Snížení státní podpory u stavebního spoření u již uzavřených smluv, které chystá vláda, napadne podle Bohuslava Sobotky ČSSD u Ústavního soudu.

Snížení státní podpory u stavebního spoření u již uzavřených smluv, které chystá vláda, napadne podle Bohuslava Sobotky ČSSD u Ústavního soudu. | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Sobotka: Změny u stavebního spoření napadneme u Ústavního soudu

  • 1029
Plán vlády "osekat" státní podporu stavebního spoření i u již platných smluv mezi klienty a stavebními spořitelnami napadne ČSSD u Ústavního soudu. Šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka to zdůvodnil tím, že plán vlády působí retroaktivně a odporuje legitimnímu očekávání občanů.

"My jsme chystané návrhy vlády, kterými chce ušetřit šest miliard korun, analyzovali a v rozporu s Ústavou je podle našeho názoru záměr uplatnit padesátiprocentní daň u již uzavřených smluv," uvedl dnes po jednání ČSSD lídr strany Bohuslav Sobotka.

Vyzval vládu - konkrétně premiéra Petra Nečase i ministra financí Miroslava Kalouska - aby ještě svůj plán přehodnotili a úspory hledali jinde než tam, kde je může škrtnout Ústavní soud.

Vláda počítá s tím, že státní podpora u stavebního spoření klesne v příštím roce na polovinu, a to zavedením nové padesátiprocentní daně na státní příspěvek. Zákon má začít platit od ledna a vztahoval by se tak i na příspěvek za letošek, který se ale vyplácí až v příštím roce.

"Pokud by Ústavní soud dospěl k tomu, co říkáme my, vláda by nemohla pro financování státního rozpočtu použít peníze, se kterými kalkuluje podle návrhu zákona, který je v rozporu s ústavou," řekl Sobotka.

Kalousek věří, že změna podmínek u stavebního spoření v případném sporu u Ústavního soudu obstojí. V minulých dnech plán vlády ovlivnit výplatu peněz u již uzavřených smluv přirovnal k tomu, když zaměstnanec již dříve uzavřel smlouvu se svou firmou, ale stát se rozhodne změnit daně, a on tak dostane jinou výplatu než ve chvíli, kdy smlouvu uzavíral.

Patnácti procenty chce vládní koalice zdanit také úroky, které dostávají klienti stavebních spořitelen k našetřeným částkám. Příslušný zákon by se měl v parlamentu objevit ještě na podzim spolu s rozpočtem na příští rok.

Je přijatelné, aby vláda výrazně zhoršila podmínky stavebního spoření i pro již uzavřené smlouvy?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 8. října 2010. Anketa je uzavřena.

NE
NE 2430
ANO
ANO 758

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue