Hospodaření ČSSD bude mít na starost ekonomický ředitel Starec

  13:35aktualizováno  16:43
Hospodaření sociálních demokratů bude nově spravovat ekonomický ředitel Martin Starec, dosud se o to staral jako volený místopředseda. V sobotu tak rozhodl ústřední výkonný výbor ČSSD v Praze. Jeho členové také připraví návrh dlouhodobého programu, který nastíní, s čím půjde strana do voleb do Sněmovny.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a místopředseda ČSSD Martin Starec na zasedání ústředního výkonného výboru strany (11. února 2017). | foto: ČTK

„Domnívám se, že by bylo dobře, aby se politické vedení sociální demokracie zbavilo starosti řešit hospodaření, aby byl jeden člověk v managementu strany, který bude mít tuto věc na starosti,“ řekl novinářům před zahájením zasedání předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka.

Stranické stanovy uvádějí, že pracovněprávní vztah k ČSSD, pokud nevznikl volbou, je překážkou volitelnosti do stranických orgánů, pokud výkonný výbor nerozhodne jinak. Řadových místopředsedů je v ČSSD pět, nově tedy budou všechny tyto pozice čistě politické.

Sobotka uvedl, že Starce donově zřízené funkce jmenuje v příštích dnech. Starec poté oznámil, že v souvislostí s tím brzy na místo ve stranickém vedení rezignuje.

Řadových místopředsedů je v ČSSD pět, nově by tedy byly všechny pozice čistě politické. Podle kuloárových informací by jedno z nich mohl nově obsadit náměstek pražské primátorky Petr Dolínek. Prakticky jisté je prý také to, že pozici místopředsedy obhájí ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Výkonný výbor, což je nejvyšší stranický orgán mezi sjezdy, v sobotu obdržel informaci o počtu členů ČSSD. Na konci roku jich bylo 20 349, ženy tvořily asi 35 procent členské základny. ČSSD loni ztratila podle údajů ze zprávy 1007 členů.

Nástin programu: růst platů a progresivní zdanění

K návrhu dlouhodobého programu mohou v sobotu členové výkonného výboru uplatnit připomínky, stranické vedení je pak bude moci do dokumentu zapracovat. Návrh pak budou schvalovat delegáti březnového volebního sjezdu ČSSD.

Sociální demokraté budou podle Sobotky prosazovat to, aby v Česku rostly platy a rozšiřovala se výroba s vysokou přidanou hodnotou postavená i na vědě a výzkumu, aby konkurenceschopnost země nespočívala v levné pracovní síle. Sociální demokracie bude dál prosazovat i zavedení progresivního zdanění. „Stát by měl snižovat sociální a majetkové nerovnosti ve společnosti. Daňová progrese je pro to důležitý nástroj,“ uvedl Sobotka.

Druhá větev programu míří na rovné šance a příležitosti. „Jsme přesvědčeni o tom, že lidé by měli mít šanci na dosažení úspěchu, na životní štěstí bez ohledu na to, jestli se narodili v chudé, nebo v bohaté rodině,“ uvedl Sobotka. Návrh hovoří o bezplatném školství od mateřské po vysokou školu a o dostupném veřejné zdravotnictví, v němž neporoste spoluúčast pacientů.

Třetí důležitou oblastí je podle předsedy ČSSD bezpečnost. Garanci bezpečnosti a stability pro Česko vidí sociální demokracie v členství země v Evropské unii a v Severoatlantické alianci.

Autoři: ,Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...Další z rubriky

Prahu zaplnily sdílené koloběžky, jezdci ohrožují lidi jízdou po chodnících

Centrum Prahy zaplavili turisté na elektrických koloběžkách (12. října 2018)

Segwaye i skútry z centra zmizely, chodci v Praze však stále musejí být na pozoru. Hlavní město zaplavila „zelená vlna“...

Dienstbierův návrh na úpravu voleb půjde do koše. Strany ho nepodpoří

Ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu během rozhovoru pro...

Nápad exministra Jiřího Dienstbiera z ČSSD, který by radikálně upravil pravidla voleb do Senátu, ostatní politiky vůbec...

Babiš: Příští rok mohu jít do penze, politika mi nic dobrého nepřinesla

Premiér v demisi Andrej Babiš při návštěvě Hradeckého kraje. (9. dubna 2018)

Český premiér si před studenty v rakouském Innsbrucku postěžoval, že mu politika nic dobrého nepřinesla. „Byla to...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz