Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sodomu a Gomoru pohřbil metan

  12:57aktualizováno  12:57
Zkáza Sodomy a Gomory je v biblickém podání vylíčena jako boží trest seslaný na města dodnes symbolizující hřích. Genesis mluví o ohnivé bouři a dänikenovci v tom viděli zprávu o prvním nasazení jaderných zbraní. Britský vědec však podle stanice BBC nyní přišel ze zcela jinou teorií založenou na geologických podmínkách oblasti Mrtvého moře, kde se podle archeologických výzkumů obě města nacházela.

Vědec vyloučil boží hněv
Geolog Graham Harris dokazuje, že obě města existovala nepříliš daleko od sebe v severní části Mrtvého moře. Důvodem jejich založení byly podle něj přírodní naleziště asfaltu.

Ten se tehdy, tisíce let před naším letopočtem, nevyužíval pro stavbu cest, ale hlavně při stavbě lodí k jejich utěsňování. Další využití pak bylo prokázáno i při stavbě domů, kdy asfalt sloužil jako pojivo pro kameny.

Města zřejmě ležela na spojnici tektonických desek
Sodoma a Gomora z obchodu s asfaltem prosperovaly.Zároveň se však zdroj jejich bohatství stal příčinou jejich zkázy, protože ložiska asfaltu byla v geologicky nestabilní oblasti. Právě zde se totiž stýkají dvě tektonické desky, které se pohybují v opačných směrech. Z toho plyne i možnost silných zemětřesení. A jedno takové podle geologického průzkumu otřáslo Blízkým východem před čtyřmi a půl tisíce let - tedy v době biblické zkázy.

V podloží byl metan
Kde se však vzala legenda o ohnivé bouři? I ta má reálný základ. V podloží se skrýval nejen asfalt, ale také kapsa naplněná metanem. Při zemětřesení se metan  uvolnil a vzplál. Podklad, na kterém města stála, se proměnil v tekoucí písek a města se nezadržitelně na ohnivé kulise sesunula do moře.

Takové vysvětlení odpovídá biblickému vylíčení zkázy obou měst, která nemohla zůstat v přístavech na pobřeží Středozemního moře s čilou lodní dopravou bez odezvy. Harris tuto svou teorii ověřil i experimentálně v laboratořích na univerzitě v Cambridge. Přestože archeologové již narazili na stopy osídlení na březích Mrtvého moře, zcela nezpochybnitelné pozůstatky dvou měst pod hladinou nebyly nalezeny.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Útok na hotel v Kábulu nepřežilo osmnáct lidí, včetně čtrnácti cizinců

Muž se snaží utéct z balkonu kábulského hotelu Intercontinental během útoku tří...

Při nočním útoku na hotel v Kábulu zemřelo osmnáct civilistů, z toho čtrnáct cizinců. Národnost cizinců afghánské...

Zemřel „papež francouzské kuchyně“ šéfkuchař Paul Bocuse. Bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel světoznámý francouzský kuchař Paul Bocuse (na snímku...

Ve věku 91 let zemřel jeden z nejznámějších kuchařů světa Paul Bocuse. Držitel michelinských hvězd měl pověst...

V Berlíně žije už téměř tisíc islamistů, roste i jejich odhodlání útočit

Policisté prohledávají i budovy v berlínské čtvrti Märkisches Viertel...

V Berlíně se za posledních šest téměř ztrojnásobil počet salafistů, zvýšila se i jejich snaha provést teroristické...

Najdete na iDNES.cz