent je nutný

  12:26
Polemika s článkem Hrozba softwarových patentů?! Průmyslová práva obecně a patentová práva zvlášť, jsou dnes jediným legálním, uznávaným a preferovaným monopolem. Když odhodíme ideologická hesla z jedné strany ("Jen, probůh, žádné omezování volné soutěže!") i z druhé strany ("Nedopusťte, aby nadnárodními globalizované giganty zničily malé, ale chytré firmičky!"), dobereme se k několika základním poznatkům. Především, že průmyslové právo, tedy i patent, je určitá forma monopolu. Což se mnohým musí nelíbit. Jmenovitě se to nemůže líbit všem, kdo tento monopol zrovna nemají. Na druhé straně ale je tato forma monopolu jedinou cestou, jak lze zaručit pokračování vědeckého pokroku. Tato věta je pravdivá, ale pramálo srozumitelná, proto si vyžaduje podrobnějšího vysvětlení.
Dám zde příklad z jiné, více známé oblasti, z oblasti léků. Aby bylo jasno, mne patentování léků nijak netěší. Já bych byl první, kdo by volal, aby léky byly levně dostupné každému, aby si na nich nemastily kapsy bohaté koncerny. Kdyby to šlo. Jenomže ono to nejde.
 
Vyvinout a uvést na trh nový lék, to už dávno není záležitost pro Geniálního Vynálezce, kterého ve chvilce svatého vytržení políbí múza a on vymyslí preparát pro záchranu miliónů strádajících. Ano, ten nápad i mravenčí práce tam být musejí, bez nich by to nešlo. Ale ono to samo nestačí, to samo je dokonce žalostně málo. Skutečnost je taková, že dnes stojí vyvinutí a zavedení nového léku částku řádově 100 miliónů. Dolarů, prosím, nikoliv korun! Líbit se nám to nemusí, ale je to fakt, který nemůžeme změnit. Jen malá část této částky představuje náklady na základní a vyhledávací výzkum. Mnohem větší část je cena za uvedení léku na trh. To mimo jiné zahrnuje důkladné testování a schvalování léku, vývoj technologie pro jeho výrobu, vymyšlení testovacích metod pro jeho kontrolu atd. atd. A nyní si položme otázku: co by se stalo, kdyby nebylo možno léky patentově chránit?
 
Odpověď je stejně jednoduchá, jako smutná. Kdyby neexistovala patentová ochrana léků, farmaceutické koncerny by mohly jít jen dvěma cestami (nepodléhejme iluzi, že ve vedení všech firem sedí jen a jedině idioti). Ta první je, že by nevyvíjely nic. Pro některé z nich by prostě bylo jednodušší počkat, až někdo naivně vyvine nový lék. A až ten lék bude vyvinutý, velký koncern za 5 miliónů (korun, nikoliv dolarů!) přetáhne hlavního technologa od konkurence a ten mu výrobu zavede. Jednoduché, laciné, vyzkoušené. Jenže to je cesta do pekel, protože za takové situace by se vývoj prakticky zastavil, neboť nikdo by nechtěl být tím naivním hlupákem, kterého nakonec oškubou. Druhá cesta je stejně špatná: koncerny by sice výzkum a vývoj nezastavily, ale provedly by taková utajovací opatření, že by na veřejnost (a ke konkurenci) neproniklo ani zrnko užitečné informace. Takže faktický monopol by zde byl taky, koncerny by se dál radovaly z tučných zisků, ale bylo by to bez časového omezení. Na rozdíl od patentů, které za určitou dobu vyprší.
 
Nemohu na tomto místě nepoukázat na zkušenosti s jistou nejmenovanou velkou softwarovou firmou. Domnívám se, že mezi vynikajícím obchodním úspěchem jejich (jinak technicky mizerného) operačního systému a mezi tím, že nikdy nezveřejnili jeho zdrojové kódy, existuje dosti silná souvislost. Zkusme si položit otázku, zda opravdu stojíme o to, abychom na počítači měli padavý program, o kterém nikdo neví "co vlastně je vevnitř"? Který navíc de iure ani nesmíme dekompilovat, abychom se dověděli, proč nám to padá??!
 
Bohužel, cena software a jeho uvedení na trh se našemu "lékovému" příkladu začíná dost blížit. Kdo nevěří, ať si spočítá české firmy, které úspěšně prorazily na světový trh se svým originálním softwarovým produktem! Z toho všeho vyplývá jediný výsledek. Patentování software je ošklivé zlo, ale je to nutné zlo. Každý jiný způsob by byl ještě horší. Proto ze všech sil říkám: Ano, nechť je software možno patentovat. Ale nechť se doba, po kterou patent platí, stanoví jako rozumný kompromis. Bude-li příliš krátká, je to špatně - do vývoje programů se nevyplatí investovat, výzkum se zastaví. Bude-li příliš dlouhá, je to také špatně - koncerny si nejen zaplatí všechny náklady, ale na náš úkor si budou plnit kapsy nezdůvodněnými zisky.
 
Takže, podle mého skromného názoru, vůbec nemá smysl klást si otázku, zda software patentovat či nikoliv. Odpověď je jednoznačná - rozhodně ano (a dokonce už to tady mělo dávno být). Ale velmi vážně bych doporučoval diskutovat, jak dlouho má patentový monopol na software trvat? Rok? Pět let? Deset let jako u ochranných známek? Nebo 70 let jako u autorských práv?
 
Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

S vládou nemá smysl pokračovat v jednáních, a to ani za účasti prezidenta, řeklo ANO

25. dubna 2024  10:15,  aktualizováno  11:09

V atriu Poslanecké sněmovny proběhla tisková konference stínové vlády hnutí ANO. Poslanci mluvili...

Přítelkyni polil hořlavinou a zapálil. Muž dostal za vraždu sedmnáct let

25. dubna 2024  9:45,  aktualizováno  11:07

Na sedmnáct let do vězení poslal Krajský soud v Brně muže za upálení jeho družky v Rajhradě na...

AKTV už sedm let hájí zájmy televizí. Bojuje s piráty a za nové zákony

25. dubna 2024

Asociace komerčních televizí slaví letos na jaře již sedmé výročí od založení. Jejími prioritami...

„Není podstatné být vidět, ale mít výsledky.“ Politici reagují na konec ministryně

25. dubna 2024  10:46,  aktualizováno  10:53

O demisi ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové (TOP 09) byl premiér Petr Fiala...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...