Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sociální demokraté chtějí mít své lidi i v Telecomu

aktualizováno 
Praha (zla, ciz - 8. září) - První z čistek, kterou chystá sociálnědemokratická vláda ve strategických podnicích, postihne SPT Telecom. Podle informací z několika na sobě nezávislých zdrojů ministr dopravy Antoním Peltrám žádá nejen hlavu generálního ředitele, předsedy představenstva, ale také například šéfa pražské divize Telecomu Radomíra Sabely, který pracoval jako náměstek někdejšího ministra průmyslu Vladimíra Dlouhého.
To vyplývá mimo jiné ze snahy ministra Peltráma svolat mimořádnou valnou hromadu. Lidé, kteří jsou o situaci v Telecomu dobře informováni, avšak vzhledem k citlivosti celé situace odmítli zveřejnit jméno, se shodují, že Peltrám očekává od valné hromady především dosazení svých lidí do představenstva. To by pak mělo odvolat generálního ředitele Svatoplika Nováka, po jehož hlavě volá Peltrám nejsilněji.
"Vím, že čím dál častěji padá moje jméno v souvislosti s odchodem. To je ale úděl generálního ředitel, který prostě funguje jako hromosvod pro cokoliv," říká generální ředitel Telecomu Svatopluk Novák.
Ačkoliv se o změnách v telecomu mluví v průmyslových kruzích i mezi politiky, ministr Peltrám je popírá: "Telecom opustí pouze bývalí ministerští úředníci. Žádné další změny nechystám."
Odborníci nechápou, jaké racionální důvody mohou vést Peltráma k personálním čistkám ve výkonném vedení Telecomu. "Podnik prosperuje, věcně je to nesmysl. Ti pánové si neuvědomují, jaký hazard podnikají. Telecom je největší přímá zahraniční investice, barometr pohledu na celé hospodářství. Tahle akce je ohromným rizikem," řekl k tomu velmi dobře informovaný zdroj z bankovních kruhů.
"Naši vlastníci mají z takového prostředí obavy, protože nechápou, proč by měli odejít z vedení firmy lidé, kteří svou práci dělají dobře," prohlásil k tomu Bessel Kok, zástupce strategického partnera Telecomu společnosti TelSource.
Ministr Peltrám nemá podle dostupných informací racionální důvody k personálním zásahům v Telecomu - firma prosperuje a například ceny jejích akcií jako jedny z mála na burze rostou. Peltrám tedy zřejmě hledá pouze cestu k odvolání některých manažerů, k nimž má on nebo jemu blízcí lidé jiné než profesní výhrady.
První takovou osobou je pražský šéf Telecomu Radomír Sabela. Ministr se podle několika nezávislých zdrojů, z nichž jeden je z ministerstva dopravy, na generálního ředitele Svatoslava Nováka obrátil s jasným požadavkem - buď Sabelu odvolá, nebo půjde s ním. Paradoxem přitom je, že sám Novák nemůže o odchodu Sabely rozhodnout. To je totiž v kompetenci pětičlenného provozního výboru Telecomu, v němž vedle Nováka a šéfa představenstva Luboše Řežábka sedí tři zástupci TelSource.
Právě snaha ministra dopravy svolat mimořádnou valnou hromadu vypovídá o tom, že personální změny se neomezí pouze na bývalé ministerské úředníky. "Zástupce státu je totiž možné odvolat i bez rozhodnutí valné hromady," říká mluvčí FNM Dagmar Lásiková. Peltrámova náměstkyně pro telekomunikace Marcela Gürlichová k tomu říká: "Tito lidé však odmítli sami odstoupit, a proto za jedinou možnou cestu považujeme mimořádnou valnou hromadu."
O odchodu bývalých úředníků sice Peltrám s předsedou FNM Romanem Češkou jednal, fond však dosud oficiální žádost o odvolání z ministerstva dopravy nedostal. "Ani mě zatím nikdo k odstoupení z dozorčí rady nevyzval," potvrdil Petr Polák, bývalý šéf kanceláře ministra dopravy Petra Moose.
Podobně dusná atmosféra jako v Telecomu panuje i v dalších strategických firmách. Podle zdroje, který zastává vysokou pozici ve státní správě, mají již socialisté připraveny kompletní seznamy lidí, jejichž působení ve strategických podnicích se dá počítat na dny. "V Telecomu už alespoň v obrysech tuší, na čem jsou. U nás však nikdo neví, na čem je. Není si nikým a ničím jist. Lidé se bojí jeden druhého. Neví, kdo za koho kope a odkud přijde rána pod pás," říká jeden z čelných představitelů podniku, který se rovněž obává zásahů sociálních demokratů ve svém podniku. Další zdroj, který je informován o situaci ve strategických podnicích, potvrdil, že podobné změny jako v Telecomu budou v nejbližší době následovat například i v některých energetikách či petrochemickém holdingu Unipetrol.
Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Řím, Brusel nebo Split. Z brněnského letiště bude létat sedm nových linek

Brněnské letiště v Tuřanech.

Po brněnském letišti se už nebude prohánět jen vítr. Jihomoravský kraj oznámil, že se odtud od konce března začne létat...

Jediným kandidátem na šéfa komise pro GIBS je komunista Ondráček

Poslanec a lídr KSČM v Královéhradeckém kraji Zdeněk Ondráček.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček bude jediným kandidátem v tajné volbě předsedy sněmovní komise pro kontrolu činnosti...

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Lepší silnice, rychlejší auta, ale víc agrese

Škoda Favorit

Klidnější provoz na českých silnicích za minulého režimu vystřídala divoká porevoluční léta, kdy se krajinou proháněla...Najdete na iDNES.cz