Čechy v zahraničí v nouzi nenecháme na holičkách, prohlásil Zaorálek

  10:01aktualizováno  18:32
Česká republika má aktivní místo v mezinárodní koalici v boji s Islámským státem, zdůraznil premiér Bohuslav Sobotka v projevu před českými velvyslanci. Prioritou naší země podle něj je, aby Evropa bylo bezpečné místo. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek zase chce, aby každý Čech, který se ocitne v nouzi v zahraničí, věděl, že ho stát v tom nenechá.

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek se setkal s českými velvyslanci. (28. srpna 2017) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Podle ministra zahraničí je důležité, že lidé už více berou ministerstvo, které vede, jako servis a službu občanům.

„Američan, když se ocitne v nouzi, tak ví, že ho v tom stát nenechá. To bych si přál aby to tak bylo i v Česku, aby každý Čech octne v nouzi, tak je za ním stát, který ho v tom nikdy nenechá a který zasahuje rychle, efektivně a nehledí na okolnosti, které mohou být velmi komplikované,“ řekl Zaorálek po bilanční schůzce se Sobotkou k činnosti ministerstva zahraničí.

„Jsem rád, že ministerstvo dokázalo zasáhnout v některých případech, ať to byl pan Jašek v Súdánu a další, a dokázali jsme našim občanům pomoci. Věřím, že to veřejnost zaregistrovala,“ uvedl šéf české diplomacie.

Sobotka si pochvaloval českou pomoc proti teroristům

Ještě před tím si premiér Sobotka pochvaloval, jak Česko pomáhá v boji proti teroristům z takzvaného muslimského státu. „Ukázali jsme se jako odpovědný člen mezinárodního společenství,“ prohlásil. Zmínil dodávky munice a letadel L-159 do Iráku a výcvik iráckých pilotů a policistů. O víkendu také Irák navštívil.

Fotogalerie

Prioritou Evropské unie musí být podle předsedy vlády bezpečnost. „Evropa jako místo bezpečné pro občany,“ to je podle Sobotky prioritou České republiky při diskusi o reformě Evropské unie. Jako tu druhou zmínil zvyšování životní úrovně a snižování rozdílů mezi starými a novými členskými zeměmi.

Kdo ovšem čekal, že končící premiér Sobotka více rozvine svou myšlenku, jak má vypadat reforma Evropy, aby byla pro občany jednotlivých zemí více bezpečná, musel být zklamán. Premiér zůstal na úrovni obecných frází. Silnější obranný pilíř EU nemá být podle něj konkurencí pro NATO.

Přicházejí o území, ale neztrácejí možnost útočit v Evropě

„Za budoucnost musíme převzít více vlastní odpovědnosti,“ byl jen o málo konkrétnější ministr Zaorálek. „Co se ukazuje, že i když někdo přijde o území, ještě nepřichází o možnost dělat operace v Evropě,“ řekl v narážce na teroristický útok islamistických radikálů v centru Barcelony.

Sobotka mluvil i o tom, že pro Českou republiku je důležitá také zahraniční rozvojová pomoc. „Patříme k zemím, jimž nejsou lhostejné poměry v uprchlických táborech,“ uvedl. Ať už jde o tábory v Turecku či Jordánsku.

„Naše země, která patří spolu s dalšími zeměmi Visegrádu k ostrým kritikům evropských kvót rozdělujících migranty do Evropy, patří k největším finančním přispěvatelům pro libyjskou pobřežní stráž, která má zachytávat co největší množství migrantů z Afriky do Evropy,“ dodal.

Evropa se nebezpečně štěpí, varoval Zaorálek

Podle ministra Zaorálka se Evropa nebezpečně štěpí mezi východ a západ, ale také mezi jih a sever. Označil EU za technokraticko-byrokratický projekt, který není postavený na hledání kompromisů. „My se je musíme naučit dělat. Odstředivé síly jsou poměrně silné, proto myslím, že má cenu angažovat se v budování důvěry a hledání kompromisů,“ řekl Zaorálek.

K zasypávání příkopů mezi jihem a severem i východem a západem Evropy by podle něj mohla přispět i česká střízlivost, prohlásil šéf diplomacie. V našem zájmu je podle něj jednotná Evropa, to podle něj platila v době Jiřího z Poděbrad, Jana Amose Komenského, Tomáše Garrigue Masaryka i dnes. „Sousedské vztahy jsou první prioritou České republiky,“ řekl v projevu před velvyslanci.

Máme být co nejblíže jádru Evropské unie, tvrdí Sobotka

Premiér Sobotka po schůzce se Zaorálkem, kde se věnovali jeho působení v čele ministerstva zahraničí řekl, že ambicí Česka je co nejtěsnější spolupráce s Evropskou unií. „Chceme být co nejblíže jádru Evropské unie,“ řekl Sobotka.

Země, které neplatí eurem, by mohly mít podle Česka pozorovatelský status při jednání ministrů financí eurozóny. Mezi zeměmi, které euro mají a které ne, by podle něj neměly vznikat příkopy.

Podle Sobotky je zřejmé, že eurozóna bude v pohybu. „Francie či Německo budou usilovat o větší integraci, posílenou spolupráci eurozóny v celé řadě oblastí,“ uvedl. Česko podle něj nesmí dopustit, aby v eurozóně vznikala rozhodnutí, která na naši zemi budou mít dopad, zatímco je země nebude mít možnost ovlivnit.

Kriticky hodnotí výkony české diplomacie v posledních letech předseda opoziční pravicové ODS Petr Fiala. „Prestiž České republiky v Evropské unii za poslední roky klesla. Česká vláda neprosadila nic, co chtěla, byla přehlasována v otázce kvót. Česká zahraniční politika je nečitelná, ustupujeme od dlouhodobých hodnot, ale novou vizi jejího směrování nikdo nepředstavil. Jestliže nemá Lubomír Zaorálek vizi na ministerstvu zahraničí, jak ji může mít jako volební lídr pro celou zemi?“ uvedl Fiala.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...Další z rubriky

Aktivistka s trnovou korunou narušila Dukovu mši v katedrále sv. Víta

Aktivistka Aneta Petani narušila mši celebrovanou kardinálem Dominikem Dukou v...

Úterní mši kardinála Dominika Duky v katedrále svatého Víta narušila aktivistka Aneta Petani, která protestovala proti...

Hamáček po debaklu ve volbách požádá stranické kolegy o důvěru

Jan Hamáček v pražském sídle ČSSD. (6. října 2018)

Šéf sociální demokracie a ministr vnitra Jan Hamáček po stranickém debaklu v senátních a komunálních volbách požádá...

V Česku jich je nedostatek, přesto někteří učitelé hledají práci marně

Učitelka, ilustrační foto

Absolvent pedagogické fakulty, nadšený pro učitelskou profesi by podle statistiky měl být snem každého ředitele. V...Najdete na iDNES.cz