Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sobotkova majetková přiznání

  9:36aktualizováno  9:36
Mají majetková přiznání smysl, nebo to jsou pouze populistické levicové nástroje, které mají otrávit život občanovi, sahat mu neustále do soukromí a postavit občana, který myslí na svou budoucnost do role podezřelého?

Proč by občan měl dělat majetková přiznání ohledně svého majetku, když  nemovitosti a pozemky se dají zjistit na katastrech, auta se dají zjistit na dopravních inspektorátech, peníze na účtech se dají zjistit v bankách, lodě a letadla také podléhají registracím, akcie jsou  registrovány v SCP, podíly ve společnostech jsou registrovány u bank, investičních společností a obchodním rejstříku? Snad jen šperky, zlato a starožitnosti se zjistit nedají.

Nebylo by jednodušší, kdyby policie více konala a  nově vzniklá finanční policie zabývající se úniky DPH, větší daňovou, ekonomickou kriminalitou a organizovaným zločinem měla prostě více pravomocí daných zákonem do všech registrací nahlédnout a pořizovat si kopie potřebné pro vyšetřování včetně povinnosti bank a ostatních společností předávat informace do stanoveného 14 denního termínu pod sankcí, aby vyšetřování probíhalo rychle?

Proč otravovat občana neustále různými povinnostmi, kdy už se v džungli stále přibývajících zákonů přestává orientovat, čímž mu hrozí nesplněním nějaké další povinnosti, kupříkladu majetkových přiznání,  sankce v podobě drastického danění, mnohdy i omylem nepřiznaného majetku z neznalosti dalšího zákona?

Jedná se skutečně o potírání daňových úniků, nebo pouze o třídní boj  proti lépe zajištěným? Na podobné otázky by si měl odpovědět každý tvůrce podobných zákonů.

Největší spor se rozhořel mezi vládou a koalicí o zahrnutí  podílů  v akciích a obchodních společnostech. Nedovedu si představit, jak by měla fungovat majetková přiznání  kupříkladu u domácího investora, který není spokojen s nezajímavou úrokovou mírou našich bank a vydá se na kapitálový trh za účelem zhodnotit své prostředky.

Nakoupí akcie nějaké společnosti kupříkladu za dvacet korun jednu v množství 2500ks za 50000Kč. A nastane kolotoč. Za prvé nominální hodnota akcií je kupříkladu 1000Kč, čímž jeho nakoupený majetek přesáhl  2,5 milionu.

Poběží tedy dát majetkové přiznání, neboť Sobotkův limit  je 1,5 mil. Aby se to nepletlo, ozve se i SCP a vyměří našemu odvážlivci nemalé poplatky za tzv. správu portfolia. Protože tohle nemá začínající domácí investor zapotřebí, svůj podíl prodá a opět kolotoč, zase podat majetkové přiznání, neboť transakce přesáhla 1,5 mil. nominální hodnoty.

Dokonale odrazen a znechucen odchází. Opravdu tohle chceme? Otrávit občana od jakýchkoli jeho pokusů si vylepšit svou budoucnost?

Když už si majetková přiznání ČSSD v této oblasti vytrucuje, tak se zkusme držet zdravým rozumem a podívejme se do obchodního zákona  § 181. Do výše 3% podílu jednotlivce na majetku společnosti nemá cenu majetková přiznání do běžného obchodování tahat, neboť domácího investora pouze taková praxe odradí od menších obchodů, které jsou tahouny každého kapitálového trhu.

Faktem na druhou stranu je, že dopátrat se větších podílů ve vytunelovaných společnostech, kterých je na našem kapitálovém trhu mnoho a po zásluze potrestat zloděje, dohledat majetek okradených akcionářů a navrátit jim ho, je třeba  i se zpětnou platností. Na narovnání práva v naší pokřivené legislativě není nikdy pozdě.

A to dříve, než začnou majetkové spory ohledně vytunelovaných  podílů u štrasburského soudu za neochráněné investice, když se nemohl okradený akcionář domoci práva ve své vlastní zemi.

Je-li však touto cestou zrovna majetkové přiznání v této oblasti je sporné. Tam by více pomohl důkladný kapitálový dozor KCP ve spolupráci  se  SPOK a  Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových s důsledným uplatněním zákona 279/2003 o zajišťování majetku z trestné činnosti, kterou tunelování společností v mnoha verzích u nás používaných je.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Krize ohrozila letošní Turbomošt, jablka se kupovala ještě na stromech

Některým stánkařům na Moravském náměstí, Zelném trhu i náměstí Svobody schází...

Sehnat jablka na výrobu letošního Turbomoštu pro brněnské adventní trhy bylo letos obtížné. Květy jabloní na Moravě i v...

Pomník maršála Koněva v Dejvicích posprejovali vandalové

Na pomník vojevůdce I. S. Koněva v pražských Dejvicích někdo namaloval...

Na pomník maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v pražských Dejvicích někdo červenou barvou napsal letopočty 1956, 1961,...

Stát uzavřel smlouvu na odkup vepřína v Letech, sanace vyjde na 120 milionů

Velkokapacitní vepřín na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech...

Stát uzavřel ve čtvrtek smlouvu s majitelem vepřína v Letech u Písku, který stojí v místě koncentračního tábora pro...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz