Odhalení sochy knížete Svatopluka na Bratislavském hradě (6. června 2010)

Odhalení sochy knížete Svatopluka na Bratislavském hradě (6. června 2010) | foto: SME.sk

Sochu Svatopluka odstraňte z hradu, vraťte ji autorovi, radí slovenští experti

  • 33
Slovenská odborná komise doporučila odstranit sochu velkomoravského knížete Svatopluka z nádvoří Bratislavského hradu. Dílo vzbuzuje kontroverze už od svého odhalení v červnu. O konečném osudu sochy má rozhodnout předseda parlamentu Richard Sulík z vládní strany SaS.

Komise složená z historiků, archeologů a architektů především navrhla, aby autor díla Ján Kulich sochu upravil. Svatoplukův štít totiž zdobí fašistický symbol: dvojramenný kříž, který byl v době existence Slovenského státu za druhé světové války znakem Hlinkovy gardy. (více zde)

Štít knížete Svatopluka s rovnoramenným křížem v kruhu (20. 7. 2010)"Podmínkou je, že odstraní sporný symbol na štítě, vzbuzující asociace na období národních dějin, které by mělo být víc výstrahou než důvodem ke kladení věnců," řekla vedoucí komise, historička Marína Zavacká.

Odborníci také navrhli sochu přemístit z barokního Čestného nádvoří Bratislavského hradu na jiné místo v hradním areálu, případně dílo vrátit Kulichovi. Sám autor budí rozpaky, před pádem komunismu totiž patřil k předním normalizačním umělcům.

Není to Svatopluk, ale říkat mu tak můžete

Podle komise nejde jen o symbol kříže, jezdecká socha oplývá změtí prvků (oblečení i výstroj) a symbolů z různých historických období. "Všechny ostatní chyby jsou jednoduše faktickými chybami, ale tím neznemožňují té soše, aby stála někde na veřejném místě," poznamenala historička.

"Odborníci na deváté století našli na této soše tolik chyb, že se v podstatě dá dokázat, že nejde o sochu Svatopluka, ale jen veřejnou dohodu, že ji budeme takto nazývat," řekla Zavacká a dodala, že samotný text na podstavci je "zavádějící a neodpovídá stavu poznání současné historické vědy".

Nápis totiž Svatopluka nazývá "králem starých Slováků". Tímto titulem knížete označil i někdejší slovenský premiér Robert Fico při slavnostním odhalení. (více zde)

Podle odborníků by u jména měly stačit údaje o období vlády této významné postavy slovanských dějin.

Když autor dílo neupraví, socha skončí v muzeu

Pokud autor kontroverzního díla nebude s úpravami souhlasit, komise navrhla, aby se Svatopluk na koni přesunul do správy Slovenského národního muzea. "Posledním řešením je vrácení sochy autorovi," dodala Zavacká.

Odborníci zároveň doporučili, aby bylo Kulichovo dílo v případě odstranění z hradního areálu nahrazeno jiným pomníkem Svatopluka. Konečné rozhodnutí o osudu sochy oznámí šéf parlamentu Richard Sulík. Nádvoří Bratislavského hradu totiž spadá pod Národní radu.

"Dovedu si představit všechny možnosti kromě toho, že budeme vyhlašovat soutěž o jinou sochu Svatopluka," poznamenal již Sulík a dodal, že o soše bude jednat s jejím autorem Kulichem. Uskutečnit by se podle něj měla i celospolečenská diskuse.

Hlavní architekt Štefan Šľachta připomněl, že samotný autor díla se svým týmem zvažoval více možností na osazení sochy. "Umístění sochy na Čestném nádvoří je podobným faux pas, jako kdybychom dnes pomalovali fasády hradu státními symboly," řekl.

ODHALENÍ SVATOPLUKOVY SOCHY

Svatoplukova socha byla slavnostně odhalena 6. června, těsně před volbami do slovenské Národní rady. Ohromnou show přenášela Slovenská televize a do mikrofonů hlásal tehdejší premiér Fico, že "Velkomoravská říše byla prvním slovenským státem a Svatopluk byl králem Slováků" (více o odhalení sochy čtěte zde).

Na čestné tribuně seděli takřka pouze členové a politici strany SMER, kteří na sochu také přispěli ze svých peněz. Svatopluk nebyl postaven za státní peníze, ale ze sbírky. Dosud se ale nevybralo potřebných 270 tisíc eur (asi sedm milionů korun).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video