Internet šíří dobro i zlo stejnoměrně, je jenom na lidech, aby dobru pomáhali a zlo potírali. Ilustrační foto

Internet šíří dobro i zlo stejnoměrně, je jenom na lidech, aby dobru pomáhali a zlo potírali. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Sociální sítě potřebují dohled policie i sociálky

  • 10
Profil na Facebooku jsem si založil před necelým rokem, na Twitter se zatím nechystám. Mám asi 180 "přátel" (okruh lidí, které musíte odsouhlasit a s nimiž pak dál komunikujete), což je prý trochu nadprůměr, ale to přisuzuji svému na poměry sociálních sítí vyššímu věku.

Většina mých přátel na Facebooku jsou dvacátníci až čtyřicátníci. Tak polovina z nich je aktivní a píše blbosti i moudra. Jako já. Od názorů na politiku a fotbal až po odkazy z internetu. Zvláštní kapitolou jsou matky na mateřské, pro které je Facebook skvělým řešením "sociálního odloučení".

Mezi přáteli mám i pár seniorů, pro které je Facebook dobrým řešením toho samého. Sociálním odloučením nemyslím až tak izolaci od ostatního světa, ale třeba spojení s kolegy či kamarády, kteří se kvůli různým okolnostem vzdálili.

Proč to píšu? Abych zdůraznil před tím, co napíšu dál, jak jsou Facebook a další sociální sítě užitečným prostorem.

Na Facebooku mám také pár "přátel", o kterých se nedá říci, že jsou dospělí. Samozřejmě mám na mysli věkem, jinak by jich bylo ještě o trochu více. Jsou z okruhu rodiny a o mé "přátelství" si sami zažádali. Opačný postup by mi přišel divný.

Proč to píšu? Abych ukázal, že na to, co je a není divné na sociálních sítích a internetu, stačí používat normální selský rozum. Když se tak děje, neměl by se člověk zmýlit ani ve virtuálním světě.
Facebook, sociální sítě a internet nejsou dneska nic zvláštního. Kromě toho, že je to další dimenze našeho světa. Světa, který je stejně dobrý a zlý v počítači i na ulici.

A ve světě, ve kterém číhají stejná nebezpečí, musí platit stejná pravidla. Stejné zákony je pak třeba stejně nebo podobně kontrolovat a vymáhat. Například. Internet nerozšířil počet druhů sexuálních deviací. Rozšířil však prostor, kde může být deviant nebezpečný. Internet stejně tak rozšířil možnosti pro šikanu mezi školáky. Internet šíří dobro i zlo stejnoměrně, je jenom na lidech, aby dobru pomáhali a zlo potírali.

Jak řešit nešvary, které se na sociálních sítích šíří? Stejně jako se brání nešvarům jinde. I na internetu musí pracovat policie. Na ulicích dohlíží policie na pořádek, bojuje proti zločinu. Alespoň většinou.

I Facebook je ulice. Firmy provozující sociální sítě musí s policií spolupracovat stejně jako každý jiný. I na internetových sítích je prostor pro sociální pracovníky, prevenci či tísňové linky. Stejně jako na běžné ulici v běžném městě.

Internet je svobodné a svobodu milující prostředí. Volat na něj dohled zavání cenzurou a smrdí totalitou. Jedna věc je publikace názorů a informací, i když i zde platí zákony. A druhá je samotný virtuální život třeba právě na Facebooku.

A pro policii či jiné represivní složky musí platit na internetu stejné zákony jako jinde. Že je to virtuální inženýrství, že je to složité, nové a občas to bude jen nástřel či střelba do prázdna? Možná, teda spíše určitě. Ale nic jiného nám nezbývá. Jinak nám – snad už je na internetu taky – pomáhej pánbůh.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video