Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sociální demokraté nejsou lepší než my, brání ODS Miroslava Němcová

  12:57aktualizováno  12:57
Miroslava Němcová to dotáhla nejvýš ze všech žen v ODS: čtyři roky byla místopředsedkyní strany, je místopředsedkyní Sněmovny od roku 2002 a nyní volebním lídrem Vysočiny. ODS má podle ní to nejhorší už za sebou. A rozhodně neni horší než ČSSD. "Vždyť ten spolek kolem Paroubka, Tvrdíka a tak dále je šílený," říká.

Zvnějšku se ODS zmítá v krizi - zevnitř taky?
Chtěla bych být optimistou a říci, že to nejhorší už máme za sebou. Neprošli jsme pěknými týdny ani měsíci, ale snad je to pryč.

Takže víra tvá tě uzdravila? Nebo proč být optimistou?
Vidím nějaké pohyby, které mi dávají naději. Z toho, co vidím na Vysočině, se mi zdá, že se lidé dostávají z apatie a získávají elán.

Z vedení vaší strany máte pocit, že ví, kam a jak dál?
Potěšilo mne, že jsme dali dohromady ekonomický tým, který bez ohledu na jakýkoliv populismus na rovinu řekne, v jaké jsme situaci a co je s tím možné dělat.

Miroslava němcová

Narodila se 17. listopadu 1952 v Novém Městě na Moravě, je vdaná a má jednoho syna

Od roku 1972 pracovala jako odborná referentka pro Český statistický úřad a o dvacet let později se stala majitelkou knihkupectví ve Žďáru nad Sázavou.

Do ODS vstoupila v roce 1992, byla členkou zastupitelstva a Rady města Žďár nad Sázavou. Do Poslanecké sněmovny byla poprvé zvolena v roce 1998, kdy se také stala místopředsedkyní poslaneckého klubu ODS a stínovou ministryní kultury. Působila v mnoha výborech, mimo jiné v rozpočtovém a volebním.

Roku 2002 se ujala funkce místopředsedkyně Sněmovny a do roku 2006 byla i místopředsedkyní ODS. Od roku 2006 je 1. místopředsedkyní Poslanecké sněmovny.

Nervozitu ve vedení ODS necítíte?
Sama ji cítím, bylo by s podivem, aby ji vedení necítilo. Není nakročeno k žádnému jistému vítězství, situace není jednoduchá.

Říkáte to hodně optimisticky - spíš je nakročeno k prohře.
Jak bych mohla jít dál, kdybych si řekla, že je vše prohráno?

Přestože Mirek s Pavlem teď zakopali válečnou sekeru, mám z toho divný pocit, jako by se rozhodli v zájmu voleb krýt levárny.
Rozumím vám. Ale proti tomu jde teze politologů, že rozhádaná strana nemá šanci.

Pojďme vzít ty hlavní chlapce od vás popořádku. Obraz Mirka Topolánka u veřejnosti je zhruba takový: hysterik, který ve vzteku opustí Poslaneckou sněmovnu. Rád mluví o průhlednosti, ale dodnes nevíme, čí byla toskánská vila, ve které trávil dovolenou. Co si o něm myslíte?
Jeho odchod ze Sněmovny byla chyba, toskánská dovolená byla chyba, řekla jsem mu to.

Věříte, že neví, čí je vila, ve které trávil dovolenou?
Ano, nejsem paranoidní. Ví, jaká je na něm zodpovědnost, jak po něm média jdou a že lhaní by mělo katastrofické důsledky. Musím věřit.

První místopředseda Vodrážka, který je sice sympatický, ale o jeho autoritě i charizmatu kolují vtipy, stejně jako o jeho takzvané specializaci na ekologii. Váš pocit z něj?
Nechci známkovat své kolegy. Bylo by to nekolegiální a nefér. Byl řádně zvolen kongresem, ale zkušenosti z vysoké politiky mu chybí a je to vidět.

Místopředseda Ivan Langer, váš volební stratég, který se sám přiznal k lobbování za jednu firmu u banky, a šéf Topolánek o něm prohlásí, že je mediálně poškozen - což je jen mírný výraz pro to, co se o něm napsalo.
Ovládá dobře technologii moci.

Máte v něj důvěru?
Asi není důležité, jestli já v něj mám důvěru.

Lídr Ústeckého kraje, ve kterém už jsem dávno ztratila přehled o tom, kolik vlastní velrybářů, pouhých pár dní před odchodem z ministerstva podepíše kontrakt na půl miliardy pro jednoho operátora. Co si myslíte o místopředsedovi Gandalovičovi?
Určitě to byl nestandardní krok, který nemohl prospět ani jemu, ani ODS. Neschvaluji to.

