Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sochu Klause z ledu u nás vystavit nesmíte, rozhodl Úřad vlády

  18:52aktualizováno  19:38
Úřad vlády zakázal vystavit jedno z děl, které mělo být součástí výstavy studentů Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Studentka Markéta Jáchimová pro zahradu Lichtenštejnského paláce připravila bustu prezidenta Václava Klause z ledu, která se na slunci pomalu roztéká. I přes zákaz bustu přinesla.

Studentka Ateliéru sochařství Kurta Gebauera Markéta Jáchimová (na snímku) na vernisáži s bustou prezidenta Václava Klause z ledu (8. 6. 2010) | foto: ČTK

Jáchimová z Ateliéru sochařství Kurta Gebauera své dílo na dnešní vernisáž nakonec přinesla. I přes nesouhlas kurátorky a Úřadu vlády je vystavila na fontáně.

Na to, že Úřad vlády práci studentky z výstavy nazvané Veškeré úřední zvládnutí vyřadil, upozornil server Aktuálně.cz. Sama autorka své dílo vysvětluje jako reakci na názory Václava Klause na globální oteplování.

"Jsem mladá autorka a uspořádám tady happening," argumentovala Jáchimová, když ji pracovnice Úřadu vlády vykazovala ze zahrady. "Vystavte své dílo na Kampě, ale tady nemůžete," tvrdila pracovnice.

Busta nakonec zůstala na zahradní fontáně. "Volat ochranku na ni nebudeme, ale jak to panu premiérovi (Janu Fischerovi) vysvětlím, že mu tady teče pan Klaus," dodala bezradně pracovnice Úřadu vlády.

Busta prezidenta Václava Klause z ledu. (8.6. 2010)

Kurátorka výstavy a externí zaměstnankyně Úřadu vlády Adriana Primusová uvedla, že výstava nemá být prostorem pro karikatury politiků, to se podle ní pro Úřad vlády nehodí.

Chtěli zachovat neutralitu Úřadu vlády

Úřad před zahájením výstavy dostal dokumentaci ke všem dílům a právě manifestace politického názoru byla jedním z kritérií, která o vystavení či nevystavení díla rozhodovala.

"Chceme zachovat neutralitu Úřadu vlády," uvedla kurátorka s tím, že autorka busty věděla dopředu, že své dílo vystavit nesmí. "Vše teď nafukuje," dodala.

Kurt Gebauer neshledává na ledové hlavě nic urážlivého, podle něj by Klause mělo naopak těšit, že se o něj lidé zajímají. "Je celkem legrační, že to dnes ještě pořád někoho zajímá. V demokraciích je normální, že někdo dělá krajinky a někdo jiný reaguje sochami na dění v politice," řekl Gebauer iDNES.cz.

Sochař dále dodává, že "dílo bylo přímo koncipováno do té zahrady, jde totiž o určitý druh hry s živly a prostorem. Na druhou stranu Úřad vlády není žádný zvláštní 'Vatikán', je to součást státu".

"Je to práce na výbornou. Podařila se jí pěkná zkratka názoru jedné osoby a ten názor je celosvětově znám," odpověděl Gebauer na otázku, jak by práci své studentky oznámkoval.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Komunistům nevadí Babiš jako premiér. Budou jednat o toleranci nové vlády

Andrej Babiš a Vojtěch Filip při předvolební debatě lídrů stran v roce 2013.

Komunisté se s hnutím ANO dohodli, že budou jednat o podmínkách podpory menšinové vlády Andreje Babiše, kterého chce i...

Středočeský výbor ROP čeká po bitvě o Čapí hnízdo přeobsazení

Středočeský kraj má novou koalici, dohodu podepsaly ANO, ČSSD a KSČM. Potvrdila...

Výbor regionální rady ROP Střední Čechy, který odmítl vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského financování, čeká...

Zákaz alkoholu ve Sněmovně už neplatí. „Poslanci jsou dospělí lidé“

Panák pálenky

Při schůzích Sněmovny se opět může ve všech restauračních zařízeních v budovách dolní komory podávat alkohol. Předseda...

The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata
The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata

Představte si, že jste mladý pár, rozhodnete se pro miminko a narodí se vám dcerka. Po chvíli se shodnete, že by malá měla mít sourozence, ale namísto jednoho jí dopřejete hned tři. A všechny tři naráz

Najdete na iDNES.cz