Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sociální demokraté se před volbami bojí další války s mladými

  7:58aktualizováno  7:58
ČSSD se bojí opakování vajíčkové války a proto dočasně svého šéfa Jiřího Paroubka stáhla z mítinků. Strana totiž nechce bojovat s mladými, kteří na Paroubka během předvolebních setkání pískají a zavalují ho nepříjemnými dotazy. Nepokoje na mítincích ČSSD vyvrcholily ranou pěstí pro místopředsedu Bohuslava Sobotku.

Mladí lidé proti Paroubkovi protestují dlouhodobě. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Jiří Paroubek a jeho ČSSD mají tři týdny před volbami opět starý známý problém: revoltu převážně mladých lidí, kteří chodí protestovat na mítinky a všelijak je zesměšňují (o incidentu ve Slaném čtěte zde).

Opakuje se situace po CzechTeku v roce 2005, a hlavně „vajíčkiády“ před loňskými eurovolbami, kdy mladí lidé házeli na šéfa socialistů hromady vajec.

Už tehdy se vymezovali vůči Paroubkovu „papalášskému“ vystupování. Tentokrát je nastartovalo třeba i to, že socialisté na středních školách nepřímo blokovali projekt studentských voleb. I toto téma se teď objevilo na transparentech.

Minule včela, letos Hitler

Už včera ráno, ještě před večerním útokem pěstí na místopředsedu Bohuslava Sobotku, nejvyšší vedení ČSSD řešilo, jak z kritických okamžiků předvolební kampaně co nejlépe vybruslit. A zvolili jinou taktiku než loni před vajíčkiádou.

Když loni v květnu na mítinku v Kolíně na Paroubka přilétlo první vajíčko, nejprve to zapíral: „O žádném incidentu nevím, bral jsem to jako bodnutí od včely.“

Jak Paroubek reaguje

Ty seš chudák. Ještě se ani netrefíš, viď? No jo!" 29. května 2005 Litoměřice, po útoku vajíčkem

"Děti, běžte domů na mlíčko nebo si koupit do cukrárny cuc na klacku." Květen 2009 po dalším vajíčkovém útoku studentů

"Když tam vidím mladé lidi mezi patnácti šestnácti lety a za nimi jde někdo, kdo je řídí, tak jim řeknu, ať jdou do cukrárny. Vždyť to není žádná urážka! Co je na tom špatného?"
4. června 2009 v rozhovoru pro MF DNES

"To tady ještě nebylo, to naposled se objevovalo, když demokraté v Německu bojovali o ulice s nacisty." 4. května 2010 na mítinku ve Slaném v reakci na protestní nápis o Paroubkovi jakožto "prvním zastřeleném prezidentovi"

Teď socialisty naštval úterní mítink ve Slaném, kam studenti přinesli transparent „Jmenuji se Paroubek a brzy budu první zastřelený president ČR“. Podle Lidového domu někdo také hodil sklenici s utopenci, byť nikoho netrefil. Letos už to však ČSSD nebagatelizuje jako píchnutí včely. Vsadila naopak na přehánění: protesty mladých včera přirovnala k nástupu nacistů v Německu ve 30. letech.

ČSSD paradoxně kritizuje vypjatou předvolební atmosféru, ke které do značné míry sama přispívá. Vede tvrdou konfrontační kampaň s tvrdými útoky na konkurenty. A mladé lidi, kteří protestují na mítincích, neváhá přirovnat ke straně masového vraha Adolfa Hitlera.

„Takové bojůvky, jaké vidíme dnes, vedly k nástupu Hitlera,“ řekla po včerejším jednání místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková. Místopředseda ČSSD Milan Urban zase vyzval celou politickou scénu včetně prezidenta Václava Klause k tomu, aby odsoudili násilí na mítincích ČSSD.

Škromach: Zítra někdo vystřelí?

„Včera to bylo vajíčko, dnes sklenice a zítra třeba někdo vystřelí. Po světě běhá spousta bláznů,“ obává se místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Řekl to jen pár hodin předtím, než další místopředseda, Bohuslav Sobotka, dostal včera večer na mítinku v Brně ránu pěstí. (o skandálu více zde)

„Je to, jako když fanoušci Sparty přijedou na Slavii a snaží se proniknout do sektoru domácích. Radíme se, jak zajistit bezpečí na našich mítincích,“ přirovnává Škromach situaci k fotbalovému zápasu. Zřejmě i proto se socialisté rozhodli svého lídra na chvíli „uklidit“.

Paroubek zrušil svou účast na dnešním mítinku v Českých Budějovicích a místo toho půjde na debatu do rádia.

Studenti v Ústí se na Paroubka připravili

Ještě v úterý přitom lídr ČSSD udělal něco naprosto opačného: zrušil svou účast v debatě České televize, což jeho poradce Petr Dimun zdůvodnil tím, že byl místo toho na setkání s voliči. „Paroubka odnikud nestahujeme, to by znamenalo, že ustupujeme. Prostě to byl souběh dvou termínů a on dal přednost rádiu,“ hájil svého předsedu Zdeněk Škromach.

Otom, že Paroubek si ve zbývajících třech týdnech před volbami může hlavně od mladých lidí na mítincích vyslechnout ještě ledasco, svědčí i jeho včerejší vystoupení před studenty univerzity v Ústí nad Labem.

Když přišel čas na otázky, sundal si student Miroslav Marčišin mikinu a ukázal tričko pod ní, na kterém byl nápis „Paroubek škodí lidem“.

Sklidil bouřlivý potlesk spolužáků, kteří poté zavalili Paroubka lavinou nepříjemných otázek.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Výročí úmrtí Jana Palacha připomněli zástupci akademiků a studentů

Pieta k 49. výročí sebeupálení Jana Palacha v prostorách tzv. Husova dvorku,...

Zástupci akademiků a studentů si v Karolinu připomněli 49. výročí úmrtí Jana Palacha, který se v lednu 1969 upálil na...

Turisty je potřeba po Krkonoších více rozprostřít, říká nový šéf parku

Robin Böhnisch (21.2.2017).

Nový ředitel Správy Krkonošského národního parku je přesvědčený, že už skončila doba, kdy se na horách stavěly velké...

Fenomén Sobotka. Doma ve Vrchlabí ho do Senátu vybralo 90 procent voličů

Kandidát do Senátu za Trutnovsko Jan Sobotka (STAN) odevzdal svůj hlas ve...

Popularita vrchlabského starosty v jeho městě takřka nezná mezí. Potvrdily to senátní volby, v nichž Jan Sobotka ve...

Najdete na iDNES.cz