Sociální demokraté nejsou lepší než my, nevěřím tomu!

Co si má počít volič, který si takhle zjednodušeně projede vaše vedení?
Každý má nějakého lídra ve svém kraji, u kterého si může říct, zda mu věří. Druhá otázka je programová. Můžu nebo nemusím mít někoho ráda, ale měla bych především vědět, co nabízí za cestu do budoucnosti.

A když volič opáčí: mně je jedno, co nabízejí. Protože vím, že toho stejně udělají čtvrtinu. A zadruhé - když je země proteklá korupcí, proč by mně mělo záležet na tom, co mají psáno v programu?
Teď jste se dotkla asi toho nejdůležitějšího - zda někdo věří v to, že může mít zástupce, kteří odbourají korupci. Že je možné mít stát, který se chová férově: nebude mít předražené dálnice a vybrané daně použije smysluplně. Pokud se nám nepodaří přesvědčit lidi, že směřujeme k tomuto cíli, je všechno špatně. Musíme se o to poprat.

Ale jak se chcete prát, má-li třeba pražská radnice pod vedením ODS pověst, kterou má?
Ale přece sociální demokraté nejsou lepší než my, nevěřím tomu! Vždyť ten spolek kolem Paroubka, Tvrdíka a tak dále je šílený.

Až tady bude sedět Jiří Paroubek, což zatím s díky odmítá, budu s ním mluvit o sociální demokracii - ale teď mluvíme o ODS.
Jistě, ale nemám už k tomu co říct.

Jak moc váš hlas ve vedení ODS znamená? Zajímá z vedení vůbec někoho, co si právě vy jako bývalá místopředsedkyně myslíte?
To se musíte zeptat jich.

Kdy naposledy se vás někdo z chlapců ve vedení zeptal na názor?
Nevzpomenu si.

Není to zvláštní? Historicky nejvýše postavená žena v ODS - místopředsedkyně Poslanecké sněmovny, bývalá místopředsedkyně strany, lídryně v kraji - a ono je to nezajímá?
…Tak… asi je to zvláštní. Asi se bez mého názoru obejdou. Ale fakt nechci, aby to znělo zhrzeně.

Pod ženami v ODS si představím především vás, Lucii Talmanovou a Ivanu Řápkovou. Viděla jste za svoji dvanáctiletou kariéru v ODS ženu, která by byla schopna stranu vést?
Těžko říct, protože ony tu příležitost nikdy nedostaly.

Ale taková příležitost se nedostává, o tu se musí bojovat.
Podívejte se na předsedu vlády - kdo by do Jana Fischera dříve řekl, že bude dobrým premiérem? Nikdo jej neznal. Takže ano, myslím, že ženy, které by to zvládly, v ODS jsou. Eva Dundáčková je první jméno, které mne napadlo. Některé starostky - rázné, sebevědomé dámy, které by na to určitě měly.

Když otevřete vaše webové stránky a kliknete na Naši lidé - vylítne fotka vedení: šest mužů v tmavých oblecích a kravatách, kteří mají pospojované ruce zřejmě na znamení jednoty. Proč bych měla věřit partě, která ženu mezi sebe nepustila?
Myslím, že dělají velkou chybu a doplatí na ni.

Když začne žena politickou kariéru v ODS, tak vlastně o jejím postupu po partajním žebříčku rozhodují většinově muži. Což byl i váš případ v roce 2006, kdy vás nezvolili znovu místopředsedkyní. Je to tak?
Víte, ale dostávám spoustu dopisů od mužů, kteří mi drží palce. Nemohu říci, že v ODS jsou muži, kteří nevnímají a nevidí, že polovina společnosti jsou ženy. Fakt, že je ODS více mužská strana…

…ne, ona je většinově mužská, to je přesnější.
Tak jo. Ale jsou tam i muži, kteří by si přáli ženy na vysokých pozicích. Nechci vypadat jako uražená feministka, protože jí nejsem.

očima tachecí

Upravená a elegantní jako vždy. Milá a zcela neagresivní jako vždy. Tiše odhodlaná jako vždy. Přesto v něčem jiná: Miroslava Němcová měla během rozhovoru o poznání unavenější oči a o poznání méně stranického sebevědomí než v letech minulých. V hlavě se jí toho honí zjevně tisíckrát víc, než kolik je ochotna na novinářský mikrofon říct. Takový vnitřní souboj mezi loajalitou k vlastní straně a chutí nazývat věci pravými jmény jsem už dlouho neviděla. Přesto řekla dost a hlavně: nejsou to politická klišé. Vždy, když s ní mluvím, přemýšlím o tom, co asi mezi vlčáky ve vedení ODS musela zažít a jak si s tím vším se svojí vrozenou slušností poradila. Už v tom mám jasněji: Miroslava Němcová nebojuje tam, kde se nedá vyhrát, a hlídá si svůj píseček, kterým je dnes její volební kraj. Její síla je v zarputilosti, výdrži a slušnosti. Uvidíme, na co ta síla do budoucna stačí.

Nebudu se ptát, kolik jich je. Můžeme tomu říkat skleněný strop?
Ne, to je moc silný výraz. Podívejte, já pořád vyzývám ženy, aby šly do ODS.

Ta výzva by měla znít asi takhle: ženy, pojďte se angažovat ve straně, kde muži rozhodnou, kam až se dostanete?
Ne, já se prostě bráním vidět ODS tak, že muži stojí u nějakého síta a rozhodují. Vidím je jako členy ODS, ne jakého jsou pohlaví. I kdybych vzala tu vaši tezi, pojďte projít sítem, kde rozhodují muži, tak je to pořád lepší než chtít dosazovat paní Borůvkovou nebo Brožovou, protože mají krásné oči.

Skoro všichni politici se obhajují nakonec tím, že soupeř je ještě horší - to je skoro úsměvné.
Řekněme si pravdu: ani jedna ze dvou velkých stran nevyužívá potenciálu žen dobře, ale to, co dělá sociální demokracie, je ještě šílenější, když vymýšlí pouze maskoty a hezkou tvář.

To není pouze, ale taky. Mně třeba hejtmanky Emmerová a Vaňhová jako maskoti fakt nepřipadají.
Mluvila jsem o kandidátkách do Sněmovny.

Mám pocit, že v této zemi někdo stále dokola a schválně dezinterpretuje pojem kvóta. Nikdo nikdy nechtěl strany nutit, koho mají mít v parlamentu, ale šlo o uvažovanou povinnost ženy na kandidátkách nabídnout a volič nechť rozhodne. Proč ne touto cestou?
Do jisté míry tahle cesta existuje. Protože na kandidátkách třeba na dvacátém nebo sedmém místě ty ženy jsou a pomocí preferenčních hlasů je volič může posunout dopředu. Tohle byl případ třeba kolegyní Páralové a Horníkové.

Myslíte, že by byla Lucie Talmanová dobrou senátorkou?
Proč by neměla být?

Třeba - abych použila slova Pavla Béma - aby nešlo o prodloužení luxusní mateřské dovolené.
K těmto výrokům se vůbec nebudu vyjadřovat. Má zkušenosti z poslanecké práce a určitě by je mohla zúročit.

A kdo je pro vás jako osobnost důvěryhodnější: Lucie Talmanová, nebo Bedřich Moldan?
Každý je úplně jiný, srovnávat je nelze.

Bylo mi trochu záhadou, proč ODS nechala Bedřicha Moldana odejít k TOP 09 a diskuse o tomto typu výměny vůbec připustila.
Tento senátní obvod částečně spadá pod Vysočinu, takže jsem se informovala. Kolegové na Havlíčskobrodsku mi řekli, že senátor Moldan se tam skoro neukazoval. Připustili, že si ho váží pro jeho vědecké renomé s tím, že pro ODS má určitě klady. Ale z pohledu místního to zase tak jisté není. Já to vidím jako ztrátu.

Má primátorka Řápková před sebou ještě tak hvězdnou budoucnost v ODS, jak to vypadalo?
Myslím si, že ne. Je na rozhodnutí severočeského regionu, jestli a na jakém místě kandidátky zůstane.

V ODS nepatříte k oblíbencům vedení. Naopak Mirek Topolánek se do vás občas obuje, myslíte si, že máte po volbách šanci být například znovu místopředsedkyní Sněmovny, nebo počítáte spíš s řadovou poslankyní?
Já toužím, aby ODS vyhrála, a jestli nevyhraje, je jedno, čím budu.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Lidem chodily na mobil jízdenky, které neobjednali. Peníze dostanou zpět

SMS jízdenka (ilustrační foto)

Systém, který v Ústí nad Labem posílá na mobily SMS jízdenky na MHD, v sobotu posílal a zaúčtoval i doklady, které si...

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....Najdete na iDNES.cz