Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sociální karty pro výplatu dávek nebudou povinné, plácla si koalice

  14:30aktualizováno  14:30
Lídři stran vládní koalice se dohodli, že ODS, TOP 09 i Věci veřejné podpoří návrh sociální reformy, kterou připravil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Upravená sociální reforma počítá s tím, že s výjimkou čerpání dávek v hmotné nouzi nebudou muset příjemci dávek povinně využívat sociální kartu.

"Koaliční strany se dohodly na podpoře vládního návrhu zákona tak, jak je koaličně dohodnutý," řekl po jednání koaliční devítky premiér a předseda ODS Petr Nečas.

"Karty jsou dohodnuty tak, že budou dobrovolné kromě případů, kdy dochází ke zneužívání sociálních dávek," prohlásil premiér. "Nikdo nebude seniory nutit, aby měli sociální kartu, pokud nebudou sami chtít," zdůraznil předseda Věcí veřejných Radek John.

Do konce září ministerstvo práce a sociálních věcí vypracuje analýzu dostupnosti kontaktních míst, kde se budou nově vyplácet sociální dávky. "Nám jde o to, aby nedošlo k poklesu počtu kontaktních míst, který by poškodil občany," řekl John. Dávky se budou nově vyplácet na úřadech práce - kontaktních míst tak bude 409 místo dosavadních 415.

Do konce listopadu přesto podle Nečase ministerstvo práce vypracuje analýzu možnosti rozšíření počtu míst, kam si budou moci lidé pro dávky přijít. "Jde o to, že v některých horských oblastech je to složitější," uvedl Nečas.

Kauza Bátora je uzavřená, shodly se špičky koalice

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg si na rozdíl od předchozích dnů atmosféru v koalici pochvaloval. "Vláda prokázala, že je dělná a že v práci pokračuje," řekl Schwarzenberg.

Při koaličním jednání se podle něj už vůbec neřešila otázka Ladislava Bátory na ministerstvu školství, protože ministr Josef Dobeš se už v pondělí dohodl se Schwarzenbergem, že Bátora skončí na pozici pověřeného šéfa personálního odboru a místo toho bude zástupcem šéfa jeho kanceláře.

Schwarzenberg zopakoval, že pro něj bylo klíčové, aby člověk s Bátorovými názory, které TOP 09 považuje za extremistické, neměl na starosti personalistiku. S tím, že je kauza Bátora již uzavřena, souhlasí i premiér Nečas.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Z Žitavy odešli i migranti. Bourá proto domy a láká Čechy na levné byty

Zatímco po válce žilo v Žitavě 48 000 lidí, dnes jich je sotva polovina.

Čtyři tisíce volných bytů, ve kterých nemá kdo bydlet, má nyní německá Žitava. Situace s vylidňováním už je tak vážná,...

Demise vlády, komunista Ondráček neuspěl, dostupnější osobní bankrot

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Vláda hnutí ANO ve středu schválila svou demisi. Andrej Babiš současně zahájil jednání o...

O azylu ať si rozhoduje každá země, žádá Sněmovna vládu v jednání s EU

Uvnitř Zařízení pro zajištění cizinců nedaleko Bělé pod Bezdězem čekají lidé na...

Nevídaná věc se ve středu večer stala v Poslanecké sněmovně. Všech devět stran se shodlo na mandátu pro vládu pro...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz