Palestinci v továrně Sodastream na Západním břehu Jordánu. (28. dubna 2014)

Palestinci v továrně Sodastream na Západním břehu Jordánu. (28. dubna 2014) | foto: Reuters

SodaStream v Izraeli propustil poslední Palestince. Nedostali povolení

  • 99
Izraelskými médii znovu hýbe kauza SodaStream. Známá sodovkárna tento týden propustila zbývající Palestince, které si do Izraele přivedla ze Západního břehu. Z toho se stáhla po kampani propalestinského hnutí BDS. Izraelské úřady nyní Palestincům neprodloužily povolení k práci. Tvrdí, že o ně firma vůbec nepožádala.

„Byla to továrna míru. Nikdy tam nedošlo k diskriminaci a všichni si byli rovni. A na rozdíl od ostatních míst pro Palestince, která obvykle vyžadují manuální práci, jsem tam měl pěkné zaměstnání,“ popsal deníku Times of Israel šestatřicetiletý otec čtyř dětí Muhamad Jeradat, který v SodaStreamu sedm let působil jako manažer kvality. Stále doufá, že své pracovní povolení nakonec dostane.

Izraelská společnost se loni na podzim po dlouhodobém tlaku propalestinského hnutí BDS (Boycott, Divestment, Sanctions) přestěhovala z židovské osady Mišor Adumim na Západním břehu Jordánu do Lehavimu ve vnitřním Izraeli. Hnutí se totiž nelíbilo, že SodaStream vydělává na okupovaném území (více zde).

Palestinský pracovník balí výrobky v továrně Sodastream

Zhruba pět set Palestinců po zavření továrny v osadě přišlo o práci, 74 lidí včetně Jeradata však mohlo pokračovat dál a dojíždět do Lehavimu.

Ovšem pouze s pracovním povolením, které Izrael Palestincům pro práci ve Svaté zemi vydává. To jim však v tomto týdnu vypršelo a nové nedostali, což rozčílilo ředitele firmy Daniela Birnbauma, protože těchto 74 lidí živí své velké rodiny.

„Nemohu uvěřit, že by po mně židovská administrativa chtěla, abych nechal děti hladovět. Byl to nejtěžší a nejsmutnější den mého života. Jsem synem přeživšího holocaustu, nemohu se dívat na takové pohrdání lidskou důstojností. Tohle nemá nic společného s BDS, ale pouze s izraelskou vládou. Doufám, že se tam někdo vzchopí a napraví idiotství té byrokracie,“ uvedl Birnbaum s tím, že jedinou správnou cestou je prodloužení pracovních povolení.

Není to chyba Izraele, brání se úředníci

Emotivní prohlášení však pobouřilo izraelské úředníky. Podle nich totiž Birnbaum o prodloužení nepožádal a v dopise z loňského roku se úřadům zavázal, že o něj žádat ani nebude. To, že palestinští pracovníci ztratili práci, tak podle nich není chyba Izraele, ale vítězství BDS - na Západním břehu totiž společnost mohla zaměstnávat tolik Palestinců, kolik sama chtěla, kdežto Izrael se řídí přísnějšími pravidly.

„Stačí, že BDS už jednou vyhrálo, když vyhnalo společnost do Negevské pouště. To, co SodaStream žádá teď - porušování izraelské pracovní politiky a povolení pro další Palestince na úkor izraelských pracovníků - by byla jen další výhra BDS,“ řekl ve čtvrtek pro Jerusalem Post nejmenovaný vládní úředník.

Znovu stěhovat firmu na Západní břeh Birnbaum nebude, své bývalé zaměstnance však podle svých slov na holičkách nenechá. „Pokud izraelská vláda nedovolí Palestincům, aby přišli k nám do práce, přivezu práci k Palestincům,“ slíbil Birnbaum s tím, že jim chce pomoci vybudovat vlastní podnik.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video