Miroslav Váňa u soudu v Pardubicích

Miroslav Váňa u soudu v Pardubicích | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Sociální demokraté poslance Váňu podrželi, mluvit o tom ale nesmějí

  • 68
Styl, jakým podpořili členové krajského výboru ČSSD svého předsedu a poslance Miroslava Váňu, připomíná doby sjezdů KSČ. A v duchu této doby si také následně odhlasovali zákaz mluvit s novináři.

"Po vystoupení předsedy KVV Váni a následné rozsáhlé věcné diskusi, která probíhala v korektní atmosféře, výbor schválil vyjádření Miroslava Váni,“ píše se v tiskové zprávě slovníkem minulého režimu.

K čemu se Váňa vyjadřoval? Některým členům se nelíbilo svědectví, kterým u soudu vysvětloval, že nemá nic společného s korupční kauzou spolustraníků Svatopluka Kodeta a Jána Kasiče.

Ti byli minulý týden nepravomocně odsouzeni za pokus uplatit novináře, kteří chtěli zveřejnit Kasičovu minulost u komunistické policie SNB. Váňa byl u soudu také svědčit, ale jeho svědectví nevyzněla příliš věrohodně.
 
Funkcionáři strany sice Váňovi uvěřili, ale zároveň si odhlasovali zákaz vyjadřovat se do médií. "Tato diskuse patří výhradně na neveřejnou vnitrostranickou půdu," uvádí dále tisková zpráva.

Váňovi voliči se tak podle ČSSD nemají právo dozvědět, jak poslanec vysvětlil svým kolegům SMS, kterou den před pokusem o uplácení poslal odsouzenému Kodetovi, nebo proč se mu v den předání úplatku snažil neustále dovolat.

Zákaz mluvit s novináři však zabral. "Nebudu to komentovat, přečtěte si usnesení,“ řekl starosta Vysokého Mýta Miroslav Soušek, který patřil k největším kritikům Váni.

Nevyjádřil se ani druhý kritik poslance, náměstek primátorky Jindřich Tauber. "Vážně, nezlobte se, porušil bych stanovy,“ řekl pouze.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video